Akdeniz anemisi, bir çeşit kan hastalığıdır. Talasemi olarak da bilinen bu rahatsızlık genetik bir kan hastalığı olarak da bilinmektedir. Akdeniz anemisi, kanın normal şekilde oksijen taşımasını engelleyen bir mutasyon sonucu ortaya çıkar.

Akdeniz anemisi adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz çevresinde yaygın olarak görülen rahatsızlıktır. Ancak bu dünyada görülmediği anlamına gelmez. Hastalık genellikle aileden geçer ve ebeveynlerin taşıyıcı olması bu noktada önemli rol oynar.

Akdeniz anemisinin belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı hastalarda hafif semptomlar görülürken, bazılarında ise ağır belirtileri gözlemleyebiliriz. Akdeniz Anemisi, genetik danışmanlık ve bilinçlendirme çalışmaları sayesinde önemli ölçüde azaltılabilir. Ayrıca, prenatal testler ve genetik taşıyıcı taramaları, hastalığın gelecek nesillerdeki yayılmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir?

Akdeniz anemisi, kırmızı kan hücrelerinin normal şekilde üretilememesi veya işlev gösterememesiyle açıklanabilen bir rahatsızlıktır. Akdeniz Anemisi ile yaşayan bireylerin yaşam kalitesini artırmak için erken tanı ve düzenli takip oldukça önemlidir. Bu noktada genetik danışmanlık konusunda da yardım alabilirsiniz.

Akdeniz Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Akdeniz anemisinin belirtisi farklı hastalarda değişik şekillerde görülebilir. Bu hastalığı taşıyan kişilerde sıklıkla görülen belirtiler arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, solgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişlik, ciltte sararma (sarılık), kemik ağrıları, karın şişliği ve kilo kaybı görülebilir. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı gözlemlenebilir. Eğer Akdeniz anemisi şüpheniz varsa mutlaka hemotoloji uzmanlarına danışmalısınız.

Akdeniz Anemisi Neden Olur?

Akdeniz anemisi dışarıdan kapılabilecek bir rahatsızlık değildir. Yalnızca genetik faktörlerin devreye girmesi ile oluşur. Anne veya babada görülüyorsa ya da taşıyıcılık varsa bu hastalık çocuğa da geçer. Hastalık, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin proteininin üretimindeki genetik bir mutasyon sonucunda ortaya çıkar.

Akdeniz Anemisi Tehlikeli mi?

Akdeniz anemisi mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu noktada öncelikli olarak düzenli doktor takibinin yapılması oldukça önemlidir. Bu anemi türü kanın oksijeni istenilen şekilde vücudun çeşitli noktalarına ulaştıramaması sonucu ile karşı karşıya bırakabilir. Bu durum da ilerleyen süreçlerde organ hasarına kadar giden bir yolun başlangıcı olur.

Akdeniz Anemisi Bulaşıcı mı?

Akdeniz Anemisi, bir bulaşıcı hastalık değildir. Bu hastalık genetik bir bozukluktur ve ebeveynlerden çocuklara kalıtım yoluyla geçer. Yani, bir kişi Akdeniz Anemisi’ne sahipse, bunu başka birine bulaştırması mümkün değildir. Çünkü özelliğinde bulaşıcı bir etken yoktur.

Akdeniz Anemisi Nelere Sebep Olur?

Akdeniz anemisi, özellikle oksijensiz kalan organlarda hasar oluşmasına neden olabilir. Bunun dışında yukarıda saydığımız belirtiler nedeniyle hayatın akışına kendinizi adapte edememe sorunları da sosyal olarak sizi zorlayabilir. Özellikle kalp sorunlarına davetiye çıkartması nedeniyle Akdeniz anemisi doktorlar tarafından ciddiye alınan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar