Guatr, boğazlarda gelişen bir tür rahatsızlıktır. Metabolizma ve beyin üzerinde önemli etkiye sahip olan tiroit bezinde gelişen bu rahatsızlık kişilerin hayatını ciddi anlamda etkilemektedir.

Boyun bölgemizin ön kısmında bulunan ve şeklen kelebeği andıran tiroit bezinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan guatr, özellikle bu bezin fazla büyümesiyle birlikte kendisini göstermeye başlar. Guatrın önde gelen nedenlerinden biri, vücudun yeterli miktarda tiroid hormonu üretmek için yeterli iyottan yoksun olduğu bir durum olan iyot eksikliğidir.

Guatr Nedir?

Guatr, tiroit bezinde ortaya çıkan hastalıktır. Bu bezin beklenenden fazla büyümesi dolayısıyla guatr hastalığı da kendisini göstermeye başlar. Tiroit bezi genel olarak bedenin büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemli bir rol oynar. Bu bağlamda doğru bir şekilde çalışması hayatidir. Fakat bazı durumlarda bezin aşırı büyümesi de sağlıklı sonuç doğurmaz ve sonucunda guatr gibi bir rahatsızlık ortaya çıkar.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatrın belirtileri son derece değişkendir. Bu değişkenlikte önemli rol oynayan ise tiroit bezinin büyümesine yol açan nedendir. Kimi kişiler guatr olduğunun farkına bile varamazken kimleri de belirtiler daha belirgin bir şekilde gözlemlenebilir. Belirtilerin görüldüğü kişilerde özellikle şişlik, boğazda sıkışma ve yutkunma güçlüğü gibi durumlar oluşabilir. Guatrın büyüklüğü belirgin bir boyuta ulaştıktan sonra dışarıdan dahi gözle görülebilir şekilde kendisini belli edebilir.

GuatrDiğer olası belirtiler arasında öksürme, hırıltılı solunum, boyunda baskı hissi veya ses değişikliği yer alır. Semptomların varlığının mutlaka ciddi bir duruma işaret etmediğini not etmek önemlidir.

Guatr Neden Olur?

Guatr çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Yaygın bir neden, vücudun tiroid hormonları üretmek için yeterli iyot içermediği iyot eksikliğidir. Yanıt olarak, tiroid bezi kan dolaşımından daha fazla iyot tutmak için genişler.

Hashimoto tiroiditi ve Grave hastalığı gibi otoimmün bozukluklar da guatra yol açabilir. Hashimoto’da, bağışıklık sistemi yanlışlıkla tiroid bezine saldırarak kronik iltihaplanma ve genişlemeye neden olur. Grave hastalığı ise aşırı hormon üretimini ve bez büyümesini uyaran antikorların üretimini tetikler.

Guatr Hangi Bölüm Bakar?

Guatr hastalığı şüphesi ile hareket ediyorsanız mutlaka doktor görünmelisiniz. Genel cerrahi bölümü guatr için gerekli kontrolleri yapabilir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr tedavisi için doktorlar çeşitli kontroller yapar ve hastalığın şiddetini ölçerek buna göre bir yöntem izlerler. Guatr küçükse ve herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa, durumun düzenli olarak izlenmesi ile “dikkatli bekleme” yaklaşımı benimsenebilir. İyot eksikliği durumunda, iyot takviyesi veya diyet değişiklikleri önerilebilir. İyot özellikle tuz içerisinde bulunur.

Hormonlarla alakalı bir durum söz konusuysa gerekli tedavi de buna göre yapılır. Genellikle ilaç reçete edilir ve hastanın takibi yapılır. Guatr beklenenden büyükse ameliyat söz konusu olur.

Guatr Tehlikeli mi?

Genellikle tehlikeli değildir. Ancak büyümeye başlaması ile birlikte bazı tehditler gündeme gelebilir. Mutlaka tedavi için doktora başvurulması gerekir. İlerleyen dönemlerde alınması için yapılacak ameliyat ses tellerine zarar verebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar