Tiroid, boğazımızın ön kısmında bulunan ve şeklen kelebeğe benzeyen bir yapıya sahip bir çeşit bezdir. Bazı hormonların salgılandığı bir bez olan tiroid, büyüme eğilimine girdiği zaman guatr hastalığına davetiye çıkartır.

Tiroid bezi genel olarak vücudun büyümesi ile ilgili hormonları kontrol altında tutar. O nedenle bu bezde oluşacak herhangi bir bozulma ile birlikte büyümede de değişkenlikler gelişebilir. Bu nedenle tiroidde oluşan sorunlar kesinlikle göz ardı edilmemeli ve mutlaka uzman hekimle bu konuda görüşme yapılmalıdır.

Tiroid Nedir?

Tiroid boyun bölgesinde bulunan ve büyüme hormonu salgılayan önemli bir bezdir. Tiroid hormonları vücudun enerji seviyelerini, sıcaklığını ve kalp atış hızını düzenler. Tiroid bozuklukları bu hassas dengeyi bozabilir.

Tiroid bozukluklarının bedensel gelişim üzerinde olumsuz etkilerinin oluşabileceği birçok uzman hekim tarafından söylenmektedir. Bu nedenle herhangi bir aksi durumda genel cerrahi uzmanları ile görüşmenizde fayda var.

Tiroid Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Tiroid hastalıkları, farklı semptomlara neden olabilen bir dizi durumu kapsar. Düşük hormon seviyeleri ile karakterize edilen hipotiroidizmde yaygın semptomlar arasında yorgunluk, kilo alımı, soğuğa duyarlılık, kuru cilt ve depresyon bulunur. Aşırı hormon üretimi ile kendini gösteren hipertiroidizm, genellikle kilo kaybı, hızlı kalp atışı, huzursuzluk, titreme ve artan terleme gibi semptomlarla kendini gösterir.

TiroidAyrıca tiroid bezinin büyümesi olan guatr boyunda şişmeye neden olabilir. Bez içindeki anormal büyümeler olan tiroid nodüllerine ses değişiklikleri, yutma güçlüğü veya görünür bir yumru eşlik edebilir.

Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

En yaygın tiroid hastalıkları, bezin yetersiz hormon ürettiği hipotiroidizm ve aşırı hormon üretimi ile karakterize hipertiroidizmdir. Diğer tiroid bozuklukları arasında ise, bez içinde anormal büyüme olan tiroid nodüllerini ve tiroidin büyümesi olan guatr yer almaktadır. Her hastalığın kendisine göre belirtileri bulunmaktadır.

Hipertiroidi: Hipertiroidizm, tiroid hormonlarının aşırı üretimi ile karakterize bir tiroid hastalığıdır. Tiroid bezi aşırı aktif hale geldiğinde ortaya çıkar ve bu da hızlandırılmış bir metabolizmaya yol açar.

Hipotiroidi: Hipotiroidizm, yetersiz tiroid bezi ile karakterize edilen ve tiroid hormonlarının yetersiz üretimine yol açan bir durumdur. Bu metabolik bozukluk, depresyon, cilt kuruluğu, soğuğa duyarlılık, kas ağrıları ve hafıza sorunları gibi bir dizi belirtiye neden olabilir.

Tiroid Hastalıkları Nelere Sebep Olur?

Tiroid hastalıkları gelişimsel sorunlara yol açabilir. Özellikle büyüme dönemlerinde geliştiği takdirde kişilerin aşırı gelişkin ya da aşırı zayıf olmalarının altında bu bozukluklar yatabilir. Bunun dışında kişilerin saçlarının dökülmesi, yorgunluk ve kilo alma problemleri de tiroid bozukluğu ile ortaya çıkmaktadır.

Tiroid Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid hastalıklarının tedavisi, spesifik duruma ve altında yatan nedenlere bağlıdır. Dolayısıyla spesifik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Öyle ki aynı hastalığa bile birden çok tedavi uygulanabilmektedir. Bu bağlamda hastalığa uygulanacak tedavi mutlaka doktor gözetiminde gerçekleşmelidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar