KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltılmasıdır. Genel olarak sigara tüketen ya da bu ortamda bulunan kişilerde ortaya çıkan KOAH, nefes almada güçlük yaşanması olarak da bilinmektedir.

Uzun süreli solunum yolu tahrişine bağlı olarak gelişen ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH, ciğerlerde bulunan hava yollarının daralması sonucunda kişileri ciddi anlamda etkilemektedir.

Koah Nedir?

KOAH, solunum yollarının kronik olarak daralması, iltihaplanması ve hasar görmesi sonucunda gelişen ilerleyici bir akciğer hastalığı olarak tanımlanabilir. KOAH’ın en karakterize özelliği nefes darlığı olarak bilinir. Kişi nefes almakta güçlük çeker ve derin nefes alamaz hale gelir. Bu da bedene daha az oksijen girmesi ve organların doğru bir şekilde çalışmaması olarak anlaşılabilir.

Koah Belirtileri Nelerdir?

KOAH belirtileri arasında en fazla görülen nefes darlığıdır. Öncelikle hareket halindeyken yeterli nefes alamama durumu ortaya çıkarken ilerleyen dönemlerde otururken bile nefes almakta güçlük çekilir. Buna ek olarak kronik olarak öksürmek de KOAH’ın belirtileri arasında sayılabilir. Göğüs sıkışması, sürekli olarak balgam üretimi, nefes alma güçlüğüne bağlı sürekli olarak yorgun hissetme, kilo kaybı da KOAH için bahsedilen sorunlardan bazılarıdır.

Koah Neden Olur?

KOAH genel olarak sigara kaynaklıdır. Bugün hastaların büyük çoğunluğu bu sebepten rahatsızlığa yakalanmaktadır. Bunun yanı sıra sigara kullanımınız olmasa da yanında maruz kalmanız da KOAH için yeterli olabilir. Pasif içicilik olarak isimlendirilen bu durum hem sigaranın üflenen dumanını hem de ucundan çıkan dumanı içinize çekmeniz anlamına gelir. KOAH genetik faktörlerden dolayı da gelişebilir. Buna ek olarak kronikleşen solunum yolu enfeksiyonları da hastalığa zemin hazırlayabilir.

Koah Teşhisi Nasıl Konulur?

KOAH teşhisi için öncelikle hastaneye gitmek gerekiyor. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yapılacak değerlendirme ve tetkikler ışığında kişinin KOAH olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılacaktır. Bu kapsamda:

KOAH’ın tespiti için kullanılacak ve doktor gelecek sonuçlara göre hasta ile bilgi paylaşacaktır.

Koah Evreleri Nelerdir?

KOAH da birçok hastalık gibi bazı evrelere ayrılmaktadır.  4 ayrı evresi bulunan hastalığın dönemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evre 1: Semptomlar hafiftir ve genellikle nefes darlığı sadece aşırı fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkar.
 • Evre 2: Semptomlar artık daha ağırdır ve yalnızca fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı yaşanmaz.
 • Evre 3: Nefes darlığı bir önceki evreye göre daha şiddetli hale gelmeye başlamaktadır ve yaşam kalitesi önemli ölçüde azalır.
 • Evre 4: Gündelik aktiviteler dahi yapılamayacak duruma gelinir. İstirahat edilse dahi bu sorun çözüme kavuşmaz.

Koah Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla yapılacak uygulamalar yalnızca hastalığı yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Sigara kullanımının bıraktırılması, oksijen tedavisi, ilaç tedavisi gibi yöntemleri bulunmaktadır.

Koaha Ne İyi Gelir?

KOAH’a iyi gelecek detayların başında sigara kullanımının tamamen bırakılması yer almaktadır. Ayrıca kirli hava solunmasından da kaçınmak gerekiyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar