Dahiliye, daha çok yetişkinlerde akut ve kronik hastalıkların tanı, tedavi ve yönetimine odaklanan tıbbi bir uzmanlık alanıdır.

İç hastalıkları uzmanları veya dahiliye konusunda uzmanlaşmış doktorlar, bu sağlık sorunları için kapsamlı tıbbi bakım sağlar ve uzun vadeli tedavi planları geliştirmek için hastalarla birlikte çalışır. Bu alandaki hekimler enfeksiyonlar, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlarla, zatürre gibi akut hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunları için kapsamlı tıbbi bakım sağlamak üzere eğitilirler. Ayrıca gerektiğinde diğer uzmanlarla bakımı koordine edebilirler ve genellikle yetişkin hastalar için birinci basamak hekimleri olarak hizmet verebilirler.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterolün düşürülmesi noktasında uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında:

Diyet yapılması: Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler açısından zengin bir diyet, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Kırmızı et, işlenmiş gıdalar ve kızartılmış gıdalar gibi doymuş ve trans yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmak da kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz: Düzenli fiziksel aktivite, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika tempolu yürüyüş veya bisiklete binme gibi orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin.

Sigara gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi: Sigara içmek kan damarlarının iç yüzeyine zarar verir ve bu da kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Sigarayı bırakmak, bu noktada etkili yöntem olabilir. Yalnızca sigara değil, buna benzer farklı kötü alışkanlıklarınız varsa bunların da terk edilmesi gerekiyor.

Kilo verilmesi: Özellikle bel çevresinde aşırı kilo taşımak, kolesterol seviyelerini artırabilir. Diyet ve egzersiz kombinasyonu yoluyla kilo vermek, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

İlaç alın: Yaşam tarzı değişiklikleri tek başına kolesterolü düşürmek için yeterli değilse, doktorunuz kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olması için statinler gibi ilaçlar önerebilir.

Kolesterol yüksekliği nelere sebep olur?

Yüksek kolesterol seviyeleri, ateroskleroz adı verilen bir durum olan arterlerde plak birikmesine yol açabilir. Plak, atardamarların daralmasına neden olarak kalbe, beyne ve diğer organlara giden kan akışını azaltabilir. Daralmış bir arterde bir kan pıhtısı gelişirse, kan akışını engelleyerek potansiyel olarak kalp krizi veya felce neden olabilir. Bunun yanı sıra Periferik arter hastalığı, Aort anevrizması, böbrek hastalıkları da bu liste içerisinde yer alabilir.

Kolesterole ne iyi gelir?

Bazı yiyecekler kolesterol noktasında faydalı olabiliyor. Bunlar arasında yulaf, fındık, avakado, baklagiller, omega açısından zengin yağlı balıklar yer almaktadır.

Kolesterol tedavisi nasıl yapılır?

Kolesterol tedavisinde genel olarak yaşam tarzının düzenlenmesi yer almaktadır. Bunun için diyet, kötü alışkanlıkların terk edilmesi gibi birçok yol bulunmaktadır. Buna ek olarak ilaç tedavisi uygulaması ile kolesterol kontrol altında tutulur. Yaygın olarak reçete edilen ilaçlar, karaciğerde kolesterol üretimini bloke eder ve tedavi sürecinde hastanın sorununu stabil hale getirir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar