Modern tıp, sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisinde devrim yaratmış durumda. Bu ilerlemenin ön saflarında yer alan endoskopi, uzman hekimlerin vücudun iç kısımlarını doğrudan gözlemleyebilmesine imkân tanıyan bir tekniktir.

Küçük bir kamera ve ışık kaynağı içeren esnek bir tüpün kullanıldığı bu yöntemle, birçok ciddi sağlık durumu erken evrede teşhis edilebilir. Endoskopi, minimal invaziv bir işlem olması sebebiyle hastalar için de daha az rahatsızlık verici ve daha hızlı iyileşme süreci sunar.

Endoskopi Nedir?

Endoskopi, uzman hekimlerin hastanın vücudunun iç bölümlerine doğrudan bakmasını sağlayan bir prosedürdür. Bu işlem, özellikle sindirim sistemi organları olmak üzere, vücudun birçok iç kısmının incelenmesi için kullanılır. Esnek bir tüp (endoskop) ve ona bağlı bir kamera vasıtasıyla, doktorlar organların canlı görüntülerini elde edebilir ve bu sayede çeşitli hastalıkların teşhisinde önemli bir adım atmış olurlar. Endoskopi sırasında, gerekirse doku örnekleri (biyopsi) alınabilir veya bazı küçük cerrahi işlemler gerçekleştirilebilir.

Endoskopi Neden Yapılır?

Endoskopi, pek çok farklı sebepten dolayı yapılabilir. Genellikle, hastanın belirli semptomları, örneğin, uzun süreli mide ağrısı, yutma güçlüğü, sürekli hazımsızlık ya da kanama gibi durumlar, detaylı bir inceleme gerektirdiğinde tercih edilir. Bu işlemle, uzman hekimler doğrudan ilgili organın durumunu görebilir, hastalığın varlığını ve ciddiyetini değerlendirir. Ayrıca, endoskopi sayesinde, erken evrede kanser teşhisi gibi hayati öneme sahip sonuçlara ulaşılabilir, böylece hastalığın erken tedavisi mümkün olur.

Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Endoskopi, sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra, solunum yolu veya ürogenital sistem gibi vücudun çeşitli bölümlerindeki sorunların teşhisinde de kullanılır. Belirli semptomlar, bu işlemin yapılmasını gerektirir: kronik mide ağrıları, yutma zorluğu, sürekli hazımsızlık, kanlı dışkılama veya idrar, ağır ve açıklanamayan kilo kaybı gibi durumlar. Endoskopi aynı zamanda, vücut içinde yabancı bir cismin varlığını tespit etme veya çıkarma, polip gibi anormal yapıların çıkarılması gibi tedavi amaçlı kullanımlara da olanak tanır.

Endoskopi ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Endoskopi ile çeşitli hastalıklar teşhis edilebilir. Bunlar arasında ülser, reflü hastalığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, sindirim sistemi kanserleri (örneğin, mide veya kolon kanseri), polipler ve sindirim sistemi kanamaları yer alır. Ayrıca, endoskopi, Helicobacter pylori gibi mide enfeksiyonlarının teşhisinde de kullanılır. Bu yöntem, uzman hekimlere, teşhis konulması zor olan ve detaylı inceleme gerektiren durumları anlama fırsatı verir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi işlemi, genellikle ayaktan tedavi şeklinde, hastanın uyanıkken veya hafif sedasyon altında gerçekleştirilir. İşlem sırasında, hastaya ağzından veya başka bir vücut açıklığından esnek bir endoskop tüpü sokulur. Bu tüp, bağlı olduğu kamera ve ışık kaynağı sayesinde, incelenen organın net görüntülerini sağlar. Endoskop, doktorun organın yüzeyini detaylı bir şekilde incelemesine ve gerekirse biyopsi almasına olanak tanır. İşlem, genellikle 15 dakika ile bir saat arasında sürer ve çoğu hastada ciddi bir rahatsızlık yaratmaz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 25.03.2024
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.