Ülser Nedir?

Ülser sindirim sistemi içindeki dokuların mide asitleri veya pepsin enzimleri gibi sindirim sıvıları tarafından aşındırılması sonucu oluşan açık yaraları ifade eder. Bu yaralar genellikle mide veya onikiparmak bağırsağının iç yüzeylerinde meydana gelir. Ülserler zamanla büyüyebilir ve kanamaya veya diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Ülser Belirtileri Nelerdir?

Ülserler genellikle mide veya bağırsak duvarında aşındırılan bölgelerde ağrı, yanma hissi veya rahatsızlıkla kendini gösterir. Ayrıca iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, mide yanması, geğirme, hazımsızlık ve hatta kilo kaybı gibi semptomlar da görülebilir. Ülser belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve şiddeti değişebilir.

Ülser Neden Olur?

Ülserlerin çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın neden helicobacter pylori adlı bakterinin sindirim sistemine nüfuz etmesidir. Aynı zamanda aşırı alkol tüketimi, aşırı miktarda ağrı kesici veya iltihap giderici ilaç kullanımı, sigara içme, stres ve genetik yatkınlık da ülser riskini artırabilir. Diğer risk faktörleri arasında aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketimi ve düzensiz beslenme de yer alır.

Ülser ve Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ülser ve gastrit her ikisi de sindirim sistemi problemleri olmalarına rağmen farklı durumları ifade ederler. Gastrit mide astarının iltihaplanmasıdır. Yani mide zarının hasar görmesi sonucu oluşur. Ülser ise bu iltihaplanmanın bir adım ileri giderek açık yaraların oluştuğu durumdur. Yani ülser daha ciddi bir aşındırma durumunu ifade ederken gastrit daha genel bir iltihaplanma durumudur.

Ülser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülser tedavisi ülserin nedenine ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilir. Helicobacter pylori enfeksiyonu varsa antibiyotik tedavisi genellikle ilk tercih edilen yöntemdir. Asit düzenleyici ilaçlar veya proton pompa inhibitörleri mide asit düzeyini azaltarak ülserlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Diyet de tedavide önemlidir. Baharatlı yiyecekler, kafein, alkol ve asitli içecekler gibi mideyi tahriş edebilecek gıdalardan kaçınmak, semptomları hafifletebilir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Ülser Ağrısı Nasıl Geçer?

Ülser ağrısı genellikle hasta için oldukça rahatsız edici olabilir. Semptomları hafifletmek için doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak önemlidir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek baharatlı yiyecekler, kafein ve asitli içecekler gibi mideyi tahriş edebilecek gıdalardan kaçınmak faydalı olabilir. Stresten kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyumak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak ülser ağrısı ciddi ve şiddetliyse bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ülsere Ne İyi Gelir?

Ülsere iyi gelebilecek bazı önlemler ve tedavi yaklaşımları vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, sigara içmemek, alkolü sınırlamak ve stresten uzak durmak önemlidir. Diyet de tedaviyi destekleyebilir. Lifli gıdalar, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve düşük yağlı proteinler içeren bir beslenme düzeni ülser semptomlarını hafifletebilir. Aynı zamanda araştırmalar bazı bitkisel takviyelerin, özellikle aloe vera suyunun ülser semptomlarını hafifletebileceğini göstermiştir. Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

İstanbul Güneşli’deki hastanemizde uzman doktorlar ile ülser tedavisi imkânı sunmaktayız. Ülser ve diğer mide hastalıkları hakkında bilgi ve randevu için dahiliye servisimize telefon numaramız ve canlı destekten ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 09.09.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.