Kırık nedir?

Kırık; vücut kemiklerinin normal yapısının bütünlüğünü kaybetme durumudur. Kırık oluşumu vücuda alınan büyük bir darbe sonucu ya da uzun süreli olmak üzere hafif darbeler alınması sonucu gelişmektedir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe yaşlılık döneminde de kırık oluşma riski artmaktadır. Kapalı kırık ve açık kırık olmak üzere iki çeşit kırık mevcuttur. Kapalı kırıklarda; kemik bütünlüğü bozulduğu halde deri hala sağlam yapıdadır. Açık kırıklarda ise kemik bütünlüğünün bozulmasına ek deri bütünlüğü de bozulmuş ve kırık olan kemik uçları dış kısımdan görülebilmektedir. Kırık kendini hareket sırasında şiddetli ağrı, şekil bozukluğu, hareket kaybı ve ödem, kanama, morarma gibi belirtilerle belli etmektedir. Kırık oluşumu ile birlikte ağrı meydana geleceği için hissedilen bu ağrı sadece hedef bölgede değil kırılan bölgenin geniş alanlarında da hissedilebilir. Kırık durumunda hastaların hareket sabitliğini korumaları ve derhal bir sağlık kuruluşunu haberdar etmeleri gerekmektedir. Kırıkların büyük çoğunluğunun tedavi sürecinde alçı ve atel kullanımı sonucu kırık oluşan kemikler kendiliğinden kaynamaktadır yani kemik bütünlüğü kendiliğinden sağlanmaktadır. Fakat tehlike az edebilecek kırıklarda, enfeksiyon ve kanama olan kırıklarda cerrahi tedavi devreye girmektedir. Alçı ve atel tedavilerinde doğru uygulama yapılmadığı zaman kırıkların iyileşmesi uzayabilir, kaynama geç olabilir ya da kırık çevresindeki dokular zarar görebilir. Uzman bir ortopedi doktoru tarafından kırık tedavisi yapıldığında kemik kırıkları gereken zamanda kaynar ve kemik bütünlüğü gereken zamanda sağlanmış olur. Cerrahi kırık tedavisi açık ve parçalı kırık çeşitlerinde başvurulan bir yöntemdir ve amaç; küçük kesilerle dokulara hasar vermeden kemik uçlarını doğal konumuna getirmektir. Parçalı kırıklar tehlike arz eden bir durum olduğu için tedavisi açık ameliyat ile sağlanmaktadır. Kırık oluşan kemik bölgesi açılır ve platin ve plak adı verilen yardımcı maddelerle kemik bütünlüğü sağlanmaya çalışılır.

Bu yazımızda kırık nedir, kırık rehabilitasyonu nedir, kırık rehabilitasyonu nasıl yapılır ve kırık rehabilitasyonu faydaları nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Kırık rehabilitasyonu nedir?

Fizik tedavi servislerinde kırık tedavilerinde uygulanan yöntemlerle beraber hastanın iyileşmesi adına hareket kısıtlılığı getirilebilir. Uzun süreli hareket kısıtlılığında eklem sertliği, kas erimesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi süreci boyunca kaybedilen hareket fonksiyonlarının geri kazandırılması adına rehabilitasyon uygulamalarına ihtiyaç olacaktır. Kırık rehabilitasyonu işleminin temel amacı; hareket kabiliyetinin hastaya tekrar kazandırılmasıdır. Kırık oluşumu ile beraber hareket fonksiyonlarının aza indirildiği anda rehabilitasyon uygulamalarına olabildiğince erken başlanmalı ve kas gücü arttırılmalı, hareket açıklığı sağlanmalı, oluşan ödem dağıtılmalıdır. Kırık rehabilitasyonu işlemlerine ne kadar erken başlanırsa kişinin eski hareket fonksiyonlarını geri kazanması da bir o kadar hızlanmış olur.

Kırık rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Kırık rehabilitasyonu, kırık oluşumu sürecinde hastanın yeniden eski fonksiyonlarını kazanmasında oldukça etken bir yöntemdir. Kırık rehabilitasyonunda hastaya uygulanan birçok yöntem vardır. Kırık rehabilitasyonu uygulamaları şu şekildedir:

 • Isı Uygulaması: Isı uygulaması ile dolaşımın arttırılması, ağrı ve spazmın azaltılması, fibröz adezyonların yumuşatılması amaçlanmaktadır.
 • Elektroterapi: Elektroterapi uygulaması ile alçak frekanslı akımlar verilerek hastanın ağrılarının azaltılması sağlanır.
 • Egzersiz Programı: Kırık rehabilitasyonu sürecinde egzersiz uygulamaları; kasların kuvvetlendirilmesi ve eklem hareket açıklığının korunması adına yapılmaktadır.

Kırık rehabilitasyonu faydaları nelerdir?

Kırıklarda tedavi sürecinin ardından hastanın eski fonksiyonlarını geri kazanması adına rehabilitasyon uygulamaları yapılabilir. Kırık rehabilitasyonunun hastaya sağladığı birçok yararı vardır. Kırık rehabilitasyonu faydaları şunlardır:

 • Hastanın kas becerisi tekrar sağlanır.
 • Hasta hareket fonksiyonları yeniden kazanır.
 • Dolaşım düzeni sağlanır.
 • Hastanın ağrı ve sızıları en aza iner.
 • Hareket kısırlığına bağlı olarak gelişen eklem sertliği ortadan kalkar.
 • Hasta günlük yaşamına çok çabuk döner.
 • Rehabilitasyon uygulamaları sırasında hastalar ağrı ve acı duymazlar.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar