Boyun fıtığı nedir?

Servikal disk hernisi olarak bilinen boyun fıtığı; travmalar, zorlanmalar, hareketsizlik ve yaşlanmaya gibi durumlarda disk adı verilen yapının içerisinde yer alan sıvının sinir ve omurlara sızması ile meydana gelmektedir. Başlıca bilinen bazı boyun fıtığı sebepleri vardır ve bunlar uzun süre bir noktaya hareket etmeden bakmak, bilgisayar ve televizyon karşısında oturmak, egzersiz yapmamak ve soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak olarak sayılabilir. Yaşlanma ile beraber omurlar arasında bulunan disklerde rejenerasyon meydana gelmekte olup bu durumda fıtık oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Hem erkek hem de kadınlarda gelişen bir durumdur ve ortalama 30-50 yaş aralığında görülmektedir. Boyun fıtığı oluşumunda bazı semptomlar ortaya çıkmaktadır ve bu belirtiler şu şekildedir:

 • Boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • Kollarda uyuşma ve his kusuru
 • Refleksler de azalma
 • Kollarda incelme
 • Kollarda karıncalanma
 • Kollarda güç kaybı

Kişi bu şikayetlerle hastaneye başvurduğunda alanında uzman doktor ile bazı tetkikler uygulanmaktadır. Mr, bilgisayarlı tomografi, EMG ve radyolojik testler kişiye uygulanır ve fıtık oluşumu var ise şiddeti, oranı tespit edilmektedir.

Bu yazımızda boyun fıtığı nedir, boyun fıtığı belirtileri nelerdir, boyun fıtığı neden olur, boyun fıtığı rehabilitasyonu nasıl yapılır ve boyun fıtığı fizik tedavi ile iyileşir mi sorularını detaylıca cevaplandıracağız.

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı, her hastalıkta olduğu gibi kendini birtakım belirtilerle göstermektedir. Boyun fıtığı oluşumundaki semptomlar; kollarda karıncalanma, boyun, sırt ve omuzlarda ağrı, refleksler de azalma, kollarda uyuşma ve his kusuru, açıklanamayan kilo kaybı, ağrının hiçbir şekilde hafiflememesi, vertebraların olduğu alanda hassasiyet ve gece terlemeleri olarak bilinmektedir.

Boyun fıtığı neden olur?

Boyun fıtığı oluşumuna sebebiyet veren birçok etken madde vardır. Kişinin yaşamında yaptığı işler ve genetik faktörler ile boyun fıtığı oluşma ihtimali yüksektir. Boyun fıtığı sebepleri şunlardır:

 • Travmalar
 • Uzun süre hareketsiz kalmak
 • Yaşlılığa bağlı su kaybı
 • Zorlanmalar
 • Uzun süre sabit bir noktaya bakmak
 • Egzersiz bir hayat sürmek
 • Soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak

Boyun fıtığı rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Boyun fıtıkları ileri düzey bir fıtık değilse omurilik ve sinir köklerine aşırı bası yapmıyorsa tedavisi fizik tedavi, boyunluk, ilaç tedavisi gibi yöntemlerle yapılabilir. Fizik tedavi ile fıtık oluşumunda meydana gelen ağrılar, his kayıpları, karıncalanmalar yok edilmeye çalışılmaktadır ve başarılı da olunur. Fizik tedavi seans süreleri hastanın tedavisinin ne yönde olduğuna bakılarak uzatılıp kısaltılabilir. Eğer boyun fıtıkları ileri seviyelere taşınmışsa cerrahi tedavi devreye girmektedir. Boyun fıtığı cerrahi tedavisinde mikrodiskektomi adı verilen bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde mikroskop altında boyun bölgesine küçük bir kesi açılır ve fıtığın boşaltılması amaçlanır. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılan bu cerrahi tedavisi günümüzde oldukça başarılı ve güvenli sonuçlar vermektedir.

Boyun fıtığı fizik tedavi ile iyileşir mi?

Boyun fıtığı az önce de bahsettiğimiz gibi ileri düzey değil ise fizik tedavi uygulamaları ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bazı uygulamalar ile fıtık yok edilir ve hasta günlük yaşantısına sağlıklı bir şekilde dönebilmektedir. Fakat tam tersi bir durum yaşanırsa yani fıtık ilerlemişse tek tedavi yöntemi cerrahi tedavi olmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar