Kireçlenme (Osteoartrit) nedir?

Osteoartrit adını alan kireçlenme; kemiklerin ucunu saran kıkırdak yapının zamanla aşınması ile kendini belli eden bir eklem hastalığıdır. Çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir ve sadece görülme nedeni yaş olmamakla beraber ağır yük kaldıran kişilerde de meydana gelebilmektedir. Kireçlenme ile beraber vücudun bazı bölgeleri etkilenmekte ve bunlar; diz, kalça, bel, boyun ve başparmak eklemleridir. Yaşın ilerlemesi ve obezite sorununun var olması ile kireçlenme oluşması riski artmaktadır ve kişinin yaşamı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Kireçlenme durumunda kemikleri saran kıkırdak dokular tamamen aşındığı zaman kemiğin kemiğe sürtünmesi gibi bir olay meydana gelebilmektedir ve kireçlenme sorunu yaşayan kişilere hareket halinde ağrıları artacağından hareketsiz kalmaları, dinlenme durumunda kalmaları önerilmektedir. Kireçlenme sorununa davetiye çıkaran bazı eylem ve durumlar mevcuttur ve bunlar arasında; obezite, sporcu yaralanmaları, kalıtımsal etkiler, yaş ve eklemlerin aşırı kullanımı sayılabilmektedir.

Bu yazımızda kireçlenme( Osteoartrit) nedir, kireçlenme belirtileri nelerdir, kireçlenme nerelerde olur, kireçlenme tedavisi nasıl yapılır ve kireçlenmeye hangi bölüm bakar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Kireçlenme belirtileri nelerdir?

Kireçlenme olduğunu gösteren bazı belirtiler bulunmaktadır. Kireçlenme belirtileri şunlardır:

 • Hassasiyet
 • Ağrı
 • Sertlik
 • Gıcırtı sesleri
 • Esneklik kaybı
 • Şişkinlik

Bu gibi belirtiler gözlendiği an vakit kaybedilmeden alanında uzman doktorlar ile görüşülmeli ve uygun tedavi yöntemine başlanılmalıdır.

Kireçlenme nerelerde olur?

Kireçlenme eklem bölgelerindeki kıkırdak dokuların aşınması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğundan eklem bölgelerinde daha sık rastlanılmaktadır. Bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi, el bileği, dirsek, omuz ve çene kemiği kireçlenmeden etkilenen bölgeler arasındadır.

Kireçlenme tedavisi nasıl yapılır?

Kireçlenme sorunu maalesef geri alınamayan bir rahatsızlık türüdür ve tedavisi ağrıların azaltılması yönünde uygulanmaktadır. Kireçlenme durumlarında doktor eşliğinde ağrıların azaltılması adına ilaç, krem, losyonlar önerilmektedir. Kireçlenme sorununda fizik tedavi uygulamaları da büyük bir öneme sahiptir. Fizik tedavi uygulamaları sayesinde hastanın ağrılarının giderilmesi, eklemlerin etrafındaki kasların güçlendirilmesi ve vücut esnekliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Bu tür uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedaviye de başvurulmaktadır. Kireçlenme tedavisinde büyük bir öneme sahip olan fizik tedavi uygulamalarında hastaya; ağrı kontrolü için elektroterapi, sıcak-soğuk uygulamaları ve ultrason gibi destekleyici uygulamalar yapılmaktadır. Kireçlenme ile meydana gelen eklemlerdeki donukluk ve kısıtlılık için Rom egzersizleri ve PNF teknikleri uygulanmaktadır. Kaslarda meydana gelen zayıflığın kuvvetlendirilmesi adına kuvvetlendirme egzersizleri de fizik tedavi uygulamaları arasındadır. Fizik tedavi uygulamalarının tek gayesi; kişinin ağrısız bir şekilde günlük yaşantısında yaptığı aktiviteleri tekrar yapabilmesidir.

Kireçlenmeye hangi bölüm bakar?

Kireçlenme sorunu yaşayan kişiler hangi bölüme gidecekleri konusunda bir bilgi sahibi olmazlar ve bu konuda tedavi yollarını aramaktadırlar. Her türlü kireçlenme durumlarında ilgili bölüm ortopedi veya fizik tedavi ve rehabilitasyon servisleridir ve alanında uzman doktorlar eşliğinde kireçlenme sorunu tedavi edilmeye çalışılır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar