Fizik tedavi ve rehabilitasyon; sinir, kalp damar ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Fiziksel ajanlar yardımıyla herhangi bir lezyon ve yaraya neden olmadan tedavi yapılmaktadır. Fizik tedavinin amacı; hastanın ağrılarının giderilmesi ve hastanın yaşamını daha rahat sürdürmesidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon pediatrik rehabilitasyon, yanık sonrası rehabilitasyon, akut ve kronik ağrısı, kemik bozuklukları, geriatrik rehabilitasyon ve kardiyak rehabilitasyon gibi alanları kapsamaktadır. Günümüz gelişmiş tıp teknolojisi sayesinde fizik tedavi uygulamalarına yenileri eklenmiş ve başarı oranları gün geçtikçe artmıştır. Uygulanan fizik tedavi yöntemleri arasında; derin ısı, yüzeysel ısı, tedavi edici uygulamalar,  soğuk tatbiki, elektroterapi ve hidroterapi bulunmaktadır. Fizik tedavi işlemleri seans seans uygulanır ve seans sayıları kişiden kişiye değişmektedir. Hasta fizik tedavi uygulamaları sırasında ağrı hissetmez.

Bu yazımızda tenisçi dirseği( lateral epikondilit) nedir, tenisçi dirseği belirtileri nelerdir, tenisçi dirseği hastalığında fizik tedavi nasıl yapılır, tenisçi dirseği tedavi edilmezse ne olur ve tenisçi dirseği iyileşme süreci ne kadar sürer sorularına ayrıntılı bir şekilde cevaplar vereceğiz.

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) nedir?

Lateral epikondilit olarak adlandırılan tenisçi dirseği; dirseğin dış tarafında tendon yapışma yerinde zayıflama ve zarar görme olayıdır. Kaslardaki tendonların görevi kasları kemiğe bağlamaktır. Bu kasın zarar görmesi durumunda ilişkili olduğu hareketlerin yapıldığı an ağrı ve acı hissedilir. Tendonun çok hareket ettirilmesi veyahut hiç hareket ettirilmemesi, herhangi bir darbe alımı sonucunda tenisçi dirseği adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır. Lateral epikondilit hastalığını yaşayan hastaların genellikle şikayet ettikleri belirti şiddetli ağrıdır. Dirseğin dış kısmındaki çıkıntılı kemikte ağrı meydana gelir ve zamanla hassasiyet oluşmaktadır.

Tenisçi dirseği belirtileri nelerdir?

Tenisçi dirseği sorunu yaşayan kişilerde çoğunlukla görülen belirti ağrıdır. Dirseğin dış kısmındaki dışa doğru çıkıntılı olan kemikte ağrı oluşmaktadır. Ağrı dirsekte meydana gelmekle beraber ön koldan ele doğru yayılabilir. Adından da anlaşılacağı gibi daha çok tenis sporları ile ilgilenen kişilerde meydana gelir. Tenisçi dirseği sorunu yaşayan kişiler hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve uygun tedaviyi olmalıdır.

Tenisçi dirseği hastalığında fizik tedavi nasıl yapılır?

Tenisçi dirseği hastalığında tedavi hem evde kişinin kendi yapacağı egzersizlerle hem de fizik tedavi uygulamaları ile yapılabilmektedir. Kişinin evde yapabileceği egzersizler arasında; bilek hareketi, ön kol hareketi, dirsek hareketi, bilek yana dönüş, bilek fleksiyon, bilek ekstansiyon, pronasyon ve supinasyon yer almaktadır. Tenisçi dirseği tedavisinde hastaya fizik tedavi uygulamaları adına 20-30 dakika, 3-4 saat aralıklarla ağrının geçmesi amacı ile dirsek üzerine buz uygulaması yapılmaktadır. Tedavi süreci boyunca kişi fizyoterapistin önerdiği ve tavsiye ettiği egzersizlere harfiyen uymalıdır. Tedavi adına uygulanan egzersizlerin yanında kolun dinlendirilmesi de oldukça önemlidir.

Tenisçi dirseği tedavi edilmezse ne olur?

Tenisçi dirseği sorunu tedavi edilmez ise kas ve tendonlarda kronik enflamasyon, laksite meydana gelmektedir. 4-6 hafta sonrasına kadar tedavisi yapılmaz ise ağrı kronik ağrıya dönüşmektedir.

Tenisçi dirseği iyileşme süreci ne kadar sürer?

Tenisçi dirseği sorunu yaşayan hastalar tedavi sürecinde ne kadar sürede iyileşecekleri konusunda şüphe duyarlar. Tedavi süreci sonunda ağrıların azalması, hastanın iyileşme sağladığı anlamına gelmez ve tendonun iyileşmesi anında olan bir durum değildir. Tendonun iyileşmesi 4-6 hafta gibi bir sürede gerçekleşmekte ve fizik tedavi uygulamaları ile tenisçi dirseğinin iyileşmesi bir ay kadar süreyi alabilmektedir.

Fizik Tedavi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    Merkezimizden Fotoğraflar