Parkinson nedir?

Parkinson; beyindeki nöronların işlevini yitirmesi sonucu meydana gelen kronik ve ilerleyici olarak seyreden git gide hareket kısıtlılığına sebebiyet veren bir hastalıktır. Beyinde çok sayıda hareket kontrolünün sağlandığı dopamin hücrelerini üreten bölgeler mevcuttur ve dopamin hücrelerinin ciddi sayıda azalması hareket bozukluklarına yol açmaktadır. Parkinson hastalığı için ileri yaş grubunda olanlar, ailesinde Parkinson hastalığı öyküsü olanlar, tarım ilaçları, obezite, kafa travması, demir, manganezin diyetle aşırı alınması ve fiziksel ve duygusal stres altında olanlar risk grubu içerisinde yer almaktadır. Parkinson hastalığının belli başlı belirtiler vardır ve bunlar mimiklerin azalması, konuşmanın bozulması, gövdenin öne eğik pozisyona gelmesi, hareketlerde yavaşlama, titreme, kollarda ağrı olmasıdır. Parkinson belirtileri evrelerine ayrılmakta ve 5 evresi bulunmaktadır.

1.evre:Yalnızca tek bir ekstremite de titreme olmaktadır ve belirtiler hafif seyretmektedir. Mimik ve duruşta ki bozukluklar hastanın yakınları tarafından anlaşılmaktadır.

2.evre: Çok az olmakla birlikte özürlülük görülmekte ve duruş ve hareket bozukluğu mevcuttur.

3.evre: Denge bozukluğu ve düşme gözlemlenir ve işlev bozukluğu görülmektedir.

4.evre:  Belirtiler bu evrede şiddetlenmiş, hareketlerde yavaşlama olup hastalar bu evrede yalnız başlarına yaşamalarını sürdüremez.

5.evre:Hasta yatağa ve tekerlekli sandalyeye muhtaç bir şekilde yaşamını sürdürmek zorunda kalır.

Bu yazımızda Parkinson nedir, Parkinson neden olur, Parkinson belirtileri nelerdir, Parkinson rehabilitasyonu nedir ve Parkinson rehabilitasyonu nasıl yapılır sorularına cevap vereceğiz.

Parkinson neden olur?

Parkinson, beyinde dopamin hücrelerini üreten bölgelerde hücre kaybı yaşanması sonucu meydana gelmektedir. Parkinson hastalığına zirai ilaçlar ve genetik faktörler gibi nedenler sebebiyet verebilmektedir.

Parkinson belirtileri nelerdir?

Parkinson hastalığında genel olarak; duruş bozukluğu, denge bozukluğu, konuşma ve yazı değişikliği, otomatik hareket kaybı, yutma güçlüğü, düşünme güçlüğü, kabızlık, uyku sorunu, kas sertleşmesi yüzdeki mimiklerde azalma ile donuk yüz ifadesi, titreme, kolların sallanmasında azalma, yavaş yürüme ve vücut postürünün öne doğru eğilmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Parkinson rehabilitasyonu nedir?

Parkinson hastalığında rehabilitasyonun amacı, hastalık sonrası oluşacak özürün en aza indirilmesi ya da ortadan kaldırılmasıdır. Hastalık sonrası ortaya çıkabilecek sorunlar fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri eşliğinde yok edilmeye çalışılır. Parkinson hastalarına ihtiyaç ve hastalığının özelliğine göre özel rehabilitasyon programı hazırlanmalıdır. Parkinson rehabilitasyonu bu hastalığa sahip kişiler için büyük önem az etmektedir ve hastaya dik duruş egzersizleri yaptırılmalı ve fiziksel aktiviteleri geri kazandırılmalıdır.

Parkinson rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Parkinson rehabilitasyonu Parkinson tedavisi sonrası mutlaka yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Parkinson rehabilitasyonu ile kişiler eski duruşlarını kazanabilir ve fiziksel aktiviteleri normale dönebilmektedir. Parkinson rehabilitasyonu; gevşeme egzersizleri, solunum egzersizleri, denge ve koordinasyon egzersizleri, dans uygulamaları, yerinde dönme egzersizleri, engel aşma egzersizleri, yürüme egzersizleri, aerobik egzersizler ve dik duruş egzersizleri gibi aktiviteleri içermektedir. Parkinson rehabilitasyonu ile hastanın şikayetleri doğrultusunda hastalığına uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve uygulamaya alınmalıdır. Öncelikle hastanın duruş bozukluğu, eklem hareketleri, kas kısalığı ve kuvveti, yürüyüş ve denge değerlendirilmesi gibi uygulamalar sonucunda hastanın hastalığı hakkında bilgi edinilir. Yapılan değerlendirmeler sonucu, kaslarda ortaya çıkan sorunlar manuel tedavi ile azaltılabilir, yürüyüş bozuklukları egzersizler ile düzeltilebilir, ağrılar mevcutsa elektroterapi ile azaltılabilir, duruş postürleri yapılarak duruştaki bozulmalar giderilebilir. Tüm bu uygulamalar doğrultusunda rehabilitasyon işlemleri ile kişi yaşamında daha az sıkıntılarla karşılaşır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar