Ortopedik rehabilitasyon nedir? Nasıl yapılır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon; fiziksel ajanlar yardımıyla kas-iskelet, sinir, kalp ve damar hastalıklarının fonksiyonel ve fiziksel bozukluklarının tedavi edilmesini amaçlayan bir yöntemdir. Fizik tedavi yöntemleri hastanın günlük yaşamını geri kazanmasını ve ağrıların yok edilmesini hedef almaktadır. Dışarıdan fiziksel ajanlar yardımıyla uygulanan işlemler hastaya herhangi bir yara ve lezyon oluşturmaz. Fizik tedavi uygulamalarına tıbbi ve cerrahi girişimlerin yetersiz olması durumunda başvurulmakta, hastalığın seyrinin ilerlemesine engel olmaktadır. Günümüzde uygulanan soğuk tatbiki, elektroterapi, mekanoterapi, hidroterapi, yüzeysel ısı ve derin ısı gibi işlemler fizik tedavi uygulamalarıdır. Fizik tedavi uygulamaları seans süreleri her hastada aynı olmamaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun bir alt dalı olarak adlandırılan ortopedik rehabilitasyon; kas ve iskelet sisteminde var olan hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ortopedik rehabilitasyon ile kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hastalıkların yok olmasını, hastaya eski sağlığının geri kazandırılmasını amaçlamaktadır. Kırık, çıkık tedavi süreci, dolaşım bozuklukları, skolyoz, eklem eğrilikleri, menisküs, spor sakatlıkları, düz tabanlık, ayak, el ve eklem problemleri ortopedik rehabilitasyon hastalıklarıdır.

Bu yazımızda ortopedik rehabilitasyon nedir, ortopedik rehabilitasyon nasıl yapılır, ortopedik rehabilitasyon neleri kapsar, ortopedik rehabilitasyon neden yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

Ortopedik rehabilitasyon neleri kapsar?

Ortopedik rehabilitasyonda çoğunlukla karşılaşılan vakalar; ampütasyon rehabilitasyon, endoprotez rehabilitasyon, kırık rehabilitasyonu ve skolyoz rehabilitasyonudur. Ortopedik rehabilitasyonun kapsadığı alanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Ampütasyon Rehabilitasyonu

Ampütasyon rehabilitasyon uygulaması genellikle bacakta yapılmakta ve kol, bacak kemiğinin tamamının yada bir kısmının alınmasıdır. Ampütasyon yapılan bölgeye protez takılmakta ve sonrasında rehabilitasyonu sağlanmaktadır.

Endoprotez Rehabilitasyonu

Endoprotez rehabilitasyonu, en çok kalça, omuz ve dirsek hastalıklarında yapılmaktadır. Çeşitli sebeplerle deforme olmuş, fonksiyonunu kaybetmiş bölgelerdeki eklemler alınarak yerine uygun farklı bir protez hazırlanmaktadır. Amaç; var olan ağrının dindirilmesi ve kişinin yaşamının aktif hale gelmesini sağlamaktır.

Kırık Rehabilitasyonu

Kırık rehabilitasyonu; çeşitli sebeplerle eklem yerlerinde kırık oluşması sonrası alçı sürecinin bitmesinin ardından uygulanmaktadır. Bu yöntemde amaç; koltuk değnekleri eşliğinde kişinin yürümesinin ve dengesinin sağlanmasıdır.

Skolyoz Rehabilitasyonu

Skolyoz, omurga üzerinde gelişen bir hastalık olup omurga eğriliği olarak bilinmektedir. Çeşitli sebepler sonucu skolyoz hastalığı gelişebilir ve mutlaka ortopedik rehabilitasyon tedavisi uygulanmalıdır.

Ortopedik rehabilitasyon neden yapılır?

Ortopedik rehabilitasyon; kırık, çıkık, spor sakatlıkları, dirsek yaralanmaları, kemik erimesi, bağ ve tendon problemleri, sinir yaralanmaları, eklem protez cerrahisi sonrası, kemik uzatma cerrahisi sonrası ve koruyucu eklem cerrahisi sonrası ve ortopedik ameliyatlarda uygulanmaktadır.

Ortopedik rehabilitasyon nasıl yapılır?

Ortopedik rehabilitasyon; öncelikle hastaya tanı koyularak uygulanmaya başlanır. Ardından ortopedik rehabilitasyon uzmanları tarafından hastanın yaşına, kilosuna ve genel sağlık duruma bakılarak kişiye özgü tedavi planlaması yapılmaktadır. Ortopedik rehabilitasyon ile hastaya akıllı egzersiz cihazları eşliğinde ve sıcak- soğuk uygulamaları ile egzersizler sağlanmaktadır. Uygulanan egzersizler sayesinde hastanın iskelet yapısındaki bozukluklar giderilmekte ve kaslar güçlenmektedir. Ortopedik rehabilitasyon işlemleri tamamen uzman bir hekim tarafından yapılmakta ve hasta açısından zorlayıcı bir uygulama olmadığı için rahatlamaları ve gevşemeleri kolaylaşmıştır. Uzman hekimlerin tedavide gördüğü başarılı sonuçlar sonrası ortopedik rehabilitasyon işlemleri tamamlanmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar