Hemipleji (inme – felç) nedir?

Halk dilinde inme olarak bilinen hemipleji; beyin damarlarında çeşitli sebeplerden dolayı tıkanma olması sonucu vücudun sağ ve sol bölgesini etkileyen bir hastalıktır. İnme ortaya çıktığında hastalarda hareket kaybına sebebiyet vermekte olup en sık karşılaşılan bir hastalıktır. İnmeye sebep olan faktörler arasında travmatik beyin hasarları, beyin tümörü ve bazı enfeksiyonlar yer almaktadır. Hipertansiyon hastaları, şeker hastaları, kalp rahatsızlıkları, aşırı kilolu hastalar, ileri yaş ve genetik faktörler inme için risk grubundadır. İnme kendini yürüme ve denge problemleri, uyuşma hissi, duyu ve konuşma bozuklukları, vücudun sağ ve sol tarafında sertlik, hareket kaybı gibi belirtilerle göstermektedir. Hemipleji erken teşhis ve erken tedavi gerektiren bir hastalık olup geç kalınması durumunda geri dönüşümü olmayan bir hal alabilmektedir. İskemik inme ve kanayıcı inme olmak üzere iki çeşit inme bulunmaktadır. İskemik inme; damarların kan pıhtısı ile ya da yağ birikintileri ile tıkanması halinde olmaktadır. Kanayıcı inme ise beyindeki bir damardan beyne kan sızıntısı olmasıdır. Çoğunlukla görülen inme çeşidi iskemik inmedir.

İnme geçirmiş hastalar tedavi sonrasında inme etkilerinin azaltılması, fiziksel ve ruhsal olarak rehabilite edilmesi için fizik tedavi yapan hastanelerde bir fizik tedavi sürecinden geçerek günlük yaşamlarına devam edebilmektedirler.

Bu yazımızda hemipleji (inme- felç) nedir, inme neden olur, inme geçirmiş hastalardaki bozukluklar nelerdir, inme rehabilitasyonu nedir ve inme rehabilitasyonu nasıl yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

İnme neden olur?

İnme; çeşitli sebeplerden dolayı beyin damarlarında tıkanma, yağ parçacıklarının oluşumu ve kan pıhtısının oluşması sonucu oluşmaktadır. Bunların yanında enfeksiyon, kalp yetmezliği, zehirlenmeler, kanser, damar duvarlarında oluşan iltihaplanmalar ve beyin kanaması da inmeye sebep olabilecekler arasındadır.

İnme geçirmiş hastalardaki bozukluklar nelerdir?

İnme geçirmiş ya da geçiriyor olan hastalardaki bozukluklar şu şekildedir:

 • Ani olarak tek gözde ya da iki gözde de gelişen görme kaybı
 • Kol veya bacakta sertlik, uyuşukluk hissi
 • Nedeni bilinmeyen bir baş ağrısı
 • Konuşma ve anlamada güçlük
 • Denge kaybı

İnme rehabilitasyonu nedir?

İnme rehabilitasyonu; hastanın fiziksel, ruhsal yönden değerlendirme yapılması ve bu sonuçlar çerçevesinde kişiye özel bir terapi programının uygulanmasıdır. Aynı zamanda kişinin duyusal ve algısal kaybını geri getirmek ve tekrar sosyal yaşamının aktif hale getirilmesini amaçlamaktadır.

İnme rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle rehabilitasyon uygulamasının en iyi sonuçları doğurabilmesi için hastanın iyileşme konusunda istekli olması ve inanması gerekmektedir. Rehabilitasyon uygulamalarının amacı; hastanın günlük yaşama devam edebilmesi, tek elin ya da tek ayağın kullanılması gibi becerilerin öğretilmesi ve yetersizliklerle başa çıkılması gerektiğinin kazandırılmasıdır. İnme rehabilitasyonu iş ve uğraşı terapistleri, dil ve konuşma terapistleri, psikologlar, diyetisyenler, doktor ve hemşireler gibi ekiplerden oluşmaktadır. İnme rehabilitasyonu hasta için sadece kliniklerle kısıtlı kalmamalı öğrendiklerini günün geri kalan vakitlerinde kendi kendine uygulamalıdır. Terapistler tarafından önerilen bu egzersizler düzenli olarak tekrar edildiğinde hastalığın atlatılması hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. İnme sorunu yaşayan kişiler rehabilitasyon uygulamalarını yapıyor olsa dahi hep bir şüphe içinde olup hastalıklarının geçmeyeceğini sanırlar fakat bu durum sanıldığı gibi değildir, uğraşlar sonucu rehabilitasyon uygulamaları istediği sonuçları görecektir. İnme rehabilitasyonu programında hastalara germe egzersizleri, denge ve yürüme eğitimleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri, robotik rehabilitasyon, havuz tedavileri, ayna tedavileri ve buna benzer birçok tedaviler yapılmaktadır. İnme rehabilitasyonu hakkında bilgi almak için fizik tedavi ve rehabilitasyon servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Fizik Tedavi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar