Fizik tedavi, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmuş rahatsızlıkların giderilmesi için oluşturulmuş, bedenin restorasyonu ve hastalığın gerilemesi için kullanılan yönteme verilen isimdir. Fizik tedavi bilimsel temeli olan ve kişinin kısıtlarını ortadan kaldırmak için yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

Fizik tedavi fonksiyonel rahatsızlıklar, kalp-damar hastalıkları, bedenin hareketine imkân tanıyan sinir sisteminin iyileştirilmesi ve uyarılması gibi çok geniş bir alana hitap eder. Bunun yanı sıra hastalar arasında kaza mağdurları ve bel ağrısı, kırıklar, kafa yaralanmaları, artrit, serebral palsi gibi engelleyici koşullara sahip kişiler yer alabilir. Fizik tedavide hastalığa göre plan yapılır ve buna göre yöntem kullanılır. Dolayısıyla her hastalığa aynı yaklaşım sergilenmez. Bunun yanı sıra bazı rahatsızlıklar fizik tedaviye ek olarak ilaç kullanmayı da gerektirebilir. Bu tip durumlarda uygulama yapan doktorunuz size gerekli bilgiyi aktarır.

Fizik tedavilerin etki süresi ve seansların uzunluğu da yine rahatsızlığa göre şekillenir. Kimi fizik tedaviler aylarca sürerken hafif rahatsızlıklar kısa sürede iyileştiği için daha az sürede çözüme kavuşur.

Gut hastalığı nedir?

Gut hastalığı, genellikle çok ağrılı olan ve toplumlarda yaygın şekilde görülen bir inflamatuar artrit halidir. Eklemleri ciddi şekilde etkileyen gut, semptomlar kötüleştiği dönemde kişinin rahat bir şekilde çalışmasına ve yaşamasına engel olur. Eklem bölgelerinde kendisini ağrının yanı sıra, şişlik, hassasiyet şeklinde kendisini belli eder.

Gut hastalığının genel geçer bir tedavisi bulunmuyor. Ancak doktorlar ağrıları ve şişlikleri azaltmak için ilaç tedavisi uygulamasını gerçekleştiriyorlar. Bir de gut hastalarının yedikleri ve içtiklerine dikkat etmeleri sürekli olarak ağrı çekmelerinin önüne geçebiliyor.

Gut hastalığı neden olur?

Gut hastalığının en belirgin sebebi, vücutta biriken ürik asittir. Hiperürisemi olarak bilinen bu durum vücutta veya yenilen yiyeceklerde bulunan pürinlerin parçalanması ile ortaya çıkan ürik asidin birikmesi sonucunda eklemlerde ve vücudun farklı yerlerinde kendisini semptomlarla göstermesi ile belli olur. Vücutta çok fazla ürik asit birikirse, eklemlerde, sıvılarda ve dokularda ürik asit kristalleri (monosodyum ürat) fazlalaşarak rahatsızlığa zemin hazırlar.

Vücutta hiperürisemi tespit edildiyse ve bunun gut rahatsızlığına yol açmadığı ortaya çıkarsa bu durum tedavi edilerek ortadan kalkabilir. Çünkü her hiperürisemi gut hastalığına yol açmaz.

Gut hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Gut hastalığının belirgin bir tedavisi olmasa da hastalar kendi kendilerini sürekli olarak kontrol altında tutarak tedavi süreçlerini tamamlayabilirler. Ancak bu hastalığın net olarak geçmesi anlamına gelmez. Ağrıların arttığı dönemde steroidler, ibuprofen ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Diyet yapmak ve kilo vermek de gut hastalığı ile savaş noktasında oldukça etkilidir.

Gut hastalığı rehabilitasyonunda neler yapılır?

Gut hastalığının rehabilitasyon tedavileri ile kontrol altına alınması ve gut ataklarının sona erdirilmesinde fizik tedavi imkanları kullanılıyor. Sakatat, bazı balık türleri, fındık ve fıstık gibi çerezler gut hastalığının rehabilitesinde kullanılıyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar