Sistemik Lupus Eritmatozus (SLE) nedir?

Kelebek hastalığı olarak bilinen sistemik lupus eritmatozus , vücuttaki pek çok organı bir anda tutan bir romatizmal hastalık olup deride kelebek şeklinde döküntülerle kendini göstermektedir. Otoimmün hastalıklar grubunda yer alan sistemik lupus eritmatozus, çevresel faktörler, genetik faktörler ve hormonlar doğrultusunda kendini ortaya koymaktadır. Hastalığın meydana gelmesinde bazı faktörler rol oynasa da ultraviyole ışınlar, enfeksiyon, stres ve birtakım ilaçlar da hastalığı tetiklemede rol oynamaktadır. Kelebek hastalığı birçok organı aynı anda tutan bir hastalıktır demiştik ve bunlar; cilt, böbrekler, eklemler, beyin, kan hücreleri, kalp ve akciğerler olarak bilinmektedir. Ağzın üst kısmından başlayarak burun kenarlarına doğru devam eden kızarıklık oluşturması hastalığın adını almasında yardımcıdır ve hastalığın en tipik belirtisi ciltte oluşan kızarıklıklardır. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve kişiden kişiye bulaşacak diye bir kaygı yaşanmamaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir ve erkeklerde daha az görülmesine rağmen ortaya çıktıklarında daha ağır seyretmektedir.

SLE belirtileri nelerdir?

Sistemik lupus eritmatozus hastalığında vücudun birçok organı ve birçok sistemi etkilendiği için farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastalığın belirtileri her kişide farklı olarak seyretmektedir ve bazı hastalarda belirtileri daha ağır olmaktadır. Kelebek hastalığından deri, kalp ve akciğerler, eklemler, böbrekler, kan değerleri, sinir sistemi etkilenir ve her alana göre belirtiler de farklılık arz etmektedir.

Deri belirtileri: Hastalık ile beraber deride görülen belirtiler her hastada spesifiktir ve genellikle burnun iki yanında kırmızı renkte döküntüler meydana gelmektedir.

İskelet sistemi belirtileri: Kelebek hastalığına sahip olan kişiler eklem ağrılarından ve eklem iltihaplanmalarından sıklıkla şikâyet etmektedirler. Eklem iltihaplanmasının yanında şişlik ve ödem de görülebilmektedir. Eklem ağrılarının ortaya çıkması ile hastalar hareket etmekte zorlanır ve aynı zamanda ağrı da çekmektedirler.

Böbrek belirtileri: Kelebek hastalığı var olan kişilerde böbrek problemleri onların hayatlarını tehdit edecek boyutlara kadar çıkabilmektedir. Böbrekler vücudun diğer organları gibi hayati bir organ olduğu için hastalığın erken teşhisi ve tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.

Kan değerleri belirtileri: Kan hücresi olan trombositlerin azalmasına sebebiyet vermektedir ve hastalık ile beraber kansızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Kelebek hastalığı kan değerlerini etkilediği için enfeksiyonlara kapılar açık hale gelmektedir ve bu yüzden kan değerleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Sinir sistemi belirtileri: Sinir sistemi adına kelebek hastalığından beyin, beyincik ve omurilik bölümleri etkilenebilmektedir. Hastalığın oluşturduğu sinir sistemi belirtilerinden en tipik olanı baş ağrısıdır. Psikiyatrik bulgular da hastalığın var olması ile hastalarda görülen şikayetler arasındadır.

Kalp ve akciğer belirtileri: Kelebek hastalığı nezdinde kalp ve akciğer zarlarında iltihaplanma oluşabilmektedir. Aynı zamanda kalp kası, kalp kapakçıkları ve kalp damarları da olumsuz etkilenebilmektedir.

SLE kimlerde görülür?

SLE hastalığı her yaştaki kişide ortaya çıkmaktadır ve en çok 15-45 yaş kadınlarda görülmektedir. SLE hastalığı, ailede hastalığı geçirmiş olan kişilerde, tek yumurta ikizlerinde hastalığın var olması, güneş ışınlarına fazla maruz kalmış olanlarda ve üreme çağındaki kişilerde kelebek hastalığı görülmektedir.

SLE fizik tedavi rehabilitasyonunda neler yapılır?

SLE hastalığının kesin çözüme giden bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ve günümüzde uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı; hastalığın ilerlemesini durdurmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Lupus hastalığı vücudun çeşitli sistemlerini etkilediği için tedavi yöntemleri de ona göre şekillenmektedir. Hastalık birçok organda iltihaplanma yarattığı için tedavide iltihaplanma karşıtı ilaçlar önerilmektedir. Sıklıkla görülen belirtiler arasında olan deri döküntülerine karşı tedavi olarak kremler ve bazı ilaçlar uygulanmaktadır. Hastalığın vücutta seyrettiği bölümlerden biri olan eklem bölgelerinde meydana gelen ağrılara, hareketsiz yaşama karşı fizik tedavi egzersizleri tavsiye edilmektedir. Sistemik lupus eritmatozus hastalığına sahip olan kişiler hareketli bir yaşam sürmeleri ve eklem ağrıları çekmemeleri için sıklıkla egzersiz uygulamaları yapmalıdırlar. Fizik tedavi egzersizleri ile hastalığın vücutta oluşturduğu eklem problemleri hafifletilir ve hastanın daha kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar