Romatoid artrit nedir?

Romatoid artrit, eklem ağrısı olarak tanımlanmaktadır ve eklem içi zarda ve diğer iç organlarda iltihaba sebebiyet vermektedir. Romatoid artrit kronik bir hastalıktır ve kişide uzun süreler devam etmektedir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilen bir hastalık olan romatoid artrit, genellikle genç ve orta yaşlarda meydana gelmektedir. Romatoid artrit bazı hastalarda cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları olmak üzere vücudun daha bir çok yerini olumsuz etkileyebilmektedir. Romatoid artrit, eklem zarını etkiler ve ileri seviyelere ulaştığında kemik erezyonu ve eklem deformitesine kadar gidebilmektedir.

Bu yazımızda romatoid artrit nedir, romatoid artrit belirtileri nelerdir, romatoid artrit neden olur, romatoid artrit tedavisi nasıl yapılır ve romatoid artrit rehabilitasyonunda neler yapılır sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Romatoid artrit belirtileri nelerdir?

Romatoid artrit hastalarının bazılarında ilk aşamalarda hiçbir belirti göstermezken bazılarında ise ağrı ve şişlik gözlenmektedir. Romatoid artrit belirtileri şu şekildedir:

 • Eklem ağrısı, hassasiyet, ağrı ve şişlik
 • Sabah ağrıları ve eklem sertliği
 • Birden fazla eklemlerde ortaya çıkan ağrılar
 • İlerleyen dönemlerde eklemlerde şekil bozukluğu
 • İştahsızlık ve kansızlık
 • Cilt altında yumru oluşumu
 • Küçük eklemlerde ağrılar

Romatoid artrit neden olur?

Romatoid artrit hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir ve nedenleri arasında genetik yatkınlık yer almaktadır. Bunun dışında obez olan kişilerin eklemlerine daha fazla yük bindiği için hastalığın oluşma riski daha yüksektir. Romatoid artrit nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigara içmek
 • Fazla kilolu olmak
 • Genetik faktörler
 • Çok fazla hareketsiz kalmak

Romatoid artrit tedavisi nasıl yapılır?

Romatoid artrit kronik bir hastalık olduğu için tedavi kesin değildir ve tedavi ile çözüm bulunmamaktadır. Romatoid artrit tedavisi hastalığın şiddetine ve ne yönde ilerlediğine bağlıdır ve tedavi süreci bu yönde ilerletilmektedir. Tedavinin amacı; hastalığın seyrini azaltmak ve ağrıların minimuma indirilmesini sağlamaktır. Tedavi sürecinde ilk olarak hastanın klinik bulguları ve labarotuvar sonuçları sürekli olarak takip edilmektedir. Romatoid artrit iltihaplanma durumu olduğu için antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Ağrıların şiddetine bağlı olarak hastaya ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Hastaya uygulanan ilaç tedavilerinin yetersiz kalması durumunda hastalığın ilerleyişinin önlenmesi ve ağrıların hafifletilmesi için fizik tedavi uygulamaları önerilmektedir. Romatoid artritin ilerlemesi halinde eklemlerde deformite gelişmesi durumunda cerrahi tedavi uygulanabilir. Cerrahi tedavide amaç; deforme olan eklemin çıkarılması, düzeni bozulan eklemlerin normal hizaya getirilmesi ve hastalıktan dolayı hasar gören temdonları tedavi edilmesidir.

Romatoid artrit rehabilitasyonunda neler yapılır?

Romatoid artrit rehabilitasyonunda amaç; kişinin ağrılarının hafifletilmesi ve günlük yaşamda sıkıntı çekmesinin engellenmesidir. Fizik tedavi uygulamalarının hedef noktası, eklemin hareket açıklığını sağlamaktır. Fizik tedavi uygulamaları ile hastanın günlük yaşantısında zorluk çekmemesi amaçlanarak daha iyi bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir. Romatoid artrit rehabilitasyonunda; dinlenme, termal yöntemler ve egzersiz uygulamaları yapılmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar