Ankilozan spondilit nedir?

Halk arasında bel ve omurga kayması olarak adlandırılan ankilozan spondilit; omurga ve kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen bir tür romatizma şeklidir. İltihaplı ve ağrılı olan bu romatizmada iki kemik iltihaplanma sonrası tek kemik halini almaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda tek bir bölgede oluşan ağrı ve iltihap giderek tüm omurgaya yapılabilmektedir. Hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır ve hastalığın seyri, şiddeti kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. İlerlemesi halinde hastaların omurga hareket bütünlüğü de kısıtlanmaktadır ve bu durum da normal yaşamlarında büyük oranda zorlanmalarına sebebiyet vermektedir. Ankilozan spondilit, kronik bir rahatsızlıktır ve erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın temelinde yani ortaya çıkış sebebi olarak genetik faktörler bilinmektedir. Ankilozan spondilit hastalığında iltihaplanma görülen yerler; omurga, omuz, leğen kemiği, kalça, göğüs kafesi, el, diz ve ayak bilekleridir.

Bu yazımızda ankilozan spondilit nedir, ankilozan spondilit belirtileri nelerdir, ankilozan spondilit neden olur, ankilozan spondilit tedavisi nasıl yapılır ve ankilozan spondilit rehabilitasyonunda neler yapılır sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Ankilozan spondilit belirtileri nelerdir?

Ankilozan spondilit hastalığına sahip olan kişilerin en çok yakındığı şikâyet, bel ve omur ağrılarıdır. Hastalığın ilk evrelerinde bu ağrılar hafif derecede olsa da hep bu şekilde kalmaz, git gide artarak devam etmektedir. Sırt, boyun, bel ve omurlarda hissedilen ağrılar sabah saatlerinde daha yoğun olmaktadır ve istirahat halinde iken ağrıları daha şiddetli hissetmektedirler. Ankilozan spondilit rahatsızlığı çeken kişiler ağrıları sebebiyle uykudan uyanabilmektedir. Ankilozan spondilit hastalığı belirtileri; 20-40 yaş arasında başlayan bel ağrıları, uzun istirahat veya uyku sonrası tutukluk hissi, ağrı ve tutukluk hissinin fiziksel hareketler sonrası azalması, hareketlerde kısıtlama hissi, şikayetlerin 3 aydan fazla sürmesi ve omurganın öne doğru eğilmesi olarak sıralanabilir.

Ankilozan spondilit neden olur?

Ankilozan spondilit hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir fakat genellikle kalıtsal faktörler nedeniyle hastalık ortaya çıkmaktadır.

Ankilozan spondilit tedavisi nasıl yapılır?

Ankilozan spondilit hastalığının tamamen yok edilmesi için uygun bir tedavi planı yoktur fakat ağrıların ve hastalığın ilerlemesini önlemek adına bazı uygulamalar yapılmaktadır. Öncelikli olarak hastalığın seyrinin ilerlemesi ve ağrıların hafiflemesi için ilaç tedavisine başlanmaktadır. Ayrıca iltihaplanma durumu da geliştiği için iltihaplanma da ilaç tedavisi ile azaltılmaya çalışılır. İlaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda biyolojik ilaç olarak adlandırılan spesifik ilaçlar devreye sokulmaktadır. İlaç tedavilerine ek olarak fizik tedavi uygulamaları da hastalara önerilen tedaviler arasındadır. Fizik tedavi uygulamaları; hastanın yaşam kalitesini arttırmaya ve ağrıların hafifletilmesine yöneliktir.

Ankilozan spondilit rehabilitasyonunda neler yapılır?

Ankilozan spondilit hastalığında önerilen fizik tedavi uygulamaları; kalça, solunum, omuz ve boyun egzersizlerini kapsamaktadır. Kas esnekliğini, hareket kabiliyetini geliştirmek için eklem egzersizlerinin yanı sıra tıbbi cihazlar yardımıyla fizik tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Hastada gelişen ağrı ve tutukluk durumları da fizik tedavi uygulamaları ile azalmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar