Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı; omurlar arasındaki kıkırdak yapının zorlanma sebebi ile yıpranması, yırtılması ve kayması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bel fıtığı sorununa obezite, hareketsizlik, çalışılan işin güçlüğü, genetik faktörler ve sigara kullanımı gibi durumlar davetiye çıkarmaktadır. Bel fıtığı sorunu yaşayan hastaların şikayet ettikleri belirtiler; alt bel bölgesinde ağrı, belden bacağa kadar inen ağrılar, uyuşukluk ve kas zayıflığıdır. Bel fıtığı tedavisi cerrahi, cerrahi olmayan tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere üç şekilde uygulanmaktadır. Bel fıtığı eğer ileri seviye değil ise belirli ilaçlarla tedavisi sağlanmakta olup eğer ileri seviye bir fıtık mevcut ise cerrahi tedavi şarttır. Cerrahi tedavi gerektirmeyen bel fıtığı tedavisinde yani rehabilitasyon uygulamalarında amaç; fıtıklaşmadan kaynaklanan sinir tahrişini azaltmak ve omurganın genel işlevini geri kazandırmaktır. Bel fıtığı cerrahi tedavisinde diskektomi adı verilen yöntem kullanılmaktadır yani omurgada fıtıklaşan disk çıkarılmaktadır.

Bu yazımızda bel fıtığı nedir, bel fıtığı belirtileri nelerdir, bel fıtığına hangi bölüm bakar, bel fıtığı rehabilitasyonu nedir ve bel fıtığı rehabilitasyonu nasıl yapılır sorularına cevaplar vereceğiz.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı şikayeti yaşayan hastalar tarafından en çok belirtilen semptomlar; belden bacağa kadar inen dayanılmaz ağrılar, alt bel bölgesinde ağrı, uyuşukluk hissi, kas zayıflaması, çabuk yorulma, denge kaybı, idrar tutamama ve otururken, yürürken zorlanmadır.

Bel fıtığına hangi bölüm bakar?

Bel fıtığı sorunu yaşayan hastalar tedavileri için hangi bölüme gidecekleri konusunda pek bilgi sahibi değildir. Bel fıtığı sorununa teşhis ve muayene için beyin cerrahi servisi bakmaktadır. Bel fıtığı tedavisi sonrası daha iyi yanıt alınmasında ve ilerlemesinin önlenmesinde fizik tedavi devreye girmektedir.

Bel fıtığı rehabilitasyonu nedir?

Bel fıtığı rehabilitasyonu cerrahi olmayan bir uygulama şeklidir. Bel fıtığı tedavisinde hastalık eğer akut durumda seyrediyorsa öncelikle ilaçlar verilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak hasta evde kendi kendine sıcak ve soğuk uygulamalar yapabilmektedir. Yapılan tüm yöntemler etki göstermemiş ise daha geniş kapsamlı fizik tedavi yöntemleri denenmektedir. Bel fıtığı rehabilitasyonunda amaç; hastalığın seyrinin azaltılması ve hastanın günlük yaşama kazandırılmasıdır.

Bel fıtığı rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Bel fıtığı rehabilitasyonuna öncelikle sıcak ve soğuk uygulamalarla başlamakta olup ödem ve spazmı çözecek yardımcı ekipmanlarla devam edilmektedir. Yardımcı ajanlarla hastanın ağrılarının azaltılması hedeflenir ve hastanın ağrılarının azalması sonucu kasları kuvvetlendirme egzersizleri konusunda hastalar eğitilir. Bel fıtığı rehabilitasyonu için en uygun fizik tedavi yöntemi germe egzersizleridir. Ayrıca hastanın iyileşme yolunda ilerlemesi ile yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme gibi aktiviteler de önerilebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar