Bel ağrısı rehabilitasyonu, sırtın alt kısmında yaşanan rahatsızlık veya ağrıyı gidermek ve hafifletmek için yapılandırılmış bir yaklaşımdır. Sırt kaslarının ve destekleyici yapıların gücünü, esnekliğini ve genel işlevini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış kapsamlı bir dizi teknik, egzersiz ve terapi yapılır

Bel ağrısı rehabilitasyonu ile bireyler, ağrıyı azaltmayı, hareketliliği geri kazanmayı ve yaşam kalitelerini iyileştirmeyi amaçlayan bir süreçten geçerler. Bu çok yönlü yaklaşım, tipik olarak, bir sağlık uzmanının, altta yatan nedenleri ve bireyin özel ihtiyaçlarını belirlemek için kapsamlı bir değerlendirmesiyle başlar. Bu değerlendirmeye dayanarak kişiye özel bir tedavi planı geliştirilir.

Bel Ağrısı Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanına danışarak başlayın. Durumunuzu değerlendirecekler, bel ağrınızın altında yatan nedenleri belirleyecekler ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturacaklar. Fizyoterapistiniz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir dizi egzersiz tasarlayacak ve bu egzersizler tipik olarak çekirdek kasları güçlendirmeye, esnekliği artırmaya ve genel sırt işlevini geliştirmeye odaklanacak.

Bel Ağrısı Fizik TedaviFizyoterapistiniz, sıcak veya soğuk terapi, elektrik stimülasyonu veya manuel terapi gibi çeşitli ağrıların kesilmesini ya da azalmasını sağlayacak. Kötü duruş genellikle bel ağrısına katkıda bulunur. Fizyoterapistiniz, günlük aktiviteler, oturma, ayakta durma ve uyku sırasında duruşunuzu anlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Bel Ağrısı Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Bel ağrısı rehabilitasyonunda, durumu ele almak ve yönetmek için çeşitli müdahaleler uygulanır. Öncelikli olarak doktor muayenesinden geçip altında yatan nedenlere odaklanılır. Ardından bireysel tedavi planı uygulaması gerçekleşir. eğerlendirmeye dayalı olarak, özel ihtiyaçlarınızı hedeflemek için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturulur.

Özel olarak hazırlanan egzersiz programlarında kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve belin stabilitesini artırmak için özel egzersizler hastaya uygulaması için verilir. Uygun vücut mekaniği, ergonomi ve günlük aktiviteler için teknikler konusunda eğitim almanız da rehabilitasyonun bir parçasıdır.

Bel Ağrısı Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Bel ağrısı rehabilitasyonunun süresi, kişinin kendine özgü durumu, semptomlarının şiddeti, genel sağlığı ve tedavi planına uyumu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Genel olarak, bel ağrısı rehabilitasyonu hızlı bir çözüm değil, sabır ve tutarlılık gerektiren aşamalı bir süreçtir. Genellikle evde yapılacak egzersizler ve aktivitelerle birlikte sağlık uzmanlarıyla bir dizi seans veya randevu içerir. Rehabilitasyon programının uzunluğu birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilir.

Rehabilitasyonun ilk aşaması, ağrı ve iltihabı azaltmaya, hareketliliği geliştirmeye ve temel işlevselliği geri kazanmaya odaklanır. Birey ilerledikçe ve belinde güç ve stabilite kazandıkça, vurgu daha ileri egzersizlere, fonksiyonel hareketlere ve gelecekteki bölümlerin riskini en aza indirmek için önleme stratejilerine doğru kayar.

Bel Ağrısı Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Bel ağrısı, fizik tedavi yoluyla etkili bir şekilde yönetilebilir ve önemli ölçüde azaltılabilir, ancak bireysel sonuçların değişebileceğini not etmek önemlidir.

Bel ağrısı rehabilitasyonu ve fizik tedavi fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız ve canlı destek üzerinden fizik tedavi servisimize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar