Fizik tedavi nedir?

Fizik tedavi; kas, iskelet, sinir, kalp ve damar sistemi bozukluklarının giderilmesini amaçlayan bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Oluşan yaralanma ve hastalıklar fizik tedavi ajanları yardımıyla giderilmeye çalışılır ve fizik tedavi ajanları vücutta herhangi bir lezyon oluşturmaz. Fizik tedavi uygulamaları hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, ağrılarını azaltmak veya yok etmeyi amaçlayan uygulamalardır. Günümüz tıp teknolojisi ile birlikte gelişmiş olan çokça fizik tedavi uygulamaları mevcuttur. Fizik tedavi uygulamaları şu şekildedir:

 • Soğuk tatbiki
 • Tedavi edici egzersiz uygulamaları
 • Derin ısı
 • Elektroterapi
 • Mekanoterapi

Fizik tedavi uygulamaları hastanın ağrılarının azaltılmasını ve yok edilmesini amaçlarken, aynı zamanda ilaç gereksinimin azaltılmasını, dolaşımın olumlu yönde etkilenmesini, duruş bozukluklarının giderilmesini ve kasların gevşetilmesini de amaçlamaktadır.

Bu yazımızda fizik tedavinin ne olduğu, fizik tedavinin kimlere uygulandığı, fizik tedavinin neden yapıldığı, fizik tedavinin faydalarının ne olduğu, fizik tedavinin nasıl yapıldığı ve fizik tedavi fiyatlarının ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapacağız.

Fizik tedavi kimlere uygulanabilir?

Fizik tedavi; omuz, dirsek, bacak, bel, sırt ağrıları şikâyeti yaşayanlara, cerrahi ameliyatlar sonrası kaslarında güçsüzlük yaşayanlara, ekstremitelerde kısmi ve tam felç durumu olanlarda, kol ve bacaklarda kireçlenme olan hastalarda, spor yaralanmaları sonrası spora dönme süresini kısa tutmak isteyen kişilerde uygulanan tıbbi bir alandır.

Fizik tedavi neden yapılır?

Fizik tedavi vücuttaki birçok bölgeye, birçok rahatsızlıkta ve farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Spor yaralanmalarının rehabilite edilmesi, ağrı tedavisi, kemik ve eklem hastalıklarının tedavisi gibi birçok sebepten dolayı fizik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Fizik tedavi faydaları nelerdir?

Fizik tedavi uygulamaları hastalara birden fazla fayda ve avantaj sunmaktadır. Fizik tedavi faydaları şu şekildedir:

 • Hastaların eski hareket fonksiyonlarını geri kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • İlaca duyulan gereksinimi azaltarak ağrıların hafiflemesinde oldukça etkili yöntemlerdir.
 • Hastalıkların kronikleşmesini ve ilerlemesini engellemektedir.
 • Birçok hastalıkta tıbbi ve cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmadığını göstermektedir.

Hastalığın seyri ve şekline göre uzman hekim tarafından uygun tedavi kombinasyonu uygulanmakta ve hastanın rehabilitasyonu sağlanmaktadır.

Fizik tedavi nasıl yapılır?

Fizik tedavi uygulamaları sırasında birçok farklı cihazlar kullanılmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları fizik tedavi ajanları tarafından yapılır ve fizik tedavi ajanlarının amacı, hastanın şikayetlerini en aza indirmek veya dindirmek, hastanın yaşam aktivitelerini geri kazanmasına yardımcı olmaktır.

Fizik tedavi fiyatları ne kadar?

Fizik tedavi fiyatları hastaya uygulanacak seans sayısına ve yapılacak olan tedavinin çeşidine göre değişmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, fizik tedavi, fizik tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgilendirmeyi hastanemiz fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar