Fibromiyalji nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Fizik tedavi uygulamaları; dışarıdan fiziksel ajanlar yardımıyla kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavi edilmesini ve hastaya eski hareket fonksiyonlarını geri kazanmasını amaçlayan uygulamalardır. Uygulanan işlemler sayesinde hasta günlük yaşam aktivitelerine geri dönmekte ve şikayetlerinden kurtulmaktadır. Akut ve kronik ağrı tedavisi, kardiyak rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, romatizmal hastalıkların tedavisi, pediatrik rehabilitasyon ve metabolik kemik hastalıkları fizik tedavi alanları arasında yer almaktadır. Fizik tedavi uygulamaları, cerrahi tedaviler yetersiz kaldığında ve kronikleşme ihtimali varsa da oldukça etkilidir. Günümüzde fizik tedavi uygulamaları adı altında birçok yöntem geliştirilerek tedavi genişletilmiştir. Soğuk tatbiki, hidroterapi, elektroterapi, derin ısı, yüzeysel ısı ve tedavi edici egzersizler fizik tedavi uygulamalarıdır. Fizik tedavi uygulamalarından herhangi birini yaptıracak olan hasta ağrı ve acı hissedip hissetmeme konusunda endişeli olabilmektedir fakat işlem sırasında ağrı ve acı hissedilmez. Fizik tedavi sadece tedavi amaçlı değil, eklemleri kuvvetlendirmek, yumuşak dokuyu düzeltmek ve hareket kabiliyetini arttırmak için de yapılmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları hastalara seans seans yapılmakta ve seans sayıları hastalığa, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Seans bitiminde hastalar eski hareket fonksiyonlarını geri kazanmaktadır.

Bu yazımızda fibromiyalji nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, fibromiyalji neden olur, kimlerde görülür gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Fibromiyalji nedir?

Kas romatizması adı ile de bilinen fibromiyalji; kaslarda ve kemiklerde görülen yaygın bir ağrı ile kronik hale kadar gelen bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji tetkik ve tanısı için vücutta bazı noktalara dokunmak yeterli olabilmektedir. Vücutta 18 tetik noktası vardır ve eğer 11’inde de ağrı hissediliyorsa fibromiyalji tanısı konulmaktadır. Başın arkası, omuz üstleri, dizler, dirsekler, kalçalar ve üst göğüs tetik noktalardır. Fibromiyalji, fizik tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri arasında en sık şikâyet edilen belirti ağrıdır. Bunlara ek olarak yorgunluk, uyku problemi, kaygı, baş ağrısı, nefes almada zorlanma, kulaklarda çınlama görülmektedir. Fibromiyalji belirtileri görüldüğünde romatoloji veya fizik tedavi yapan hastanelerin ilgili bölümlerine başvurulması gerekmektedir.

Fibromiyalji neden olur? Kimlerde görülür?

Fibromiyaljiye sebep olan etmenler tam olarak bilinmemekle beraber sinir sistemindeki değişimler, hormon düzeyindeki değişimler, genetik yatkınlık gibi nedenler sonucunda fibromiyalji gelişebilir. Genellikle 22-55 yaş aralığındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır, erkeklerde de çocukluk çağında görülebilmektedir.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji tedavisinde amaç; hastanın ağrılarını gidermek ve hastalığın kronik hale gelmesini önlemektir. Fibromiyalji ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir olup ilaç tedavisi ile ağrıların hafifletilmesi, fizik tedavi uygulamaları ile de kasların dayanıklılığı ve gücünün arttırılması amaçlanmaktadır. Bunların yanında tedaviye ek olarak egzersizler ve tamamlayıcı tedaviler de yapılabilir. Egzersiz ile hastada var olan stresin azaltılması ve kas gücünün arttırılması hedeflenir. Aerobik, kuvvetlendirme, germe, gevşeme ve su içinde yapılan egzersizler fibromiyalji adına yarar sağlayan egzersizlerdir. Bu önerilen egzersizler haftada üç- dört kez yirmi-otuz dakika yapıldığında hastalar başarılı sonuçlarını alabilirler. Tamamlayıcı tedavide hastanın beslenmesi yer almaktadır ve hastanın sağlıklı beslenme, hedef ağırlığa ulaşılması istenilmektedir.

Fizik Tedavi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    Merkezimizden Fotoğraflar