Göz kapağı estetiği, tıp dilinde blefaroplasti olarak geçmektedir. Yapılan operasyonla birlikte göz kapaklarındaki fazla deri veya yağın alınması söz konusudur. Bu operasyon kozmetik/estetik alanına dahil edilmektedir.

Göz kapağı estetiğinin yapılmasındaki temel amaç, kapüşonlu olarak bilinen sarkık göz kapaklarının düzeltilmesi ve buna ek olarak göz torbalarının ortadan kaldırılmasıdır. Göz kapağı estetiğinde genellikle fazla deri, kas ve alttaki yağ dokusunun çıkarılmasını gerektirir. Ayrıca bazı dokular çıkartılmak zorunda olmadığı için düzeltilebilmektedir.

Göz kapağı estetiğini yalnızca kozmetik bir müdahale olarak düşünmemek gerekiyor. Özellikle üst göz kapağının zaman içerisinde sarkması ile birlikte    görüşü kısıtladığı durumlarda sağlık için uygulanan bir tedavi oluyor.

Göz kapağı estetiği iyileşme süreci ne kadar sürer?

Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın iyileşme sürecine girmesi gerekir. Bu süreçte hasta kesinlikle bir iş yapmamalı ve dinlenmelidir. Bahsedilen süre ise 7 ila 14 gün aralığındadır. İki hafta sonunda göz çevreniz daha genç ve güzel görünmeye başlayacaktır.

Göz Kapağı EstetiğiAmeliyat sonrasında göz ve çevresinde oluşan kızarıklıklardan kurtulmak ise daha uzun sürer. Ancak doğru ve dikkatli bakım, doktor tavsiyelerine uymak bu süreyi biraz daha azaltabilir.

Göz kapağı estetiği sonrası dikişler ne zaman düşer?

Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dikiş almak tarihe karıştı. Dikişler artık eriyebilen ve vücut tarafından atılabilen şekli ile üretiliyor. Göz kapağı estetiği sonrasında dikişler belirli zaman aralığında düşmektedir. Buna ek olarak eriyen dikiş kullanılmaması durumunda doktorunuz  3 ila 5 gün sonra sizi dikiş alımı için çağırabilir. Gözünüz yaklaşık olarak 1 ila 3 ay sonrasında daha güzel bir görünüme kavuşabilir.

Göz kapağı estetiği sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Hemen her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Dolayısıyla ameliyat sonrasında şişliklerin azalması için soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar arasında göz damlası, merhem yer almaktadır. Ayrıca göz kapaklarınızı temiz tutmanız da gerekmektedir. Bu noktada temizlik için zarar vermeyecek ürünler kullanabilirsiniz. Son olarak yüz üstü yatmaktan kaçının. Yüz üstü yattığınızda gözlerinizin çevresi zarar görebilir.

Göz kapağı estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Ameliyat sonrasında en az 2 gün gözünüzü yormayacak aktiviteler ile ilgilenmelisiniz. Kısacası kitap okuma, uzun saatler televizyon izleme vb. etkinliklerden bu süre zarfında uzak durun.

En az 2 gün makyaj yapmayın. Bu enfeksiyonlara açık olan göz kapaklarınızı koruyacaktır.

Yüksek yastıkta yatarak kanlanma durumunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Güneş gözlüğü bu dönemde oldukça etkili koruma yöntemlerinden birisidir. Çünkü gözünüzü direkt olarak güneş ışınlarından korumalısınız.

Ayrıca ağrılar ve şişlikler için soğuk uygulama yaparak durumu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Estetik Cerrahi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    Merkezimizden Fotoğraflar