Göz kapağı estetiği, tıp dilinde blefaroplasti olarak geçmektedir. Yapılan operasyonla birlikte göz kapaklarındaki fazla deri veya yağın alınması söz konusudur. Bu operasyon kozmetik/estetik alanına dahil edilmektedir.

Göz kapağı estetiğinin yapılmasındaki temel amaç, kapüşonlu olarak bilinen sarkık göz kapaklarının düzeltilmesi ve buna ek olarak göz torbalarının ortadan kaldırılmasıdır. Göz kapağı estetiğinde genellikle fazla deri, kas ve alttaki yağ dokusunun çıkarılmasını gerektirir. Ayrıca bazı dokular çıkartılmak zorunda olmadığı için düzeltilebilmektedir.

Göz kapağı estetiğini yalnızca kozmetik bir müdahale olarak düşünmemek gerekiyor. Özellikle üst göz kapağının zaman içerisinde sarkması ile birlikte    görüşü kısıtladığı durumlarda sağlık için uygulanan bir tedavi oluyor.

Göz kapağı estetiği iyileşme süreci ne kadar sürer?

Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın iyileşme sürecine girmesi gerekir. Bu süreçte hasta kesinlikle bir iş yapmamalı ve dinlenmelidir. Bahsedilen süre ise 7 ila 14 gün aralığındadır. İki hafta sonunda göz çevreniz daha genç ve güzel görünmeye başlayacaktır.

Göz Kapağı EstetiğiAmeliyat sonrasında göz ve çevresinde oluşan kızarıklıklardan kurtulmak ise daha uzun sürer. Ancak doğru ve dikkatli bakım, doktor tavsiyelerine uymak bu süreyi biraz daha azaltabilir.

Göz kapağı estetiği sonrası dikişler ne zaman düşer?

Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dikiş almak tarihe karıştı. Dikişler artık eriyebilen ve vücut tarafından atılabilen şekli ile üretiliyor. Göz kapağı estetiği sonrasında dikişler belirli zaman aralığında düşmektedir. Buna ek olarak eriyen dikiş kullanılmaması durumunda doktorunuz  3 ila 5 gün sonra sizi dikiş alımı için çağırabilir. Gözünüz yaklaşık olarak 1 ila 3 ay sonrasında daha güzel bir görünüme kavuşabilir.

Göz kapağı estetiği sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Hemen her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Dolayısıyla ameliyat sonrasında şişliklerin azalması için soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar arasında göz damlası, merhem yer almaktadır. Ayrıca göz kapaklarınızı temiz tutmanız da gerekmektedir. Bu noktada temizlik için zarar vermeyecek ürünler kullanabilirsiniz. Son olarak yüz üstü yatmaktan kaçının. Yüz üstü yattığınızda gözlerinizin çevresi zarar görebilir.

Göz kapağı estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Ameliyat sonrasında en az 2 gün gözünüzü yormayacak aktiviteler ile ilgilenmelisiniz. Kısacası kitap okuma, uzun saatler televizyon izleme vb. etkinliklerden bu süre zarfında uzak durun.

En az 2 gün makyaj yapmayın. Bu enfeksiyonlara açık olan göz kapaklarınızı koruyacaktır.

Yüksek yastıkta yatarak kanlanma durumunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Güneş gözlüğü bu dönemde oldukça etkili koruma yöntemlerinden birisidir. Çünkü gözünüzü direkt olarak güneş ışınlarından korumalısınız.

Ayrıca ağrılar ve şişlikler için soğuk uygulama yaparak durumu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı estetiği, üst ve alt göz kapaklarındaki fazla deri ve yağın çıkarılmasını veya yeniden konumlandırılmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. İşlemin amacı, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek ve onlara daha genç ve tazelenmiş bir görünüm kazandırmaktır.

Göz kapağı estetiği hem üst hem de alt göz kapağına yapılabilir ve genellikle yüz germe veya kaş kaldırma gibi diğer yüz gençleştirme işlemleriyle birlikte yapılır. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır, ancak bazı hastalar genel anestezi altında yapılmasını tercih edebilir. Ameliyat, yapılan işin kapsamına bağlı olarak tipik olarak bir ila üç saat sürer. İşlemden sonra hastalarda bir miktar şişlik, morarma ve rahatsızlık olabilir, ancak bu semptomlar birkaç gün veya hafta içinde düzelme eğilimi gösterir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Şişlik

Göz kapağı estetiği sonrasında doktorlar tarafından şişlik normal karşılanır. Bu iyileşme sürecinin bir parçası olarak görülür ve genellikle işlemden sonraki ilk birkaç gün içinde daha belirgindir ve tipik olarak bir hafta içinde azalmaya başlar. Şişlik miktarı kişiden kişiye değişebilir ve bazı kişilerde daha belirgin olabilir.

Şişliği azaltmak için, cerrahınız işlemden sonraki ilk birkaç gün başınızı yüksekte tutmanızı ve etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulamanızı önerebilir. Eğilmek veya ağır nesneleri kaldırmak gibi kafaya kan akışını artıran faaliyetlerden kaçınmak da şişliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ödem

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra bir dereceye kadar ödem görülmesi yaygındır. Çünkü cerrahi operasyon, çevre dokularda şişmeye neden olabilecek göz kapaklarındaki deri ve yağın çıkarılmasını veya yeniden konumlandırılmasını içerir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası ödem, aynı şişlikte olduğu gibi işlemden sonraki ilk birkaç gün daha belirgin bir şekilde görülür ve tipik olarak bir hafta içinde azalmaya eğilimi içerisine girer. Ancak belirtilen süreler içerisinde azalmayan ödem için mutlaka doktorunuza başvurun.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Gözleri Kapatmada Güçlük

Göz kapağı estetiği sonrasında gözlerinizi bir süre güçlükle kapatabilirsiniz. Doktorunuz ameliyat öncesinde ya da sonrasında size bu konuda bilgiyi mutlaka aktarır. Bu durum da diğerlerinde olduğu gibi ameliyat sonrasında bir hafta içerisinde tamamen ortadan kalkar.

Şişliği azaltmak ve gözlerinizi kapatmayı kolaylaştırmak için, cerrahınız işlemden sonraki ilk birkaç gün başınızı yüksekte tutmanızı ve etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulamanızı önerebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Duş

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra genellikle duş almadan önce en az 24 saat beklenmesi önerilir. Duş göz ve çevresinde enfeksiyon riskini artırabileceği için doktorlar tarafından belirli bir süre önerilmemektedir. Duş almaya başladığınızda ise yüzünüze ve özellikle gözlerinize nazik bir şekilde davranmanız gerekiyor.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Kontrol Muayenesi

Kontrol muayenesinin zamanlaması, prosedürünüzün özelliklerine ve bireysel iyileşme sürecinize bağlı olacaktır, ancak genellikle ameliyattan sonraki ilk veya iki hafta içinde planlanır. Kontrol muayenesi sırasında cerrahınız enfeksiyon veya diğer komplikasyon belirtilerini kontrol edecektir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar