Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi, nesneleri yakından görme yeteneğini etkileyen yaşa bağlı yaygın bir durumdur. Tipik olarak 40 yaş civarında insanlarda gelişmeye başlar ve yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Presbiyopi, gözün merkezinde yer alan merceğin elastikiyet özelliğini kaybetmesi dolayısıyla görülür ve bu da gözün yakın nesnelere odaklanmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, presbiyopisi olan kişiler okuma, yazma veya yakın görüş gerektiren diğer görevleri yerine getirmede zorluk yaşayabilir. Ayrıca bu görevleri yerine getirirken oluşan göz yorgunluğu sebebiyle baş ağrısı yaşayabilirler.

Presbiyopi Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopinin ilk belirtileri okurken veya bilgisayar kullanırken olduğu gibi nesneleri yakından görmede zorluktur. Bunun yanı sıra göz yorgunluğu, okumaya çalışırken ortaya çıkan baş ağrısı, bulanık görme, küçük yazıları okuyamama gibi durumlarda presbiyopinin belirtileri arasında gösterilebilir.

Presbiyopi Neden Olur?

Presbiyopinin en büyük nedeni yaş almadır. Özellikle 40 yaş ve üzerinde olan kişiler presbiyopinin konusu olarak görülebilir. aşlandıkça, göz merceğinin esnekliği azalır ve bu da gözün yakındaki nesnelere odaklanmasını zorlaştırır. Bu esneklik kaybının, merceği oluşturan proteinlerdeki değişikliklerin yanı sıra göze giden kan akışının azalması gibi diğer faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Presbiyopi Aşamaları Nelerdir?

Presbiyopinin genellikle üç aşaması vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Erken Aşama: İlk olarak görülen ve belirtilerin erken dönemi olarak isimlendirilen bu zaman dilimi içerisinde göz yorgunluğu çok sık görülür.

Orta Aşama: Bu dönem içerisinde kişiler nesneleri görmekte ilk aşamaya göre daha çok zorluk yaşamaktadır. Orta aşama içerisinde kısmi de olsa gözlük ve lens kullanımı söz konusu olabilir.

Geç Aşama: Presbiyopinin geç aşamasında, insanlar nesneleri yakından görmek için her zaman gözlük veya lens kullanmaya ihtiyaç duyabilir.

Akıllı Lens ile Presbiyopi Tedavisi

Akıllı lens ile presbiyopi tedavisi mümkündür. Üç odaklı lensler sayesinde yakın, uzak gibi göz bozuklukları ortadan kalkar ve kişi gençlik yıllarında olduğu gibi görmeye başlar.

Akıllı lens tedavisi, gözün daha rahat görebilme işlevini yerine getirebilmesi için akıllı kontakt lensler veya göz içi lensler kullanan bir tıbbi tedavi türüdür. Bu lensler, gözün uzak, yakın ya da daha farklı sorunlarını çözmek için uygulanmaktadır. Akıllı lens tedavisi, kuru göz, glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) dahil olmak üzere çeşitli oküler durumları tedavi etmek için de kullanılır.

Akıllı kontakt lensler, geleneksel kontakt lenslere benzer ancak bunlardan farklı özelliklere sahiptir. Bu ürünler sensörler ve diğer teknolojilerle donatılmıştır.  Göz içi lensler, katarakt ameliyatı veya diğer göz ameliyatları sırasında gözün içine yerleştirilen lenslerdir. Görme problemlerini düzeltmek için kullanılabilirler.

Akıllı lens tedavisi hedefe yönelik ve kişiselleştirilmiş tedaviye izin vererek göz rahatsızlıkların tedavisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here

  Merkezimizden Fotoğraflar