Akıllı mercek tedavisi olarak da bilinen akıllı lens tedavisi katarakt hastaları ve görme bozukluğu yaşayan hastalar için uygulanabilen, gözde bulunan doğal lensler yerine tek veya çok odaklı akıllı lenslerin uygulanması ile gözlük ve kontak lens kullanımına son vermeyi amaçlayan cerrahi operasyonlardır. Bu yazımızda akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve akıllı lensler hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı lens tedavisinde göze uygun akıllı merceğin seçimi ve kalitesi önem arz etmektedir. Yapılan göz muayenesi sonrasında görme bozukluğunun durumu ve çeşidine göre uygun akıllı mercek belirlenmektedir. Akılı lens tedavisinde kullanılan mercekler tek ve çok odaklı merceklerdir.

Akıllı lens ameliyatı bir kez uygulandığında ömür boyu görme bozukluklarına son verecek bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple akıllı lens araştırması yapan kişilerin operasyonu yapacak hastane ve doktorun bu alandaki tecrübesi, kullanılacak akıllı lens ve diğer medikal ekipmanların kalitesi göz önünde bulundurularak bir tercih yapılması gerekmektedir. Kullanılan merceklerin kaliteli olması operasyon fiyatını doğal olarak etkilemektedir. Hastalar fiyat endişesi ile kaliteli olmayan göz merceklerinin kullanıldığı yerleri tercih edebilmektedir. Akıllı mercek fiyatları tabi ki önemli bir kriterdir. Ancak operasyonun başarısı, akıllı merceğin ömür boyu sizinle beraber olacağı göz önünde bulundurularak kalitesiz lens ve ekipmanların kullanılacağı operasyonların tercih edilmemesi gerekmektedir.

Akıllı lens tedavisinin başarılı sonuçlar verebilmesi için tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens tedavisi öncelikli olarak katarakt hastaları için uygulanmaktadır. İleri derecede çoklu görme bozukluğu olan kişilerde de uygulanması mümkündür. Akıllı lens tedavisinin uygun olup olmadığı konusu, akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak göz muayenesi sonrasında hastanın tıbbi durumu, yaşı ve görme bozukluğuna göre hekim tarafından değerlendirilmelidir. Göz hastalıkları muayenesinde gözde bulunan başka rahatsızlıkların olup olmadığı kontrol edilmekte, akıllı mercek tedavisine uygunluk muayene sonrasında belirlenmektedir.

Akıllı lens renkli olabilir mi?

Akıllı lensler kontak lensler gibi korneanın üzerinde bulunmazlar. Göze rengini veren tabaka göz merceği değil iris tabakasıdır. Akıllı lens ameliyatı sonrasında mevcut göz renginizin değişmesi söz konusu değildir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında akıllı lens tedavisi imkanı sunmaktayız. Akıllı lens, akıllı lens tedavisi ve akıllı lens fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz. Akıllı lens uygulaması hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar