Akıllı mercek tedavisi olarak da bilinen akıllı lens tedavisi katarakt hastaları ve görme bozukluğu yaşayan hastalar için uygulanabilen, gözde bulunan doğal lensler yerine tek veya çok odaklı akıllı lenslerin uygulanması ile gözlük ve kontak lens kullanımına son vermeyi amaçlayan cerrahi operasyonlardır. Bu yazımızda akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve akıllı lensler hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı Lens TedavisiAkıllı lens tedavisinde göze uygun akıllı merceğin seçimi ve kalitesi önem arz etmektedir. Yapılan göz muayenesi sonrasında görme bozukluğunun durumu ve çeşidine göre uygun akıllı mercek belirlenmektedir. Akılı lens tedavisinde kullanılan mercekler tek ve çok odaklı merceklerdir.

Akıllı lens ameliyatı bir kez uygulandığında ömür boyu görme bozukluklarına son verecek bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple akıllı lens araştırması yapan kişilerin operasyonu yapacak hastane ve doktorun bu alandaki tecrübesi, kullanılacak akıllı lens ve diğer medikal ekipmanların kalitesi göz önünde bulundurularak bir tercih yapılması gerekmektedir. Kullanılan merceklerin kaliteli olması operasyon fiyatını doğal olarak etkilemektedir. Hastalar fiyat endişesi ile kaliteli olmayan göz merceklerinin kullanıldığı yerleri tercih edebilmektedir. Akıllı mercek fiyatları tabi ki önemli bir kriterdir. Ancak operasyonun başarısı, akıllı merceğin ömür boyu sizinle beraber olacağı göz önünde bulundurularak kalitesiz lens ve ekipmanların kullanılacağı operasyonların tercih edilmemesi gerekmektedir.

Akıllı lens tedavisinin başarılı sonuçlar verebilmesi için tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens tedavisi öncelikli olarak katarakt hastaları için uygulanmaktadır. İleri derecede çoklu görme bozukluğu olan kişilerde de uygulanması mümkündür. Akıllı lens tedavisinin uygun olup olmadığı konusu, akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak göz muayenesi sonrasında hastanın tıbbi durumu, yaşı ve görme bozukluğuna göre hekim tarafından değerlendirilmelidir. Göz hastalıkları muayenesinde gözde bulunan başka rahatsızlıkların olup olmadığı kontrol edilmekte, akıllı mercek tedavisine uygunluk muayene sonrasında belirlenmektedir.

Akıllı lens renkli olabilir mi?

Akıllı lensler kontak lensler gibi korneanın üzerinde bulunmazlar. Göze rengini veren tabaka göz merceği değil iris tabakasıdır. Akıllı lens ameliyatı sonrasında mevcut göz renginizin değişmesi söz konusu değildir.

Akıllı lens, teknoloji ile tıp biliminin birbirini etkilediği en önemli noktalardan bir tanesidir. Özellikle katarak hastalarının ameliyat sonrasında daha rahat bir görüşe kavuşabilmesi için uygulanan akıllı lens odak problemini ortadan kaldırması ile bilinmektedir.

Günümüzde lens denilince aklımıza yalnızca takılan ve çıkartılan protez kontak lensler gelmektedir. Bu lensler gün başlarken takılır ve gün bitiminde çıkartılarak özel losyonlu kutusuna konulur. Ayrıca tek odaklı olması dolayısıyla gözlük kullanımını da tamamen sona erdirmez.

Akıllı lensler ise diğer türlere göre birçok avantaj barındırmaktadır. Bunların başında kalıcı olması gelir. Böylece hasta sürekli takmak ve çıkartmak gibi eylemlerle zaman kaybetmez. Kaldı ki ameliyat vasıtası ile yerleştirildiği için ancak göz doktoru tarafından çıkartılır. Dolayısıyla ömrünüz boyunca sizinle gider. Bunun yanı sıra birden çok odaklanma problemi varsa bunu ortadan kaldırır. Yani hastamızın hem yakını hem de uzağı görme sorunu varsa tek lenste bu sorun çözüme kavuşur. Akıllı lens takılan hastaların göz numarası büyümez. Lensin takılması öncesinde yapılan katarakt ameliyatı sonrasında takıldığı için yeniden bunun oluşmasına müsaade etmez.

Akıllı lens kaç yaşından sonra takılabilir?

Akıllı lens yüksek oranda 40 yaş üzeri hastalara takılmaktadır. Bunun temel sebebi bu hastaların büyük çoğunluğunda hem yakını hem de uzağı görme problemi söz konusu olur. Ayrıca daha da ileri yaşlarda katarakt ile görme oranı azalır ve hastalar bu rahatsızlığın ilerlemesi sonucunda çok az görmeye başlarlar. Bu tür sorunlar genel olarak ileri yaş hastalarda görülür. Ancak çok küçük oranda da olsa görece daha genç yaş hastalarda katarakt görülmese de iki ya da üç odaklı görme bozukluğu yaşanabilir. Genel olarak bu tür sorunları farklı odakları netleştiren gözlük ile aşan hastalarımız için akıllı lens tavsiye edilmektedir.

Akıllı lens ameliyatı ise iki farklı günde yapılmaktadır. Önce bir göz yapılır ardından birkaç gün ya da bir hafta sonra diğer göz için randevu verilir ve lens göze yerleştirilir. Gözün içerisindeki doğal lensin çıkartılıp, yerine akıllı lensin takılması ile gerçekleşen bu ameliyat sonunda hastamız net görüşe kavuşur.

Akıllı lensi SGK karşılar mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) akıllı lensi belirli şartlar altında karşılamaktadır. İleri yaş hastaların katarakt problemleri büyükse ve doktor raporunda mutlaka akıllı lens kullanılması gerektiği belirtilmişse devlet kurumu bu noktada devreye girebilir. Ancak SGK tüm masrafları karşılamamaktadır. Aynı gözlük çerçevesinde olduğu gibi belirli bir hak tanımakta ve bu ödemeyi yapmaktadır. Bunun dışında kişinin kendi isteği ile akıllı lens taktırmak istemesi halinde bir herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Akıllı lens kalıcı mı?

Akıllı lensler tamamen kalıcıdır. Taktırdığınız andan itibaren ömrünüzün sonuna kadar sizinle gider ve tüm odak, göz bozukluğu problemlerinizi ortadan kaldırır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında akıllı lens tedavisi imkanı sunmaktayız. Akıllı lens, akıllı lens tedavisi ve akıllı lens fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz. Akıllı lens uygulaması hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here

  Merkezimizden Fotoğraflar