Öncelikle akıllı lens ne demek ondan bahsedelim. Akıllı lensler hem uzak hem yakın nemde ara mesafeyi göstererek hastadaki gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Yaş ilerledikçe kişilerde lens uyum gücü azalmaktadır ve yakını görmekte sıkıntı çekmeye başlarlar. Özellikle katarakt tedavisinde başarılı sonuçlar elde eden akıllı lens uygulaması hastaları hem katarakttan hem de uzak yakın gözlüklerden kurtarmaktadır. Akıllı lens tedavisi, akıllı mercek tedavisi olarak da bilinmektedir. Akıllı lensin ne olduğu hakkında detaylı bilgi için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda akıllı lens ameliyatı nasıl yapılır, akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

Akıllı lens ameliyatı nasıl yapılır?

Akıllı lens ameliyatı alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Akıllı mercekler göz içine yerleştirilen uzağı, yakını ve ara mesafeyi görmeyi sağlayan optik cihazlardır. Görme bozukluğu şikâyetiyle hastaneye başvuran hastalar akıllı lens ameliyatı sayesinde eski sağlığına kavuşmaktadırlar. Akıllı lenslerde kontakt lens olayında olduğu tak çıkar metodu yoktur. Tedavi için hastanın lazer tedavisine uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ameliyat için hastanın gözünde 3 mm çapında kesi açılır. İşlem bu kesi içinden girilerek uygulanır. Operasyon ultrason dalgaları veren bir cihazla gerçekleştirilir. Bu cihaz ile göz merceği sıvılaştırılır. Ardından açılan kesiden göz içine katlanabilir durumda olan yeni bir lens yerleştirilir. Bu mercek zamanla vücut ısısını alarak mevcut şeklini alır. Genel anestezi, bayıltma ve hastanede müşahade altında tutulma gibi durumlar söz konusu değildir. Akıllı lens ameliyatı için mevcut olarak kullanılan 3 farklı lens çeşidi vardır. Bunlar monofolal, multifokal be trifokaldir. Monofokal göz mercekleri adından da anlaşılacağı gibi tek odaklı göz mercekleridir. Katarakt ameliyatlarında kullanılır. Multifokal göz mercekleri çok odaklıdır. Bu mercekler miyop ve hipermetrop hastalıklarında kullanılır. Fakat ara mesafeyi görme sorununu gideremez. Trifokal göz mercekleri ise hem uzağı hem yakını hem de 70 cm olan ara mesafeyi görmede büyük olanak sağlar.

Akıllı lensler hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgi almak için akıllı lens hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyabilirsiniz. Akıllı lens ameliyatları kısa iyileşme süresine sahip operasyonlardır. Akıllı lens ameliyatı sonrasında yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz. Akıllı lens ameliyatları alanında uzman doktor kadrosuna sahip akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılmalıdır. Akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında akıllı lens tedavisi imkanı sunmaktayız. Akıllı lens, akıllı lens ameliyatı ve akıllı lens fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz. Akıllı lens hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar