Akıllı lens, hem uzak hem de yakını görmekte zorlanan kişilerin kullandığı bir tıbbi üründür. Bu lens, ameliyat ile hastanın gözüne takılır ve çoklu görme bozukluğu olan kişilerin her açıdan rahat görebilmesini sağlar.

Akıllı lens teknolojisi oldukça yeni olsa da öncesinde tek odaklı lensler hastaların gözlerine takılmaktaydı. Bunlar yalnızca uzak ya da yakını göstermekte ve diğer kusuru önlemek için gözlük kullanımına devam edilmekteydi. Ancak tıbbi teknolojinin son ürünlerinden olan akıllı lens sayesinde bu sorun ortadan kalkmış, hastaların tüm açılardan rahat görebileceği bir yöntem ortaya çıkmıştır.

Akıllı lens tedavisi sonrasında hastalar hiçbir şekilde gözlük kullanımına ihtiyaç duymadan hayatlarına devam edebilirler. Çünkü bu lensler uzağa bakışta odaklanılan noktayı netleştirirken, aynı işi yakında da rahatlıkla yapabilmektedirler. Dolayısıyla tüm göz kusurları tek bir ameliyatla son bulmaktadır. Bu üründe yalnızca iki odak noktası bulunmaz. Aynı zamanda orta uzaklıktaki mesafeler için de lensi kullanabilirsiniz.

Akıllı lens kimler için uygundur?

Akıllı lens sanıldığı gibi herkeste kullanılmamaktadır. Yaşı genç olup her iki açıdan da görme bozukluğu yaşayan kişiler ürünü kullanmak için biraz bekleyebilir. Kaldı ki hem yakın hem de uzak göz bozuklukları yaşça ileri kişilerde görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında akıllı lens orta yaş üzeri kişilerin kullanabileceği bir ürün olmuştur. Katarak nedeniyle görme bozukluğu yaşayan kişiler bu ürün için en uygun kişilerdir. Katarakt ameliyatı ile birlikte göze yerleştirilen ve kalıcı hale gelen bu lensler, kişilerin görme duyusunu ciddi şekilde rahatlatır.

Katarakt hastalarının yanı sıra, sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal rahatsızlıkları olan kişiler de bu tedaviden faydalanabilir.

Akıllı lens tedavisi için en erken yaş nedir?

Akıllı lensler için erken yaşlarda takılmayacağını belirtmiştik. Çünkü en az iki açıdan (yakın ve uzak) görme bozukluğunuzun olması gerekiyor. Ancak yine de en erken takılabilecek yaş sorulduğunda buna 45 yaş yanıtını verebiliriz. Orta yaş olarak geçen 45 yaş ve üzeri kişilerin ihtiyacı halinde akıllı lens takılabilir. Bunun için küçük bir operasyon gerektiğini de hatırlatalım.

Akıllı lens tedavisi kimlere uygulanmaz?

Bu lensler tek açılı görme bozukluğu sorunu yaşayan kişilere takılmamaktadır. Çünkü uzağı ya da yakını görmekte zorlanmayan kişilerin görüş açılarını lens bozabilir, yaşam kalitesini düşürür. Dolayısıyla görme bozukluğu olan tüm hastalara uygulanmaz. Kaldı ki uzman göz doktorunuz da sizi bu tedaviye uygun olmanız halinde yönlendirecektir.

Akıllı lens tedavisi nasıl yapılır?

Akıllı lens tedavisi katarakt ameliyatının yapılışı ile aynıdır. Lazer yardımı ile gözünüzün içerisindeki mercek çıkartılır yerine akıllı lens takılır. Bu lensler kişiye özel olarak ve gözün iç yapısına uygun olacak şekilde üretilir. Böylece hasta zorlanmadan merceği kabul edebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Merkezimizden Fotoğraflar