Trifokal olarak da bilinen ve üç odağı da kusursuz bir şekilde görmemizi sağlayan akıllı lens, ameliyat ile göze takılır. Bu tedavi sonrasında hastanın herhangi bir şekilde gözlük takmasına gerek kalmaz. Çünkü üç odağı da (yakın, uzak ve orta mesafe) rahatlıkla görmenizi sağlar.

Hepimizin gözünün içerisinde doğal olarak gelişen lens bulunur. Bu lensler üç odağı da kusursuz bir biçimde görürken zaman içerisinde işlevini yitirir ve bunun sonucu olarak gözlük kullanmaya başlarız. Genellikle 40 yaş üzerinde hastalarda katarakt gelişimi ile birlikte görme yüzdesinin düşmesi ile birlikte akıllı lens gündeme gelir ve katarakt ameliyatının ardından bu işlem de gerçekleşir.

Akıllı lensler doğal merceğimizin yerini alır. Bunun için doktorumuz ameliyat sırasında doğal göz merceğini çıkartır yerine özel olarak üretilmiş akıllı lens takar. Böylece yapay göz içi merceği daha rahat görmemiz için çalışmaya başlar. Akıllı göz merceği takılan hastalarda göz numarasında ilerleme yaşanmaz ve her açı ya da odak için ayrı gözlük takılması durumu ortadan tamamen kalkar. Ayrıca akıllı lensler ömrünüzün kalan kısmında size eşlik edebilir.

Akıllı lens tedavisinde öneri 40 yaş üzeridir. Ancak elbette daha erken yaşlarda büyük göz sorunları ile karşılaşan hastalarda da bu tedavi kullanımı söz konusu olabilir.

Akıllı mercekler hangi göz kusurlarında kullanılır?

Akıllı mercekler üç odak bozukluğunda da kullanılır. Kısacası miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme problemlerini ortadan kaldırır. Bu üç bozukluk için ayrı ayrı kullanılan gözlüklerin kullanımı akıllı lens takılması sonrasında ortadan kalkar ve hastanın gözler büyük oranda genç yaşlardaki zamanları gibi olur.

Akıllı mercekler sigorta tarafından karşılanır mı?

Genel olarak yaşça ileri insanlarda katarak ameliyatı sonrasında takılan akıllı mercekler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bu ameliyat özel sağlık kurumlarında ücret karşılığında yapılmaktadır. Akıllı lens tedavi ücreti, kullanılacak lensin markası ve diğer özellikleri başta olmak üzere, ameliyatı yapacak ekibin uzmanlık derecesi, sağlık kuruluşunun fiyat politikası gibi birçok nokta önem kazanır. Dolayısıyla öncelikli olarak hangi özel hastanede tedavi olacağınıza karar vermeniz ve oradaki ilgili doktorunuza danışmanız size faydalı olacaktır.

Akıllı mercek ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir?

Akıllı mercek ameliyatı her bir göz için ayrı günlerde planlanır. Dolayısıyla görme sorununun ortadan kalması için ikinci lensin takıldığı günü baz almak gerekiyor. Bu bağlamda tüm ameliyat işlemleri bittikten sonra ilk birkaç saat bulanık görme söz konusu olur. Buna ek olarak kornea ödemi söz konusu olabilir ancak bu beklenen bir durum olduğu için son derece doğaldır.               Eğer öncesinde olduğunuz katarak ameliyatında temizlenen sert katarakt değilse görmeniz üçüncü günden itibaren düzelir ve rahat bir şekilde her odaktaki nesneyi ve kişiyi seçebilmeye başlarsınız.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Merkezimizden Fotoğraflar