Lens uygulamaları geçmişten günümüze görme bozukluğu yaşayan hastalar için uygulanmaktaydı. Hastanın görme bozukluğu yaşadığı mesafeye göre tek odaklı kalıcı lens uygulamaları sonrası hasta yakın veya uzak mesafeyi görebiliyordu. Günümüz teknolojisi ile tek odaklı kalıcı lensler yerine akıllı lensler kullanılmaya başlandı. Akıllı lenslerin kullanımı ile hastalar tek değil çok odağı rahatlıkla görebilir hale geldi. Bu yazımızda akıllı lens nedir, akıllı lens kimlere uygulanabilir, akıllı lens nasıl uygulanır ve akıllı lens uygulamasının avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Akıllı lens nedir?

Katarakt hastaları için yakın, orta ve uzak mesafeleri görmeyi sağlayan çok odaklı göz içine uygulanan akıllı merceklere akıllı lens denilir. Hastanın durumuna göre tek, çift ve çok odaklı mercekler ile görme bozuklukları tedavi edilebilmektedir.

Akıllı lens yakın, orta ve uzak mesafedeki noktalara eş zamanlı odaklanarak gözlük veya kontak lense duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Akıllı lens hangi hastalar için uygundur?

Akıllı mercek tedavisi başta katarakt hastalarının görme sorunlarına çare olarak uygulansa da katarakt hastalığı bulunmayan ileri derecede yakın – uzak görme bozukluğu bulunan hastalara da uygulanabilmektedir. Akıllı lens tedavisi için hastanın işi, sosyal alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteleri tedavinin uygulanmasında önem teşkil etmektedir. Akıllı lens uygulamaları alanında uzman doktorlar ve uygulamanın gerçekleştirildiği hastanenin bu alandaki tecrübesi ile yüksek başarı oranı olan cerrahi operasyonlardır.

Akıllı lens operasyonu nasıl yapılır?

Göz insan vücudundaki en hassas organlardan biridir. Görme bozuklukları hastanın sosyal yaşantısını önemli derecede etkileyen hastalıklardandır. İleri derecede görme bozukluğu yaşayan veya katarakt hastaları için önerilen Akıllı lens uygulaması göz hastalıkları operatör doktorları tarafından ameliyathane ortamında katarakt içerisindeki doğal lensin çıkartılarak hastanın durumuna uygun akıllı lensin yerleştirilmesi ile yapılır.

Akıllı lens uygulamasının avantajları nelerdir?

Akıllı lens uygulamaları en çok hali hazırda katarakt hastalarına uygulanması sebebiyle tek operasyonla hasta katarakt hastalığından kurtulmakta, aynı zamanda görme bozuklukları akıllı lens ile çözülmektedir. Akıllı lens uygulamalarında kullanılan lensler hastanın tıbbi durumu ve tercihlerine göre tek veya çok odaklı olarak uygulanabilmektedir. Akıllı lens uygulaması yapılan hastada operasyon sonrası göz numarası ilerlemesi durur. Alışma sürecinden sonra hasta normal hayatına dönebilmekte, görme bozuklukları çözülmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile hastane ortamında akıllı mercek tedavisi imkânı sunmaktayız. Akıllı lens tedavisi ve uygulamanın avantajları hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz göz hastalıkları servisinde bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here

  Merkezimizden Fotoğraflar