Katarakt nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Akıllı Lens Tedavisi

Göz, yaşa bağlı olarak vücutta gelişen ve ortaya çıkan durumlardan en fazla etkilenen bir organdır. Göz merceği yaşlanmaya bağlı olarak sertleşir ve görme yetisi zamanla kaybolabilir. Katarakt problemi, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen görme duyusunun kaybolması ile karakterize bir rahatsızlıktır. Gözün renkli kısmına iris ası verilmektedir ve irisin arka kısmında göz merceği bulunmaktadır. Katarakt problemi göz merceğinin bulanıklaşması, görme yetisinin azalmasına neden olan bir problemdir. Günümüz tıp teknolojisi ile gelişmiş olan katarakt tedavileri mevcuttur. Akıllı lens tedavisi ile katarakt tedavi edilmekte ve hastaların gözlüğe duydukları ihtiyaç azalmaktadır.

Bu yazımızda katarakt nedir, katarakt neden olur, katarakt belirtileri nelerdir, katarakt çeşitleri nelerdir, katarakt tedavisi nasıl yapılır ve katarakt tedavisi ile birlikte akıllı lens kullanımının avantajları nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Katarakt nedir?

Katarakt; iris adı verilen renkli yapının arkasında bulunan merceğin yaşlanmaya bağlı olarak matlaşması ve sertleşmesi ile görme duyusunun azalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Lens üzerinde etkisini gösteren matlaşma ve sertleşme, kişinin eskisi kadar net görememesine, fazla ışıktan rahatsız olmasına ve renkleri eskisi kadar canlı görememesine sebebiyet vermektedir. Her iki gözde de meydana gelen katarakt probleminde biri diğerine göre bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Katarakt, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıksa da travmalar ve ilaç kullanımları sonucu da ortaya çıkabilir. Yaşlanmaya bağlı katarakt, doğuştan gelen katarakt, sekonder katarakt ve travmatik katarakt olmak üzere dört çeşit katarakt bulunmaktadır. Yaşlanmaya bağlı katarakt adı üzerinde yaş ilerledikçe ortaya çıkmakta, doğuştan gelen katarakt yenidoğan bebeklerde ortaya çıkar ve göz bebeği renklerinin farklı olması ile fark edilir, sekonder katarakt önceden katarakt operasyonu geçirmiş kişilerde görülür, travmatik katarakt ise yine adından anlaşıldığı gibi sivri batıcı cisimlerin göze girmesiyle oluşmaktadır.

Katarakt neden olur?

Katarakt, genetik bozukluklar, geçirilmiş göz operasyonları, gözün uzun bir süre ışığa maruz kalması ve çoğunlukla neden olan yaşlanma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Katarakt belirtileri nelerdir?

Katarakt sorunu gelişen kişilerde başta hiçbir belirti oluşmaz ve zamanla göz merceği bulanıklaşır, kişi eskisi gibi net göremediğini fark etmektedir. Kataraktın hastalarda baş gösterdiği belirtiler şu şekildedir:

 • Uzağı ve yakını görememe
 • Bulanık görme
 • Işıklı ortamda duramama
 • Gece görüşünde azalma
 • Renklerin bulanık görülmesi
 • Gözlük numarasının sık değişimi
 • Derinlik hissinin kaybı

Katarakt çeşitleri nelerdir?

Katarak; yaşlanmaya bağlı katarakt, konjenital yani doğuştan gelen katarakt, sekonder katarakt ve travmatik katarakt olmak üzere dört şekilde incelenmektedir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılır?

Katarakt tedavisi sadece cerrahi metotlarla yapılabilen ve katarakt ameliyatına ek olarak akıllı lens tedavisi ile de yapılabilmektedir. Katarakt ameliyatı, gözün doğal merceğinin çıkarılması ile yeni mercek yerleştirilmesini ve hastanın yaşam kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Gözün yakın, uzak, orta mesafedeki görme problemlerine çözüm sunan akıllı lensler ile de katarakt sorunu ortadan kaldırılmaktadır ve işlem sırasında çok odaklı lensler kullanılmaktadır. Akıllı lens yöntemi ile katarakt tedavisini yaptıran hastalar için artık gözlükler tarih olmaktadır. Hastaların operasyon sonrası gözlük kullanımı sona ermektedir.

Katarakt tedavisi ile birlikte akıllı lens kullanımının avantajları nelerdir?

Akıllı lens tedavisi; uzak, yakın, orta mesafedeki görme kusurlarına çözüm getiren ve son derece başarılı sonuçlar doğuran bir tedavi yöntemidir. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Katarakt tedavisinde akıllı lens kullanımı hastanın operasyon sonrası gözlük kullanımının sona ermesi gibi avantajlar sunmaktadır. Ayrıca tedavide çok odaklı lenslerin tercih edilmesi hastanın görüş bozukluğunun her açıdan düzelmesine de oldukça etki etmektedir.

Akıllı lens tedavisi ile gözde doğal olarak bulunan mercek yerine, yapay akıllı mercekler yerleştirilerek monofokal (tek odaklı) veya trifokal(çok odaklı) olarak görme bozukluğu yaşayan hastaların gözlük kullanmadan hayatına devam etmesi hedeflenmektedir. Akıllı lens tedavisinin katarakt ameliyatı ile birleştirilmesi iki ameliyat yerine tek ameliyatta hem katarakt hem de görme bozukluklarının tedavisi yapılmaktadır.

Katarakt tedavisi, akıllı lens tedavisi ve akıllı lens tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Akıllı lens hakkında sorularınız varsa akıllı lens hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar