Estetik cerrahinin son yıllarda en fazla operasyon gerçekleştirdiği alanlardan birisi olan göz estetiği, tıp dünyasında blefaroplasti olarak da bilinmektedir. Hem alt hem de üst göz kapağına yapılan cerrahi müdahale ile gerekli düzeltmeler yapılarak zamanla oluşan deformasyonlar tamamen ortadan kaldırılabilir.

Göz ve çevresinde yer alan kas dokusu zamanla yumuşamaya ve sertliğini kaybetmeye başlar. Göz kapaklarına bu durum sarkma olarak yansır ve bunun da yaşlılık belirtisi olduğu birçok kişi tarafından ortaya konur. Göz estetiği sayesinde bu sorunlar tamamen ortadan kaldırılarak, kişi eski sağlığına kavuşur.

Göz estetiği denildiğinde yalnızca yaşlılık belirtileri ortadan kaldırılmaz. Zaman zaman genç yaşta kişiler de daha hoş bir görünüm için bu operasyonlara yönelebilir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl düzelir?

Göz kapağı düşüklüğü kişinin görüşünü engelleyebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Gözün bir miktarını ya da tamamını kapatabilen göz kapağı düşüklüğü estetik operasyonla tamamen hayatınızdan çıkabilir. Pseudo-ptozis adı verilen bu rahatsızlık için ameliyat genellikle şarttır. Bunun için kapak düşüklüğü ameliyatı yapılır. Bölgede yer alan levator ismindeki kas güçlendirilmek için operasyon yapılır ve güçlendirilen bölge sayesinde göz kapağı daha yukarıya kalkar. Kişi sonradan değil, doğuştan bu rahatsızlıkla mücadele ediyorsa da bunun için geliştirilen özel şerit yardımı ile sorun çözüme kavuşur.

Uykusuzluk göz kapağı düşüklüğü yapar mı?

Göz kapağı sarkması soruna neden olan en önemli etkenlerden birisi de uykusuzluktur. Özellikle iş yaşamı yoğun geçen ve bunun için uykusuz kalan birçok kişi uzun süre sonunda göz kapağı düşüklüğü ile karşı karşıya kalabilir. Buna ek olarak stres de düşüklüğün ana sebepleri arasında sayılabilir.

Göz kapağı ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Göz kapağı ameliyatı hastanın durumuna göre yapılmaktadır. Eğer doğuştan getirilen bir düşüklük varsa bunun için dört yaş idealdir. Bu kadar erken yapılmasının temel sebebi ise gözün tembelleşmesini önlemektir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda özellikle yaşlanmaya bağlı olarak geliştiyse de doktor tarafından yapılmasına uygun görüldüyse operasyon gerçekleşebilir.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatını SGK karşılar mı?

Göz kapağı düşüklüğü rahatsızlık olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır. Ancak bunun için doktor raporu ve ameliyatın tıbbi olarak gerekliliğine vurgu yapan yazı gerekiyor. Bunun yanı sıra göz kapağı estetiğini daha kozmetik motivasyon ile yaptırmak isteyen kişilerin ameliyatları SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası dikiş izi kalır mı?

Hemen her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı operasyonunda da iz kalacaktır. Fakat doktorlar göz kapaklarının kıvrım noktalarını iyi hesap edebilirler ve hastanın izlerinin buralarda gizlenmesini sağlayabilirler. Kaldı ki belirli bir zaman sonra iz silikleşmeye başlayacak ve kimsenin dikkatini çekmeyecek duruma gelecek. Fakat iz tamamen ortadan kalkmaz. Ameliyatı yaptıracak kişinin konu ile ilgili olarak doktorundan detaylı bilgi alması daha sağlıklı olacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar