Pitozis (göz kapağı düşüklüğü) nedir?

Pitozis adı verilen göz kapağı düşüklüğü; göz kapağının gözün belirli bir bölümünü kapatacak şekilde aşağı doğru kayması, inmesidir. Gözün sadece birinde oluşabileceği gibi her iki gözde de meydana gelebilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü, kişileri psikolojik yönden etkileyebileceği için tedavi edilmesi gerekli olan bir sağlık sorunudur ve kişiler hem sağlık sorunları hem de estetik amaçlı tedavi olmak istemektedirler. Hemen hemen her yaşta ortaya çıkmaktadır ve doğuştan da gelebileceği gibi sonradan da bazı sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü, çoğunlukla tek gözde görülmektedir ve kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Fakat her iki gözde de oluştuğunda kişinin yaşamını ciddi bir şekilde etkileyeceği için derhal tedavisi yapılmalıdır.

Bu yazımızda pitozis nedir, pitozis belirtileri nelerdir, pitozis neden olur, pitozis zararları nelerdir, pitozis tedavisi nasıl yapılır ve pitozis ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer sorularını detaylı bir şekilde cevaplandıracağız.

Pitozis belirtileri nelerdir?

Pitozis hastalığının en tipik belirtisi göz kapağının aşağı sarkık şekilde durmasıdır. Sarkıklık görülemeyecek kadar hafif düzeyde de olabilir göze çarpan ileri düzeyde de olabilmektedir. Pitozis kendini başka belirtilerle de göstermektedir ve o belirtiler şunlardır:

  • Kişinin görmeyi kolaylaştırması için başını geriye doğru kaldırması, kaşlarını kaldırarak göz kapağını yukarıya doğru çekmesi
  • Görmeyi kolaylaştırmak adına uyguladığı hareketler sonucu bel ve omurgada ağrı
  • Yüzde donuk ifade
  • Gözde kuruluk ve aşırı yaşarma

Pitozis rahatsızlığı tek gözde de her ikisinde de ortaya çıktığında mutlaka tedavisi sağlanmalıdır. Kendiliğinden iyileşmesi beklenilirse iyileşme sürecinin uzaması halinde gözde göz tembelliği denilen durum meydana gelebilmektedir.

Pitozis neden olur?

Pitozis, doğuştan veya sonradan meydana gelmeye açık bir hastalıktır. Doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğü, anne karnında göz kapağını tutan kasın yeterince gelişememesi durumunda olmaktadır. Sonradan meydana gelen göz kapağı düşüklüğü ise, göz kapağı kasının zayıflaması sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz hastalıklarının tedavisinde verilen ilaçların nezdinde de ortaya çıkabilmektedir.

Pitozis zararları nelerdir?

Pitozis rahatsızlığı yaşayan kişiler hem sağlık yönünden hem de psikolojik yönden bu hastalıktan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Bu yüzden tedavisi geç kalınmadan zamanında uygulanması gerekmektedir. Aksi taktirde kişilere yaşamlarını etkileyecek bazı zararlar verebilmektedir. Pitozis tedavi edilmediğinde kişiye nörolojik hastalıklar, körlük, göz tembelliği hatta ölüm gibi zararları getirebilmektedir.

Pitozis tedavisi nasıl yapılır?

Pitozis tedavisi cerrahi yöntemle sağlanmaktadır. Pitozis rahatsızlığı yaşayan kişiler için tedavi, hem estetik hem de fonksiyonel yönden fayda sunacaktır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı öncesi rahatsızlığa sebep olan levator kasının düzeyine göre cerrahi yöntem belirlenmektedir. Çocuklar hariç yetişkinlerde lokal anestezi kullanılmaktadır. Göz estetiği ameliyatında amaç levator kasının kısaltılarak görmenin kolaylaştırılmasıdır. Pitozis ameliyatı yaklaşık olarak 30-60 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası kendiliğinden emilen ve alınması gereken dikişler kullanılmaktadır.

Pitozis ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Pitozis ameliyatı sonrası iyileşme süreci içerisinde dikişler 8-10 gün içerisinde kaybolmaktadır. Ameliyat sonrasında pansuman yapılmasına gerek kalınmaz. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası kişiler doktor tarafından önerilenlere uymalı ve kontrollere düzenli olarak gelmelidirler. Pitozis ameliyatı sonrası iyileşme süreci 10-14 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar