Yaşlanmaya bağlı olarak göz fonksiyonlarının zayıflaması ile bazen uzağı, bazen yakını, bazen de çoklu olarak görme bozuklukları yaşanmakta, hastalara geçici çözüm olarak kontak lens ve gözlük gibi çözümler sunulmaktadır. Görme bozukluklarının kalıcı olarak hem yakın hem uzağı görebilecek şekilde çözülmesini amaçlayan akıllı lens tedavisi ile geçici çözümler tarihe karışıyor. Bu yazımızda akıllı lens ameliyatı, akıllı lens ameliyatının nasıl yapıldığı ve akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı Lens İyileşme Süreciİleri yaşlarda farklı odaklarda görme bozukluğunun ortaya çıkması sonucunda akıllı lens tedavisi gündeme gelmektedir. Göz içerisinde bulunan doğal lensin artık aktif bir şekilde kullanılamaması, işlevini yitirmesi sonucunda takılan akıllı lens, genellikle ileri yaş hastalara uygulanmaktadır.

Akıllı lens tedavisi çoğunlukla yaşlı hastalarda uygulanan katarakt tedavisinin sonrasında dilerlerse akıllı lens tedavisi de ek olarak yapılmaktadır. Bunun için önceden göz çapı ve bir takım ölçümler yapılmaktadır.

Akıllı lensler trifokal (üç odaklı), bifokal (çift odaklı) ve monofokal (tek odaklı) olmak üzere üç çeşittir. Üç odaklı olan uzak, yakın ve orta mesafedeki nesneleri rahatlıkla seçebilmenize olanak tanıyor. Bifokal ise yalnızca uzak ve yakın olarak iki odaklıdır. Monofokal akıllı lensi ele alacak olursak, tek odaklıdır. Yani yalnızca uzak, yalnızca yakın veya yalnızca orta derecelidir. En fazla tercih edilen akıllı lensler ise trifokal ve bifokal lenslerdir.

Akıllı lens ameliyatı ise, gözün içerisinde doğal olarak bulunan lensin çıkartılıp, yerine akıllı lens takılması ile yapılmaktadır. İki göz aynı gün yapılmaz. Genellikle aralarında birkaç gün aralık bırakılır.

Akıllı lens tedavisi sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Akıllı lens tedavisi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hem sağlığınız hem de tedavinizin iyi bir sonuca ulaşması için gereklidir.

 • Ameliyatın hemen sonrasında taburcu olabilirsiniz. Bunun akabinde bir ila iki saat kadar mutlaka dinlenin ve gözlerinizi de dinlendirin.
 • Akıllı lensin takılması sonrasında gözünüzü dış etkenlerden koruyacak olan kapağı mutlaka takmalısınız. İki gün sonunda ise dışarı çıkarken güneş gözlüğünüzü takmalısınız.
 • Çok fazla gerekmiyorsa başınızı öne eğmeyin ve ağır kaldırmayın.
 • Ameliyat sonrası normal olarak gelişebilen batma, yanma ve diğer rahatsızlıklar sonucunda gözlerinizi ovuşturmayın. Bu semptomlar son derece doğaldır.
 • Doktorunuzun verdiği damlaları mutlaka kullanın.

Akıllı Lens Tedavisi Sonrası Bulanık Görme

Akıllı lens tedavisi sonrasında bulanık görme olabilir ve beklenen bir durumdur. Bu noktada ameliyat sonrasında göz bandajı yapılır ve bu da çıkartıldığı zaman bulanık görme sorununa yol açabilir. Ancak bu durum geçicidir ve hastaların endişe etmesine gerek yoktur. Ancak kişi lens takılması ve bandaj çıkartılmasından sonra en az 3 gün kendisini dinlemelidir. Eğer bu süre zarfında şikayetleri devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır.

Akıllı Lens Tedavisi Sonrası Işık Yansıması

Akıllı lens katarakt ameliyatına ek olarak yapılan işlemdir. Normal bir katarakt ameliyatı sonrasında kişinin azalan görüşü bir anda açılınca göz ister istemez ışığa karşı hassaslaşır. Bu durum akıllı lens sonrası da devam edebilir. Işık hassasiyeti genellikle 1 ay sonunda çözüme kavuşur. Ancak 6 aya kadar da bu durum devam edebilir. Ameliyattan sonra ışık yansıması sorunu devam ediyorsa doktorunuz göz kuruluğu konusunu da gündeme getirebilir ve tedavi için adım atabilir.

Akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Akıllı lens ameliyatı görme bozukluğu yaşayan hastaların sorunlarına kalıcı çözüm olarak geliştirilen, gözde bulunan doğal lenslerin yerine yakın, uzak veya çok odaklı görme sağlayabilen akıllı lenslerin yerleştirilmesi için yapılan cerrahi operasyondur. Akıllı lens ameliyatı yaklaşık on dakika süren, genellikle iki seans halinde uygulanan bir operasyondur. Göz hastalıkları uzmanı tarafından gözün uyuşturulması, gözdeki doğal lens yerine akıllı lensin yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bir göze tedavi uygulandıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Birkaç gün içerisinde diğer göz için aynı işlem uygulanır. Akıllı lens ameliyatı genellikle katarakt ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Akıllı lens ameliyatı kısa bir iyileşme süresine sahiptir. Akıllı lens ameliyatı yapıldıktan sonra hasta görebilir durumdadır. Bandajların açılması bir gün sonra olur. Akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci bir ile üç gün arasında tamamlanır. Hastanın lenslere alışması ile birlikte hastalar normal hayatına dönebilmektedirler.

Akıllı lens ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı lens ameliyatı kısa süreli iyileşme sürecine sahip bir operasyon olsa da iyileşme sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken bazı huşular mevcuttur. Akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından hastalara önerilenler; dinlenmesi, ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması, araç kullanmaması, bandajlar açıldıktan hemen sonra su ile temastan kaçınılması, dışarı çıkılması gerekiyorsa güneş gözlüğü kullanması, havuz ve denize girilmemesidir. Dikkat edilmesi gereken bu hususlar dışında her akıllı lens operasyonu kendine özeldir. Akıllı lens ameliyatınız sonrası doktorunuz size özel uyarılarda ve önerilerde bulunabilir. Konforlu bir iyileşme süreci ve başarılı bir operasyon için doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı ve önerilerine riayet etmelisiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman göz doktorları ile hijyenik hastane ortamında akıllı lens tedavisi imkanı sunuyoruz. Akıllı lens ameliyatı, akıllı lens tedavisi ve akıllı lens ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Merkezimizden Fotoğraflar