Yaşlanmaya bağlı olarak göz fonksiyonlarının zayıflaması ile bazen uzağı, bazen yakını, bazen de çoklu olarak görme bozuklukları yaşanmakta, hastalara geçici çözüm olarak kontak lens ve gözlük gibi çözümler sunulmaktadır. Görme bozukluklarının kalıcı olarak hem yakın hem uzağı görebilecek şekilde çözülmesini amaçlayan akıllı lens tedavisi ile geçici çözümler tarihe karışıyor. Bu yazımızda akıllı lens ameliyatı, akıllı lens ameliyatının nasıl yapıldığı ve akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Akıllı lens ameliyatı görme bozukluğu yaşayan hastaların sorunlarına kalıcı çözüm olarak geliştirilen, gözde bulunan doğal lenslerin yerine yakın, uzak veya çok odaklı görme sağlayabilen akıllı lenslerin yerleştirilmesi için yapılan cerrahi operasyondur. Akıllı lens ameliyatı yaklaşık on dakika süren, genellikle iki seans halinde uygulanan bir operasyondur. Göz hastalıkları uzmanı tarafından gözün uyuşturulması, gözdeki doğal lens yerine akıllı lensin yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bir göze tedavi uygulandıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Birkaç gün içerisinde diğer göz için aynı işlem uygulanır. Akıllı lens ameliyatı genellikle katarakt ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Akıllı lens ameliyatı kısa bir iyileşme süresine sahiptir. Akıllı lens ameliyatı yapıldıktan sonra hasta görebilir durumdadır. Bandajların açılması bir gün sonra olur. Akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci bir ile üç gün arasında tamamlanır. Hastanın lenslere alışması ile birlikte hastalar normal hayatına dönebilmektedirler.

Akıllı lens ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı lens ameliyatı kısa süreli iyileşme sürecine sahip bir operasyon olsa da iyileşme sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken bazı huşular mevcuttur. Akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından hastalara önerilenler; dinlenmesi, ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması, araç kullanmaması, bandajlar açıldıktan hemen sonra su ile temastan kaçınılması, dışarı çıkılması gerekiyorsa güneş gözlüğü kullanması, havuz ve denize girilmemesidir. Dikkat edilmesi gereken bu hususlar dışında her akıllı lens operasyonu kendine özeldir. Akıllı lens ameliyatınız sonrası doktorunuz size özel uyarılarda ve önerilerde bulunabilir. Konforlu bir iyileşme süreci ve başarılı bir operasyon için doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı ve önerilerine riayet etmelisiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman göz doktorları ile hijyenik hastane ortamında akıllı lens tedavisi imkanı sunuyoruz. Akıllı lens ameliyatı, akıllı lens tedavisi ve akıllı lens ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar