Akıllı mercek tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Çoğu insanda yaşlanmaya bağlı olarak doğal göz merceği fonksiyonlarını yerine getirememekte, erken yaşlarda gözlük, kontak lens ile geçici tedaviler ile ilerleyen yaşlarda ise lensin yapay akıllı lensler ile değiştirilmesi ile kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Bu yazımızda günümüzde oldukça popüler olan akıllı mercek tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Akıllı mercek tedavisi ve akıllı mercek tedavisi fiyatları hakkında en çok merak edilenlerden derlediğimiz bu yazımızda akıllı mercek tedavisi nedir, akıllı mercek tedavisi nasıl yapılır, akıllı mercek tedavisi avantajları nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Akıllı mercek tedavisi nedir?

Akıllı mercek tedavisi gözde bulunan ve fonksiyonlarını yerine getiremeyen doğal merceğin yerine yapay bir akıllı mercek yerleştirilmesi operasyonuna verilen addır. Akıllı mercek çeşitleri monofokal(tek odaklı akıllı mercekler) ve trifokal(çok odaklı akıllı mercekler) olarak ikiye ayrılmaktadır. Akıllı mercek çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi için akıllı mercek sıkça sorulan sorular yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı mercek tedavisi nasıl yapılır?

Akıllı mercek tedavisi klasik katarakt ameliyatı gibi anestezi altında gözde bulunan doğal merceğin yerine yapay akıllı merceklerin yerleştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Her iki gözde uygulanacak ise iki seans şeklinde uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisi iyileşme süresi ve ameliyat sonrası hakkında bilgi almak isteyen hastalarımız akıllı mercek tedavisi iyileşme süreci yazımızı okuyabilirler.

Akıllı mercek tedavisi fiyatları ne kadar?

Akıllı mercek tedavisi için bir fiyat belirlenmesinden önce hastanın akıllı mercek tedavisi için uygun olup olmadığı bir göz muayenesi ile belirlenmekte, yapılacak muayene sonucunda kullanılacak akıllı merceğin tipi belirlendikten sonra tedavi fiyatı verilebilmektedir. Akıllı mercek tedavisi fiyatlarının belirlenmesinde hastanın tıbbi durumu ve kullanılacak akıllı mercek fiyatları iki önemli kriteri oluşturmaktadır.

Akıllı mercek tedavisi avantajları nelerdir?

Akıllı mercek tedavisi görme bozukluğu yaşayan çoğu hasta tipi için uygulanabilmektedir. Görme bozukluğu tedavileri arasında akıllı mercek tedavisinin gözlük ve kontak lenslere karşı birçok avantajı bulunmaktadır. Akıllı mercek tedavisi avantajları içinde en önemlisi gözlük ve kontak lenslerde uzak veya yakın görme bozukluklarından yalnızca biri çözülebilmekte, akıllı mercek tedavisinde ise çok odaklı lensler ile miyop ve astigmat problemleri aynı anda giderilebilmektedir. Bir diğer avantaj ise gözlük kullanan hastalarda göz merceğine müdahale edilmediğinden dolayı gözlük numarası sürekli olarak değişmekte ve gözlük ve lensler değiştirilerek ideal görme sağlanmaya çalışılmaktadır. Akıllı mercek tedavisi bir kez yapıldığında kesin tedavi yapılmakta, ömür boyu aynı lensler kullanılarak görme bozuklukları kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane koşullarında akıllı mercek tedavisi imkanı sunmaktayız. Akıllı mercek, akıllı mercek tedavisi ve akıllı mercek tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz. Akıllı mercek tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar