Akıllı lens, özellikle katarakt gibi rahatsızlıkla savaşan hastaların, tedavi sonrasında imdadına yetişiyor. Kalıcı bir tedavi yöntemi olan akıllı lens tedavisi, yapılan katarakt ameliyatına ek olarak düzenleniyor.

Akıllı lensler uzak, yakın ve orta olmak üzere üç farklı odağı aynı kalitede kişilere sağlayabiliyor. Dolayısıyla hastalar genellikle gençlik yıllarındaki gibi bir görme düzeyine kavuşuyorlar. Katarakt ameliyatı sonrasında hastaların akıllı lens isteği oluşursa doktorlar tarafından uygulaması yapılmaktadır.

Göz içerisinde doğal olarak getirdiğimiz lens çıkartılıp, yerine ona benzer yapıda olan akıllı lens uygulaması yapılır. Bu sayede kişinin odak problemi kalmaz. Her iki göze de aynı gün tedavi uygulanmaz. İlk göz yapıldıktan sonra bandajlanır ve yakın zamana randevu verilir. Bu randevu sırasında bandaj çıkartılıp gerekli kontroller yapılır. Ardından diğer göz için de aynı uygulama yapılır. Bu tedavinin süresi de oldukça kısadır.

Akıllı lens tedavisi için yaş sınırı var mı?

Akıllı lens tedavisi yaş almaya bağlı olarak gelişen görme bozukluklarını düzelten bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla genç yaştaki kişilerde bu tedavi uygulanmamaktadır. Genellikle orta ve ileri yaş kişilerin kullandığı bir ürün olması ile bilinen akıllı lensler için en erken yaşın 40 ve üzeri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genel olarak doktorlar 45 yaş ve sonrasında gelişen katarakt ile birlikte tedavi sürecini yürütmeyi tercih ederler.

Lenslerin tercihinde odak probleminin oluştuğu açılar dikkate alınır. Örneğin kişide yalnızca tek odakta problem varsa bu sorunu ortadan kaldıracak tek odaklı akıllı lens tercih edilebilir. Ancak ilerleyen yaş ile birlikte tek odaktan çok odağa doğru bir gidiş olabileceği için genellikle uzak, yakın ve orta olacak şekilde trifokal adı verilen üç odaklı akıllı lens tercih edilebilir.

Akıllı Lens Muayene ve Tedavi Süreci

Akıllı lens ameliyatı öncesinde detaylı bir inceleme süreci gerçekleşir. Bunun temel nedeni kişilerin göz çaplarının ve yapılarının birbirinden farklı olmasıdır. Bu süreçte bakılan diğer noktalar ise göz arkası, göz numarası ve kornea yapısıdır. Göz içi akıllı lensler hastalara tek seferde uygulanabilmektedir. Dolayısıyla kişiye ameliyat uygulanacakken herhangi bir yanlışın söz konusu olmaması gerekiyor. Bu noktada hekim dikkatli bir şekilde hareket etmelidir.

Ameliyat ise her iki göze farklı günlerde yapılır. Ameliyatın süresi hastalarda farklılık gösterse de genel olarak 15 ila 20 dakika arasında bu süreç tamamlanmaktadır. Hastanın gözü özel bir sıvı ile uyuşturulduktan sonra 1-2 mm’lik kesi yapılır. Buradan doğal lens çıkartılır ve yerine akıllı lens takılır. Ardından göze bandaj takılır. Doktorunuzun belirlediği süre sonunda bandajın çıkartılmasıyla görüş gerçekleşebilir.

Akıllı Lens Seçimi

Akıllı lenslerde monofokal (tek odaklı), multifokal (çok odaklı) ve trifokal (çok odaklı) olmak üzere üç tip lens vardır. Yapılan detaylı doktor muayenesinden sonra hastanın hangisine uygun olduğu kendisine aktarılır ve kullanılacak akıllı lens türü belirlenir.

Göz sağlığı, yaşam biçimimizi doğrudan etkileyen bir durumdur. Özellikle ilerleyen yaş ya da yaşam koşullarına bağlı olarak gözlerimizin derecesi bozulabilmektedir. Bu durumda akıllı lens hastalara tedavi yöntemi olarak sunulmaktadır.

Akıllı lens, üç odaklı olarak bilinen, teknolojinin son ürünlerinden birisidir. Trifokal Lens olarak da bilinen bu lens ile hastalar gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı rahatlıkla görebilirler. Bu teknolojiden önce yalnızca tek odaklı yani monofokal lensler kullanılmaktaydı. Bu da hastaların yalnızca uzak ya da yakın derecelerde iyi görebilmesini sağlamaktaydı. Birden fazla odak noktasında görme bozukluğu olan kişilerde trifokal lens tavsiye edilmektedir.

Akıllı lens tedavisi genel kanının aksine çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Her göz için 10 dakikalık süre içerisinde sonuçlandırılan tedavi sonrasında hastalar hemen taburcu edilirler. Ancak tedavi iki seans şeklinde gerçekleşmektedir. İlk gözden birkaç gün sonra diğer göz için hastamız tedaviye alınmaktadır.

Akıllı lens fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Akıllı lens fiyatlarını etkileyen en önemli etmen üretildiği yer ve kalite seviyesidir. Ayrıca hastaların numaraları ve bozukluk seviyesinde uzaklık-yakınlık ve diğer etmenleri de varsa bu da lens fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Akıllı Lens Tedavisi FiyatlarıKullanılan lens markası, fiyatı doğrudan etkilemektedir. Çünkü üretim yapılan malzemenin kalitesi arttıkça maliyette doğrudan etkilenecektir. Bu noktada lens markaları kalitelerine göre ayrılmaktadır. Göz doktorunuz sizin için en iyi markayı önerecektir ve kullanılması konusunda sizi yönlendirecektir.

Kullanılan lens çeşidi de bu noktada önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü lens çeşitleri monofokal ve trifokal olarak değişmektedir. Eğer hasta tek odaklı görme bozukluğu sorunu yaşıyorsa onun için monofokal lens takılmaktadır ve bu tüm sorununu çözmektedir. Ancak yaş ilerledikçe göz sorunları tek boyuttan çok odağa çıkabilir. Bu durumda trifokal lens dediğimiz üç odaklı ürün kullanılmaktadır. Bu da hastanın tamamen gözlükten kurtulması anlamına gelmektedir.

Ayrıca geldiği ülke ile oluşacak kur farkları da maliyete direkt olarak etki etmektedir. Yurt dışından ithal olan ürünlerde özellikle iki ülkenin kurlarında yaşanacak dalgalanmalar ürünün daha pahalı ya da daha ucuz bir şekilde temin edilmesi anlamına gelmektedir.

Akıllı lens tedavisi, ileri yaştaki hastaların her açıdan daha net bir şekilde görebilmesine imkan tanıyan yöntemdir. En az bir en fazla üç odaklı lens olarak da bilinen bu tedavide, hastanın doğal merceği çıkartılarak onun yerine bu ürün doktorlar tarafından yerleştirilir.

Akıllı lens sayesinde kişinin uzak-yakın sorunları varsa ve bu problemleri aşabilmek için ayrı gözlük kullanıyorsa oluşan durum ortadan kalkar. Dolayısıyla kişi gençlik yıllarındaki gibi uzağı ve yakını daha net bir şekilde görebilir.

Temelde 45 yaş ve üzerindeki hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle katarakt gibi göz rahatsızlıklarının baş göstermesi ile birlikte akıllı lens kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilebilir. Uygulama katarak ameliyatını takiben yapılabilir.

Akıllı lens çeşitleri nelerdir?

Akıllı lens çeşitleri farklı özellikleri sayesinde birden fazladır. Her lens çeşidi odak noktasına göre ayrılmaktadır. Bunlar Monofokal, trifokal ve bifokal olmak üzere üçe ayrılır.

Monofokal Lensler

Tek odaklı lens olarak bilinir. Hastanın yalnızca tek odağında sorun varsa monofokal lens kullanımı söz konusu olabilir. Kornea içerisinde yer alan doğal lensin yerine yapay olanı yerleştirilir. Küçük bir kesi ile tüm ameliyat başarılı bir şekilde sonuçlandırılır.

Bifokal Lensler

Bifokal lensler çift odaklıdır. Hastanın hem uzak hem de yakın görüşünde sorun varsa bu lensler sorunu çözüme kavuşturabilir.

Trifokal Lensler

Trifokal lensler uzak ve yakın seçeneklerinin yanı sıra orta ölçekli görme bozukluğunu da düzeltebilir. İleri teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır. Gözlüksüz olarak tüm odaklarda rahatlıkla görmeyi sağlar.

Akıllı Lens Tedavisi

Akıllı lens tedavisi katarakt ameliyatına ek olarak yapılır. Öncelikle bir gözün hem ameliyatının yapılması hem de akıllı lens yerleştirme işlemi gerçekleşirken, diğer göz için de birkaç gün sonrasına randevu verilir. Bu gözde de öncelikle katarakt ameliyatı yapılır ve daha sonra lens yerleştirme işlemi kısa süre içerisinde tamamlanır. Akıllı lens takılma süresi yaklaşık olarak 10 dakika sürer. Hastalara ameliyat öncesinde anestezik göz damlası verilir. Bu sayede operasyon sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmezler. Ameliyat sona erdikten sonra göz bandajla kapatılır ve hastamız taburcu olur. Bir gece bandajlı bir şekilde kalan göz ertesi gün doktor eşliğinde açılır ve hastamız gençlik yıllarındaki gibi görmeye başlar. Birkaç gün sonra diğer göz için de aynı işlem tekrarlanır. Kişiler ameliyatı takip eden iki gün sonunda iş hayatlarına rahatlıkla dönebilirler.

Akıllı Lens Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı lens yerleştirme ameliyatı sonrasında hastalar mutlaka doktorlarının tavsiyelerine uymalıdır. Bu göz sağlığı için oldukça önemlidir. Gözün en hassas dönemi olduğu için verilen göz damlaları kesinlikle atlanmadan kullanılmalıdır. 5 gün boyunca göze kesinlikle su değmemelidir. Rutin kontrollerini de mutlaka atlamadan yaptırmalıdırlar.

Akıllı lens tedavisini sigorta karşılar mı?

Akıllı lens tedavisinde hastalarımızın aklındaki en büyük soru yapılacak ameliyat ve kullanılacak malzemenin SGK tarafından karşılanıp, karşılanmadığıdır. Ancak ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu bu tedaviyi karşılamamaktadır. Fakat bazı özel sağlık sigortaları bu tedaviyi kapsama alabilmektedir. Bunun için bu sigorta şirketleri ile görüşmelisiniz.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens tedavisi için öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu süreç içerisinde hem doğru lensi hem de sizin için en iyi markayı birlikte seçebilirsiniz. Bu nedenle doğrudan fiyat verilememektedir. Akıllı lens fiyatları için öncelikle hastanenizle daha sonra doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. İlk muayenenin ardından fiyat çıkacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Merkezimizden Fotoğraflar