Göz sağlığı, yaşam biçimimizi doğrudan etkileyen bir durumdur. Özellikle ilerleyen yaş ya da yaşam koşullarına bağlı olarak gözlerimizin derecesi bozulabilmektedir. Bu durumda akıllı lens hastalara tedavi yöntemi olarak sunulmaktadır.

Akıllı lens, üç odaklı olarak bilinen, teknolojinin son ürünlerinden birisidir. Trifokal Lens olarak da bilinen bu lens ile hastalar gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı rahatlıkla görebilirler. Bu teknolojiden önce yalnızca tek odaklı yani monofokal lensler kullanılmaktaydı. Bu da hastaların yalnızca uzak ya da yakın derecelerde iyi görebilmesini sağlamaktaydı. Birden fazla odak noktasında görme bozukluğu olan kişilerde trifokal lens tavsiye edilmektedir.

Akıllı lens tedavisi genel kanının aksine çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Her göz için 10 dakikalık süre içerisinde sonuçlandırılan tedavi sonrasında hastalar hemen taburcu edilirler. Ancak tedavi iki seans şeklinde gerçekleşmektedir. İlk gözden birkaç gün sonra diğer göz için hastamız tedaviye alınmaktadır.

Akıllı lens fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Akıllı lens fiyatlarını etkileyen en önemli etmen üretildiği yer ve kalite seviyesidir. Ayrıca hastaların numaraları ve bozukluk seviyesinde uzaklık-yakınlık ve diğer etmenleri de varsa bu da lens fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Kullanılan lens markası, fiyatı doğrudan etkilemektedir. Çünkü üretim yapılan malzemenin kalitesi arttıkça maliyette doğrudan etkilenecektir. Bu noktada lens markaları kalitelerine göre ayrılmaktadır. Göz doktorunuz sizin için en iyi markayı önerecektir ve kullanılması konusunda sizi yönlendirecektir.

Kullanılan lens çeşidi de bu noktada önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü lens çeşitleri monofokal ve trifokal olarak değişmektedir. Eğer hasta tek odaklı görme bozukluğu sorunu yaşıyorsa onun için monofokal lens takılmaktadır ve bu tüm sorununu çözmektedir. Ancak yaş ilerledikçe göz sorunları tek boyuttan çok odağa çıkabilir. Bu durumda trifokal lens dediğimiz üç odaklı ürün kullanılmaktadır. Bu da hastanın tamamen gözlükten kurtulması anlamına gelmektedir.

Ayrıca geldiği ülke ile oluşacak kur farkları da maliyete direkt olarak etki etmektedir. Yurt dışından ithal olan ürünlerde özellikle iki ülkenin kurlarında yaşanacak dalgalanmalar ürünün daha pahalı ya da daha ucuz bir şekilde temin edilmesi anlamına gelmektedir.

Akıllı lens tedavisini sigorta karşılar mı?

Akıllı lens tedavisinde hastalarımızın aklındaki en büyük soru yapılacak ameliyat ve kullanılacak malzemenin SGK tarafından karşılanıp, karşılanmadığıdır. Ancak ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu bu tedaviyi karşılamamaktadır. Fakat bazı özel sağlık sigortaları bu tedaviyi kapsama alabilmektedir. Bunun için bu sigorta şirketleri ile görüşmelisiniz.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens tedavisi için öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz. Bu süreç içerisinde hem doğru lensi hem de sizin için en iyi markayı birlikte seçebilirsiniz. Bu nedenle doğrudan fiyat verilememektedir. Akıllı lens fiyatları için öncelikle hastanenizle daha sonra doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. İlk muayenenin ardından fiyat çıkacaktır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar