Akıllı lens hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

İleri derecede ve çoklu görme bozuklukların gözlük ve kontak lens olmadan çözümü için kullanılan akıllı lensler ile ilgili tarafımıza birçok soru iletilmesi üzerine bu yazımızda akıllı lens kimlere uygulanabilir, akıllı lensin uygulanmasına kaç yaşında başlanabilir, akıllı lens hangi durumlarda kullanılır gibi akıllı lens hakkında en çok merak edilen konulara cevaplar vereceğiz. Akıllı lensler akıllı mercek, akıllı lens tedavileri de akıllı mercek tedavisi olarak da bilinmektedir. Akıllı lensin ne olduğu hakkında bilgi için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?

Görme bozukluğu yaşayan hastalar bir an önce gözlük ve kontak lens kullanımına son vermek için akıllı lens tedavisine ilgi göstermekteler. Bu sebeple akıllı lensin kendilerinde uygulanabilir olup olmadığını merak ediyorlar. Akıllı lens ileri derecede görme bozukluğu yaşayan, çoklu görme bozukluğu yaşayan ve kornea yapısı akıllı lens tedavisine uyumlu hastaların tamamına uygulanabilmektedir. Kişinin akıllı lens tedavisi için uygun olup olmadığı akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak göz muayenesi sonucunda belirlenebilmektedir.

Akıllı lens kaç yaşında takılabilir?

Akıllı lens uygulanması için normal şartlarda ilk uygulama yaşı kırk olarak önerilmektedir. Uygulama zorunluluğunun bulunması durumunda ileri derece göz hastaları için daha erken yaşlarda akıllı lens ameliyatı yapılabilmektedir.

Akıllı lens hangi göz hastalıklarında kullanılır?

Akıllı lens ameliyatları ilk olarak katarakt hastalığının çözümünde kullanılmıştır. Katarakt ameliyatları ile gözde bulunan doğal mercek yerine tek veya çok odaklı akıllı mercekler kullanılmıştır. Günümüzde ileri derecede yakın, uzak veya çoklu görme bozukluğu yaşayan hastaların tedavilerinde de başarı ile uygulanmaktadır.

Akıllı lens tedavisi öncesinde akıllı lens seçimi ve operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler verdiğimiz akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Trifokal akıllı lens ne demek?

Tri Latince’de üç anlamına gelmektedir. Trifokal lens terimi üç odaklı veya çok odaklı lensleri tabir etmek için kullanılmaktadır. Çok odaklı görme imkânı sunması için üretilen trifokal lensler görme bozukluklarının tedavisinde en çok kullanılan akıllı lens türüdür. Trifokal çok odaklı akıllı lenslerin kullanımı ile gözlük ve kontak lense olan ihtiyaç bitirilmektedir.

Monofokal akıllı lens ne demek?

Mono Latince’de bir anlamına gelmektedir. Monofokal lens terimi tek odaklı lensleri tabir etmek için kullanılmaktadır. Tek odaklı lensler yakın veya uzak görme ihtiyacına göre kullanılmakta, diğer odak noktası için gözlük kullanılması gerekmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile akıllı mercek tedavisi imkânı sunmaktayız. Akıllı lens, akıllı lens ameliyatı ve akıllı lens fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz. Akıllı lensler hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here

  Merkezimizden Fotoğraflar