Uzun yıllardır görme bozukluğu yaşayan kişilere gözlük kullanımı önerildi. Gelişen teknoloji ile kontak lensler ile gözlük ihtiyacı ortadan kaldırıldı. Dileyen kişiler gözlük yerine lens kullanmaya başladı. Ancak hem gözlük kullanımı hem de lens kullanımının ortak dezavantajı tek odaklı olmasıydı. Yakını göremeyen kişilere yakın gözlükleri veya yakın lensleri önerildi. Uzağı görme sorunu yaşayan hastalar için de durum aynıydı. Oysaki gözün doğal merceği hem yakın, hem orta hem de uzak mesafeleri görecek yapıdadır. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler ile göz merceğinin vazifesini yerine getirebilen yapay mercekler oluşturuldu. Bu yapay merceklere akıllı mercek veya akıllı lens denilmektedir. Bu yazımızda akıllı lens tedavisi nedir, kimlere uygulanabilir ve akıllı lensin avantajları nelerdir sorularına cevap vereceğiz. Akıllı lensin ne olduğu ile ilgili detaylı bilgi almak için akıllı lens nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens tedavisi nedir?

Akıllı lens tedavisi bir katarakt ameliyatıdır. Akıllı mercek ameliyatı olarak ta bilinmektedir. Katarakt ameliyatı sırasında uygulanan teknikler ile gözdeki doğal mercek yerine akıllı lens yerleştirilmesi yöntemidir. Akıllı lens ameliyatı her göz için ayrı seanslar halinde yapılmaktadır. Akıllı mercek tedavisi bir göz için on dakika gibi kısa bir sürede göz hastalıkları uzmanı tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Akıllı lens tedavisi kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens tedavisi öncelikli olarak katarakt hastalığı bulunan kişilere uygulanması için geliştirilmiştir. Yaşa bağlı olarak göz merceği yapısı bozulan kişilerde kontak lenslerin yapamayacağı hem uzak hem de yakın mesafeyi görme işlevini gerçekleştirmek üzere çok odaklı lensler katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kontak lenslerden yararlanamayacak çok odaklı görme bozukluğu yaşayan kişilerde de akıllı lens tedavisi uygulanabilmektedir.

Akıllı lensin avantajları nelerdir?

Çok odaklı olarak kullanılan akıllı lensler bir kere uygulandıktan sonra ömür boyu hem yakın hem uzak görme bozukluklarını gideren, genel anestezisiz ve dikişsiz uygulanabilen lenslerdir. Kısa iyileşme süreleri ile hasta operasyon sonrasında kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Akıllı lens ameliyatı sonrasında yaşanan iyileşme süreci ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens ameliyatlarında başarılı sonuçlar için alanında uzman doktor kadrosuna sahip akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tercih edilmeli ve operasyon sonrasındaki iyileşme sürecinde doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman doktorlar ile akıllı lens tedavisi imkânı sunmaktayız. Akıllı lens, akıllı lens tedavisi, akıllı lens tedavisi fiyatları ve akıllı lens ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz göz hastalıkları servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Akıllı Mercek Tedavisi

  Son yıllarda sıkça duyulan ve oldukça popüler hale gelen Akıllı Lens Tedavisi, uygulanan hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen bu çok odaklı akıllı lensler yakın mesafede (35-40 cm) orta mesafede (55-60 cm) ve uzak mesafede net ve temiz bir görüş sağlar. Akıllı mercek ameliyatının ardından hastalar hiçbir gözlük kullanma ihtiyacı hissetmeden her uzaklıkta net bir görüşe sahip olurlar. Hastaların şikayet ettiği bulanık görme ve gece yaşanan ışık saçılmaları gibi problemler bu operasyonun ardından ortadan kalkmaktadır.

  Bu tedavi gözünde katarakt olan ve ameliyat olması gereken hastalara uygulanmaktadır. Akıllı mercek tedavisinde amaç göz içinde var olan ve işlevini yitirmiş olan lensi çıkartarak bunun yerine yapay bir lens yerleştirmek ve hastayı mümkün olan en kaliteli görüşe kavuşturmaktır.

  Katarakt göz içinde bulunan doğal merceğin matlaşarak görme kaybına neden olmasıdır. Bu hastalık halk arasında göze perde inmesi olarak da bilinmektedir. Katarakt hastalığı genellikle 60 yaş üzerinde görüldüğü gibi, doğuşsal nedenler, göze alınan darbeler, göz içi iltihaplar gibi nedenlerden ötürü daha erken de görülebilmektedir.

  Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatla matlaşan merceğin yerine yapay bir mercek yerleştirilmektedir.

  • Görmede yavaş yavaş azalma
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Çift görme
  • Okuma zorluğu
  • Sonradan uzağı görme bozukluğu ortaya çıkması
  • Renklerde sararma ve soluklaşma

  Akıllı mercek prosedürü klasik katarakt ameliyatında uygulanan prosedürle birebir aynıdır. Normal bir katarak ameliyatında hastanın gözünde yer alan işlevini yitirmiş mercek çıkarılarak, bunun yerine hastanın görüşünü iyileştirecek başka bir mercek konur. Akıllı mercek operasyonunun farkı göz içine koyulan bu lensin normal bir lens değil, akıllı göz içi lens (trifokal mercek) olmasıdır.

  Akıllı lens tedavisi katarakt nedeniyle görme sorunu yaşayan hastaların çoğunda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç yaşta ileri düzey miyop veya hipermetropu olan ve bu nedenle lazer  tedavisi olamayan hastalarda da akıllı mercek tedavisi tercih edilebilmektedir.

  Sadece görme problemi olan hastalarda bu operasyonun uygulanması uygun değildir. Akıllı mercek operasyonunun tercih edilmesi için hastanın katarakt problemi yaşıyor olması, çok yüksek hipermetrop numaralarının olması veya daha önce lazer operasyonu geçirdikten sonra göz merceğinin deforme olması sonucu görme problemi yaşıyor olması gerekmektedir. Sarı nokta, retina, şaşılık, kerotokonüs, ileri astigmat, diyabet (şeker), ileri miyop ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen lensler monofokal (tek odaklı), bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olmak üzere ayrılır. Hastanın yaşı ve tercihlerine bağlı olarak bu lenslerden biri tercih edilmektedir.

  Akıllı mercek tedavisi olan bir hasta ilk 3 ay aşırı parlak cisimlerin etrafında hareler görebilmektedir. Bu alışma süreci en fazla 3 ay kadar sürer ve bunun göz merceğe adapte olur. Bu sürece nörojenik adaptasyon süreci denir.

  Your Content Goes Here

  Merkezimizden Fotoğraflar