Yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle göz ve çevresinde kendisini gösterir. Bu durum zaman içerisinde kişiyi rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra sarkan göz çevresi kişinin görüş alanını da kapatabilir. Tüm bu sorunları çözmek için geliştirilen göz estetiği oluşan kırışıklıkları, mimik çizgilerini ve sarkmaları düzenleyerek, yeniden konumlandırır.

Göz Altı Torbaları Hakkında En Çok Merak Edilenler

Göz altı torbalarının oluşum nedeni göz çevresindeki yağ bezeleridir. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak yağ torbalarını tutan zarlar giderek gevşemeye başlar. Bu durum da göz altı torbalarının oluşmasına ve büyümesine neden olur. Göz altı torbaları çok az da olsa genç yaşlardaki kişilerde de görülür. Öyle ki zaman zaman yirmili yaşlarda olan kişilerde dahi göz altı torbası görülebilmektedir. Kişinin kendisinden büyük aile bireyinde bu durum söz konusuysa ilerleyen dönemlerde kendisinde de görülme olasılığı bulunur. Bu da kalıtsal bir özellik olarak geçmiş bulunur.

Göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbalarının oluşum nedenleri arasında yer çekimini en başta sayabiliriz. Özellikle sabahları ortaya çıkmasının nedeni yattığımızda kan dolaşımının farklı bir şekilde gerçekleşmesi ve yer çekiminin etkisi ile göz çevresinde sıvı birikmesi gerçekleşmesindendir.

Göz altı torbalarının yaşlılık dışında bir nedeni de dengesiz beslenme olabilir. Çok fazla tuzlu besin tüketmek göz altında sıvı birikmesine sebep olabilir. Buna ek olarak böbrek hastalarında da göz altı torbaları su birikmesi sebebi ile görülebilmektedir.

Uzun süre uykusuz kalmak da göz altı torba oluşumuna neden olabilir. Buna ek olarak sigara kullanma alışkanlığının da yapılan araştırmalarda torbalanmaya sebep olduğu belirlenmiştir.

Göz altı torbalarının oluşumuna katkı sağlayan bir başka etmen ise alerjik reaksiyonlardır. Bazı alerjik reaksiyonlar göz ve çevresinin şişmesine ve sonunda göz altı torbasının oluşmasına zemin hazırlar. Dolayısıyla neyin göz altı torbasına sebep olduğu iyi araştırılmalıdır. Bu sayede kişilerin tedavi süreçleri buna göre ilerler.

Göz altı torbalarına ne iyi gelir?

Göz altı torbası oluşan kişiler zaman zaman internette bu duruma neyin iyi geldiğini araştırmaktadır. Göz altı torbalarına evde de çözüm üretebilirsiniz. Özellikle soğuk kompres bu anlamda en fazla kullanılan tekniktir. Temiz bir bezi soğuk su ile ıslatarak göz altı torbanıza hafif bası uygulamalısınız. Birkaç dakikalık uygulama sonunda işlemi sonlandırın. Bir süre sonra uygulamanın faydasını görebilirsiniz.

Göz altı torbaları için ne yapılır?

Göz altı torbaları için tuz kullanımını azaltabilirsiniz. Tuz bölgede su birikimine neden olabilir ve göz çevresinde şişmelere neden olabilir. Ayrıca B12 eksikliğinin de göz altı torbasına sebep olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Bu nedenle doktorunuz B12 vitaminin eksikliğini gidermek için birtakım tedaviler uygulayabilir. Göz altı torbaları için yapılabilecek birçok teknik bulunmaktadır. Önemli olan doğru bir tedavi ile kesin sonucu elde etmektir.

Göz estetiği, son dönemlerde özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Ancak her ne kadar estetik ameliyatı olsa da zaman zaman daha rahat görüş için de yaptırılmaktadır.

Göz estetiği denildiğinde, kaz ayağı, göz kapağı düşüklüğü, kaş düşüklüğü, göz altında oluşan torbalanma, yanak ve göz altının arasının çökük olması gibi birçok durum düzeltilmekte ve hasta kısa süre içerisinde sağlığına kavuşmaktadır.

Göz estetiği ameliyatı öncesinde doktorunuzla mutlaka konuşun ve yapılması gerekenleri öğrenin. Örneğin kan inceltici ilaç kullanıyorsanız operasyondan bir süre önce bunu durdurmanız gerekiyor. Ameliyat öncesinde vücudunuzun değerleri ile ilgili olarak birtakım testler yaptırmanız da bu süreçte önemlidir. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan önce bir süre içmemeniz operasyonun sağlıklı bir şekilde ilerlemesine olanak tanımaktadır.

Göz altı torbaları evde nasıl geçer?

Göz altında ortaya çıkan torbalar doktorlar tarafından kozmetik bir sorun olarak ele alınır. Bu da tıbbi anlamda bir tedavinin şart olmadığı anlamını taşır. Evde ya da yaşam alanlarında uygulanacak basit yöntemlerle göz altındaki torbalardan kurtulmak mümkündür. Ancak daha ileri cerrahi bir durum olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Göz altı torbalarını evde geçirebilmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunların en başında soğuk kompres gelmektedir. Göz altınıza belirli aralıklarla buz koymanız halinde soğuk damarların çekilip, büzüşmesine yol açacaktır. Yaklaşık olarak 1 dakikalık periyotta soğuk kompresi uygulamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra patates de göz tedavisinde halk tarafından kullanılan bir diğer malzemedir. İnce dilimler halinde kestiğiniz patatesleri yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika arasında gözlerinizin üzerinde tutun. Salatalık da göz altı torbaları ile savaşta etkili elemanlardan birisidir. Ayrıca aloe vera, Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.

Göz altı torbalarına hangi bölüm bakar?

Göz altı torbası sorununuz varsa ve çözüm için uzmandan yardım almak istiyorsanız göz doktorları bu konuda yardımcı olabilir. Daha detaylı bir muayene ve ardından çözüm arıyorsanız plastik cerrahi ve okuloplastik konusunda uzmanlaşmış bir doktordan destek alabilirsiniz.

Göz altı torbası bitkisel tedavisi var mı?

Göz altı torbaları ile savaşta bitkisel çözümler herkesçe araştırılır. Özellikle salatalık ve limon suyunun karışımı en fazla kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Yaptığınız karışımı pamuk yardımı ile göz altı torbalarınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile değil, ılık su ile durulama işlemi yapın. Bir süre sonra göz altı torbalarınızın azalamaya başladığını göreceksiniz.

Göz altı torbası ameliyatsız geçer mi?

Göz altı torbası için ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Kozmetik bir sorun olduğu için sağlık açısından büyük problem oluşturmayan torbalar için hem bitkisel hem de fiziksel birçok tedaviyi kendiniz dahi uygulayabilirsiniz. Ancak yapacağınız uygulamaları mutlaka doktorunuza danışarak yapmaya çalışın.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar