Saçlarda oluşan dökülmenin birçok sebebi vardır. Bu kadın ve erkekte farklı olabilir. Ama ortak sebebi ırsidir yani genetik yapıdır. Günümüzde en çok tercih edilen saç naklinde fue yöntemiyle saç ekimidir. Bu yöntem kelliğin kalıcı çözümü olarak sıklıkla yapılan estetik bir operasyondur. Bu yazımızda fue yöntemi ile saç ekimi nasıl yapılır ve fue yöntemiyle saç ekimi nedir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Fue yöntemiyle saç ekimi nasıl yapılır?

Fue yöntemi ile saç ekimi; saç foliküllerinin lokal anestezi altında özel uçlu medikal cihazlar ile alınarak donör bölgeden saçsız alanlara, saç çıkış açısı ve yönü dikkate alınarak yerleştirmesi işlemidir. Bu uygulamada saçlar tek tek alınıp saçsız bölgeye nakledilir. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar 1mm olacak kadar kesilerek kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile uygulama yapılacak alan ve saç kökü alınacak alan uyuşturulur. Mikro motor ucu saç kılını ortalayacak şekilde yaklaştırılır ve kılın çıkış yönüne uygun olacak şekilde batırılıp çekilir. Folikül mikroskopik doku ile birlikte silindirik bir şekilde kesilmiş olur. Operasyondaki greftlerin zarar görmesini en aza indiren bu sistem ile operasyon süreleri de kısalmıştır. Fue yönteminde saç alınan bölgede kesi ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede işlem yapıldığı için ufak sıyrıklar oluşur ve bir kaç gün içinde iyileşir, iz bırakmaz. Bu teknikle ense bölgesinden alınan greftler saç naklinde kullanıldığı gibi kaş ve bıyık naklinde de kullanılabilir. Her greftte bir ile üç arasında saç teli bulunmaktadır. Bu yöntemde ense bölgesinden greftlerin alınmasının nedeni ense bölgesinin testesterona karşı duyarsız olmasıdır. Testesterona karşı duyarsız oldukları için ense bölgesindeki saçlarda herhangi bir dökülme olmaz. Bu yöntem sonrası nakil yapılan bölgeden çıkan saç kökleri bir ay içerisinde dökülür. Bu durum anormal bir durum değildir olması gereken bir durumdur. Dökülmenin ardından nakil yapılan saç köklerinde beş ay içerisinde kalıcı olmak üzere yeni saçlar çıkmaktadır. Bu kullanılan teknik %90 lık bir verim sağlar. İşlemin ardından ilk yıkama saç ekim merkezinde yapılır ve sonrası için nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgilendirme de yapılmaktadır.

Fue yöntemiyle saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi alanında uzman profesyonellerce yapılması gereken, bir kez yapıldıktan sonra ömür boyu etkilerini göreceğiniz ciddi bir uygulamadır. Fue yöntemiyle saç ekimi yapılacak yerin saç ekimi yapan hastaneler, alanında uzman doktorlar ve medikal estetik ekipleri olmalıdır.

Saç ekimi operasyonu; çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen saç kayıpları ve kellik sorunu yaşayan kişilerin başvurduğu, sonuçlarının oldukça başarılı olduğu bir işlemdir. Genetik faktörlere bağlı olarak, strese bağlı olarak ve hormon bozukluğuna bağlı olarak saçlar direncini kaybedip dökülme yaşanabilir. Saç kayıpları yaşayan ve kellik sorunu ile baş eden kişiler saç ekimi yöntemlerine başvurmaktadır. Günümüzde saçların yeniden restore edilmesi adına uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Fue, dhı gibi yöntemler sıklıkla tercih edilen ve kullanılan, etkisi de oldukça büyük olan yöntemlerdir. Saç ekimi işlemi; ense bölgesinden alınan saç tellerinin saçsız alanlara nakil edilmesi ile gerçekleşen bir işlemdir. Hastanın yaptırdığı işlemlerden sonra belirli bir süre zarfında yani iyileşme süreci içinde ağır aktivitelerden kaçınmalı, saç şekillendirici Krem veya jölelerden uzak durmalı ve yatıp kalkmasına oldukça dikkat etmelidir. Saç ekimi operasyonu hem erkek hem de kadınlarda kullanıma uygun bir operasyondur fakat bazı hastalığa sahip hastalarda uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Şeker hastalığı olan ve alerji durumu olan hastalarda saç ekimi işlemi öncesi bazı tetkiklerin yapılması gereklidir. Ayrıca kanser tedavisi gören hastalarda saç ekimi operasyonu uygun değildir ve yapılmamalıdır. Saç ekimi yöntemleri uzman doktorlar eşliğinde ve steril ortamda uygulanır.

Fue yöntemiyle saç ekimi avantajları nelerdir?

Fue yöntemi; eski bir yöntem olmakla beraber saç ekimi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntemdir. Fue yönteminde amaç; lokal anestezi eşliğinde özel uçlu medikal araçlarla ense bölgesinden alınan kılların tek tek saçsız alanlara ekilmesidir. Ense bölgesinden alınan kıl köklerinin olduğu alanda herhangi bir kesi ve dikiş izi olmaz. Fue yöntemi ile saç ekimi kişilere bazı avantajlar sunmaktadır. Fue yöntemiyle saç ekiminin hastalara sunduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Operasyon yerinde herhangi bir kesi ve dikiş izi olmaz.
 • İnce uçlu cihazlar kullanıldığı için işlem kısa sürede tamamlanır.
 • Fue yöntemi sonrası saçlar son derece doğal ve estetik bir görünüm alır.
 • Fue yönteminde iyileşme süreci kısa olup anında normal yaşama dönme imkanı vardır.

Fue yöntemiyle saç ekimi fiyatları ne kadar?

Fue yöntemi ile saç ekimi fiyatları hastanın sahip olduğu saç analizine ve uygulamanın yapılacağı kliniğe göre farklılık göstermektedir ve fiyatlar bu kriterlere göre belirlenmektedir. Saç ekimi, saç ekimi fiyatları ve fue yöntemiyle saç ekimi hakkında bilgi edinmek için hastanemiz medikal estetik servisini ziyaret edebilir, daha fazlası için whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Fue yöntemiyle saç ekimi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Fue yöntemiyle saç ekimi iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Operasyon sonrası 1-2 hafta içinde iyileşme belirtileri gün yüzüne çıkar, kabuklanma, kızarıklık gibi durumlar 10 gün sonunda ortadan kalkar. Operasyondan 6 ay sonra gözle görülür sonuçlar alınır ve 1 yıl içerisinde saçlarda uygulanan değişim tamamlanır.

Fue yöntemiyle saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Fue yöntemiyle saç ekimi işlemi son derece titizlik ve dikkat isteyen bir yöntem olup mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Fue yöntemiyle saç ekiminde hastanın kısa sürede iyileşme görmesi için dikkat etmesi gerektiği bazı hususlar vardır. Fue yöntemiyle saç ekiminde hastanın dikkat etmesi gerektiği hususlar şunlardır:

 • Operasyon günü kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır.
 • İlk 3 gün sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.
 • İlk günlerde hasta kendini güneş ışığından korumalıdır.
 • Belirli bir süre ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Hasta yatış pozisyonlarına oldukça dikkat etmelidir.
 • Doktor tavsiyesi olan ilaçların düzenli kullanılması gereklidir.
 • Saçlar ilk 15 gün olası darbelere karşı korunmalıdır.

Saç ekimi, kellik sorunu olarak bilinen dökülme problemi ile karşı karşıya kalan kişilere uygulanan yöntemdir. Bu sayede kişiler sağlıklı bir şekilde yeniden saçlarına kavuşabilmektedir.

Saç ekiminde uygulanan tekniklerin özünde her zaman bir donör bölge ve bir de alıcı bölge yer almaktadır. Donör bölgeden alınan saçlar dökülmenin yaşandığı yere ekilir ve bu bölgede yeniden saç görülmesi sağlanır. İşlem, bir saç ekimi uzmanı tarafından yönetilen bir cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilir.

Saç ekimi için FUT ve FUE dahil olmak üzere birkaç farklı teknik vardır. FUT’ta, donör bölgesinden saç kökleri içeren bir deri şeridi çıkarılır ve ayrı ayrı foliküler ünitelere ayrılır. Bu birimler daha sonra alıcı bölgeye nakledilir.

Fue Tekniği Nedir?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), olarak bilinen bu yöntemde saç köklerinin özel bir alet kullanılarak verici bölgeden tek tek çıkarıldığı bir saç ekimi tekniğidir. Bu iş için özel olarak üretilen tıbbi alet ile alıcı bölgede mikro delikler açılır. Ayrıca saç köklerini kafa derisinden birer birer çıkarmak için kullanılan keskin uçlu silindirik bir ürün kullanılır.

FUE tekniği, donör bölgesinden bir deri şeridinin çıkarılmasını gerektirmeyen minimal invaziv bir prosedürdür. Bunun yerine, cerrah, folikülü kafa derisinden dikkatlice çıkarmak için tıbbi aleti kullanarak, çıkarılacak her saç folikülünün etrafına küçük, dairesel kesikler yapar. Çıkarılan foliküller daha sonra yeni saçlara dönüşecekleri alıcı bölgeye nakledilir.

FUE tekniğinin avantajı punch aleti ile yapılan kesiler çok küçük olduğu için donör bölgede minimum iz bırakmasıdır. Bu durum aynı zamanda kısa sürede iyileşmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle çok fazla tercih edilir.

Fue Saç Ekimi Yöntemi Ne Zaman Uygulanmaya Başladı?

FUE tekniği ilk olarak 2000’li yılların başında uygulanmaya başlandı. O dönemden bugüne kadar da birçok kişinin saç konusunda daha özgüvenli olmasını sağladı. Ancak saç ekimi bu tarihten önce de yapılmaktaydı. FUT tekniği olarak bilinen yöntem 1950’li yıllardan bu yana saç ekimi noktasında kullanılıyordu. FUE tekniği, donör bölgenin genel görünümünü iyileştirmek ve yara izini en aza indirmek için bu tekniğe alternatif olarak geliştirilmiştir.

Fue Yöntemi ile Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

FUE yönteminde ekilen saçların çıkma süresi belirli bir sürece bağlıdır. Öncelikle ekilen saçlar ilk birkaç hafta içerisinde dökülür. Bu duruma şok dökülme ismi de verilmektedir. Ancak bu süreç sonrasında alıcı bölge olan noktadan saçlar yeniden çıkmaya başlar.

Ekilen saçların hemen geri çıkmayacağını ve işlemin tam sonuçlarının görülmesinin birkaç ay sürebileceğini unutmamak önemlidir. Saç uzama hızı kişiden kişiye değişebilir ve bazı kişilerde diğerlerine göre daha hızlı saç uzaması görülebilir.

Düzgün iyileşmeyi sağlamak ve başarılı saç büyüme şansını en üst düzeye çıkarmak için cerrahınız tarafından verilen ameliyat sonrası talimatlarını da uygulamak oldukça önemlidir.

Fue saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere saçlarını geri kazandırmak için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Fue saç ekimi, saç köklerinin tek tek alınarak saçsız bölgelere nakledilmesi işlemidir.

FUE Saç Ekimi Kalıcı mıdır?

FUE saç ekimi ile ekilen saç kökleri, doğal saç kökleri gibi büyüyüp uzar ve ömür boyu kalır. FUE saç ekimi ile elde edilen sonuçlar, kişinin saç tipi, saç yoğunluğu, saç rengi, saç ekimi yapılan bölge, saç ekimi yapan doktorun tecrübesi ve saç ekimi sonrası bakım gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

FUE Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

FUE saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan erkek ve kadınların tercih edebileceği bir yöntemdir. Dolayısıyla pek çok kişi Fue saç ekimini rahatlıkla kullanabilir. Saç ekimi yapılacak bölgeye göre ense veya yanak bölgesinde yeterli miktarda sağlıklı saç köküne sahip olan kişiler ve kısa sürede iyileşmek ve normal hayatına dönmek isteyenler bu yöntemi tercih edebilirler.

FUE Saç Ekimi Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi öncesi dönemde doktorun önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak önemlidir. Ayrıca, alkol tüketimi cerrahi işlemlerden önce en az bir hafta süreyle sınırlanmalıdır. Sigara kullanımı da aynı şekilde saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında olumsuz etkiler oluşturabilir. Saç ekimi öncesi dönemde sağlıklı beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet, iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler.

FUE Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Sonuçlar Görülmeye Başlar?

Saç ekimi yapıldıktan sonra ikinci aydan itibaren saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar çıkmaya başlar. Bu saçlar, ilk başta ince ve seyrek olabilir. Saç ekimi yapılan bölgedeki saç yoğunluğu ve kalitesi, zamanla artar. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar, doğal saçlar gibi büyüyüp uzar.

FUE Saç Ekimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

İlk hafta, saç ekimi yapılan bölgeye yıkama yapılır. Yıkama, saç ekimi yapılan bölgedeki kabukları ve kirleri temizler. Saç ekim bölgesine masaj uygulaması yapmak da kan dolaşımını hızlandırabilir. İlk üç ay boyunca saç ekimi yapılan bölgeyi güneş, rüzgar, toz, darbe, çekiştirme, boyama, şekillendirme gibi zararlı etkenlerden uzak tutmak gerekiyor.

FUE Saç Ekimi Sırasında Ağrı veya Acı Hisseder miyim?

FUE saç ekimi sırasında uzman tarafından lokal anestezi uygulanır ve bu sayede ağrı veya acı işlem sırasında hissedilmez. Ancak yine de ağrı hissediliyorsa mutlaka uzmanla paylaşılması gerekiyor.

FUE Saç Ekimi Yöntemi Güvenli midir?

FUE tekniği son yıllarda en fazla tercih edilen saç ekim yöntemlerinden birisi oldu. Bunun da temel sebebi son derece güvenli olmasıdır.

FUE Saç Ekimi ve Diğer Saç Ekimi Yöntemleri Arasındaki Farklar?

FUE tekniğinde saç telleri tek tek ekilirken, diğer yöntemlerde donör bölgenin kesilmesi söz konusu olur. FUE’de dikiş izi gibi bir sorun olmazken, diğerlerinde böyle bir problem gözlenebilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve medikal estetik ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında fue yöntemiyle saç ekimi imkanı sunmaktayız. Saç ekimi, fue yöntemi ile saç ekimi, saç ekimi fiyatları ve fue yöntemiyle saç ekimi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Saç ekimi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

  Web ve Yayın Kurulu
  Dr. Aziz KAŞ
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 27.11.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  İçindekiler gizle