Saç ekimi, baş bölgesinde yaşanan dökülmelere çözüm getirmek amacıyla yapılan müdahaledir. Birçok farklı tekniği bulunmaktadır. Saç köklerinin artık aktif olmadığı alanlarda gerçekleşen dökülmeler pek çok sebebe bağlıdır. En başta gelen sebepler arasında genetik faktörler ve yaşam tarzı gelmektedir.

Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Saç dökülmesi ile ilgili olarak birçok kişinin aklında çeşitli sorular bulunmaktadır. En önemlisi de kelleştiğimi nasıl anlarım? sorusudur. Her saç dökülmesi kelleşme anlamına gelmemektedir. Bölgesel saç kayıpları kelleşme anlamına gelmemektedir. Bunlar daha çok saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Erkeklerde saçların dökülmesi 20’li yaşlarda başlayabilir. Bazı durumlarda bu daha geç de gerçekleşebilir. Tamamen dökülme ise 15 ila 20 yıllık süre içerisinde tamamlanır.

Stresin saç dökülmesi üzerinde etkisi de bulunmaktadır. Aşırı stresli bir işte çalışmak, sürekli olarak psikolojik baskı görmek dökülmenin başlamasına ve artarak devam etmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi kaş ve kirpik dökülmesi ile bağlantılı değildir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bu konuda ayrıca doktorunuzla görüşmelisiniz.

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi, genel olarak erkeklerde görülen, kıl köklerinin kaybedilmesi ile başlayan sorunun genel adıdır. Baş bölgesinde bulunan saçların zaman içerisinde dökülerek, yerine yenisinin çıkmaması saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesi genel olarak erkeklerde görülen bir durumdur. Ancak zaman zaman kadınların da bu sorun ile karşılaştığını söyleyebiliriz.

Saç dökülmesi neden olur?

Saçların neden döküldüğüne gelecek olursak yukarıda da bahsettiğimiz gibi genetik faktörler ve yaşam tarzı en başta gelen sebeplerdir. Buna ek olarak saç kıran dediğimiz olgu da saç dökülmesini ciddi derece artırmaktadır. Ayrıca hormonal değişimler de dökülmeyi tetikleyen etmenler arasındadır. Deri problemleri de saç dökülmesi problemini hem başlatmakta hem de büyütmektedir. Yanlış beslenme ve kozmetik ürünlerin fazlasıyla kullanılması da nedenler arasında sayılabilir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saç dökülmesini engellemek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle dökülmeye sebep olan faktörlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu süreçte bir saç deriniz hakkında detaylı bilgi edinmek için dermatolog ile görüşebilirsiniz. Saçınızla uyumlu temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçınızda jöle, köpük, sprey gibi saçları sertleştiren ürün kullanıyorsanız dökülme sırasında bunları bırakabilirsiniz.

Bazı durumlarda hormonal bozukluklar da dökülmeyi tetikleyebilir. Bunun için gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Altında yatan farklı hastalıklar varsa bu da dökülmenin önüne geçmek için kullanılabilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi esnasında sırasında önlemek amacıyla bazı ürünler kullanabilirsiniz. En başta saçları koruyucu serumlar kullanılabilir. Bu serumları banyodan sonra saçınıza sürerek uygulayabilirsiniz. Ek olarak yine saç dökülmesinin önüne geçecek şampuanlar da etkili bir yöntemdir.

Dökülmeye çare olarak bitkisel ürünler de kullanabilirsiniz. Bunun için birçok uzman size gerekli tavsiyelerde bulunarak dökülmeyi önleyici kürler hazırlayabilir.

Dökülme sorununa etkili bir çözüm olan saç ekimi, genel olarak erkekler tarafından yaptırılmaktadır. Plastik cerrahi alanına dahil olan bu tedavi yönteminde kişilerin tamamen kelleşen baş bölgesine çeşitli yollarla saç kökleri ekilir ve doğru bir bakım ile başarıya ulaşılır.

Saç kökünün artık aktif olmadığı ve yeniden saç çıkmayan bölgelere, henüz dökülme yaşanmamış alanlardan alınan donör kökler ile müdahale edilerek sonuca ulaşılır. Saç ekimi tedavisinde bu yöntem, çeşitli yollarla yapılır.

Genel olarak erkekler tarafından alınan bu tedavi bazı durumlarda kadınların da kurtarıcısı olabiliyor. Az da olsa kadınlarda da çeşitli nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi gözlenebilir. Saç ekimi tedavisi onlar için de oldukça uygundur.

Saç dökülmesi genetik mi?

Saç dökülmesinin birden çok sebebi bulunur. Kişilerin tek bir neden ile saç dökülmesi yaşayabildiği gibi birçok nedenin bir araya gelmesi ile de bu durumu yaşadığı bilinmektedir. Genetik faktörler de saç dökülmesinin nedenlerindendir. Saçlarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın zaman içerisinde eğer bu tür yatkınlığınız varsa dökülme gerçekleşebilir. Babanızın, dedenizin ve hatta annenizin dahi saçları dökülüyorsa ve sizde de bu durum baş gösterdiyse genetik faktörlerden söz edebiliriz.

Bunun yanı sıra kötü bakım (jöle, sprey ve köpük gibi ürünlerin sık kullanılması), stresli bir yaşam saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi nasıl durdurulur?

Saç dökülmesini önlemek ya da durdurmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak hiçbir teknik kesin çözüm sunmayabilir. Yaşamımızın bazı dönemlerinde saç dökülmesi yaşasak da bazen bu durum geçici olabilir. Saç dökülmesini önleyebileceğiniz bazı yöntemler arasında şunlar bulunuyor:

 • Beslenmenin düzenlenmesi, özellikle balıkta çok bulunan Omega 3 ağırlıklı beslenmek saç sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 • Stresi hayatınızdan uzaklaştırın. Stres büyük bir psikolojik yüktür. Kişilerin sürekli olarak baskı altında hissetmesi ve buna göre yaşamını dizayn etmesi saç sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu da dökülmenin önünü açar. Dolayısıyla stresi yaşamınızdan uzaklaştırın.
 • Saçlara uygulanan işlemlerin azaltılması, perma, fön, maşa gibi saç işlemlerini, jöle, köpük, sprey gibi saça şekil verici maddelerden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.
 • Eğer tüm bunlar da durdurmuyorsa mutlaka dökülme sırasında tıbbi tedavi yöntemlerine de başvurun.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genel kanının aksine yalnızca erkeklerde görülmez. Kadınların da bu tür problemlerinin olduğu zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Özellikle hormon bozuklukları kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen etkenlerden birisidir. Daha önce ailede kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaşandıysa bu da sebep olarak görülebilir. Ayrıca saç kıran türünde hastalık da bu durumu tetiklemektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Yaygın olarak saç ekimi tedavisini de erkekler almaktadır. Bu konuda profesyonel olarak çalışan saç ekimi merkezleri erkek hastaların istediği düzeyde hizmet sunmaktadırlar.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA ÜCRETSİZ BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

  Lütfen saçlarınızın ön, arka ve üstten fotoğraflarını yükleyiniz...

  Neden Türkiye?

  Türkiye son zamanlarda sağlık turizmi ve saç ekimi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunda hem doktorların tecrübesi ve kullandığı teknolojiler hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha ekonomik olmasının büyük rolü vardır. Ayrıca İstanbul tarihi, kültürel ve turistik açıdan görülmesi gereken güzel bir şehirdir. Kaş Tıp Merkezi evsahipliğinde hem saç ekiminizi gerçekleştirebilir, hem de kalan zamanınızda İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

  Neden Kaş Tıp Merkezi ?

  Kaş Tıp Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanına 6 km mesafede, birçok 4 – 5 yıldızlı otelin merkezinde bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından A sınıfı Cerrahi Tıp Merkezi olarak ruhsatlandırılmıştır. Bu ruhsat Türkiye’de sağlıkta kalite açısından en üst seviyedeki tıp merkezlerine verilmektedir. 1997 yılında kurulan merkezimizin 21 yıllık tecrübesi mevcuttur. Sağlık kadromuz, konusunda uzman ve yüksek nitelikli kişilerden oluşmaktadır.

  6500 m2 kapalı alanda sadece saç ekimi değil, birçok tıbbi alanda hizmet verilmektedir.

  Saç ekiminde  ekilecek alanın doğru planlanması, greftlerin toplanması, ekim yapılırken saç yönünün ve yoğunluğunun ayarlanması sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizler için gerekenin en iyisini yapacaklardır.

  Saç ekiminden sonra iyileşme sürecinin en önemli zamanı olan ilk 12 saati hastalarımız kurumumuzda, bizim kontrolümüz altında geçirmektedir. Takviye oksijen tedavileri ile iyileşme süreci hızlanmakta, kanda artan oksijen seviyesi sayesinde ekilen greftler maksimum verimle beslenmektedir.

  Saç Ekimi planlaması nasıl yapılacak?

  İlk olarak telefon, whatsapp veya e-mail yoluyla bizimle iletişime geçip fotoğraflarınızı gönderdikten sonra, ücretsiz bir ön görüşme yapılacaktır. Saç ekimine uygun olduğunuz kararlaştırılıp randevu ayarlandıktan sonra, kesin geliş tarihinizle ilgili bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için uçak biletinizin fotoğrafını rica etmekteyiz.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekibimiz tarafından karşılanarak hastanemize getirileceksiniz. Kayıt işlemlerinin ardından süreç işlemeye başlayacaktır.

  Saç ekimi sonrası 1 gece hastanemizde misafir edileceksiniz. Birçok kurum saç ekimi sonrası hastayı hemen taburcu etmektedir ancak biz daha titiz davranarak hastamızın 1 gece hastanemizde kalmasının, ekim sonrası sağlık takipleri açısından daha uygun olduğunu düşünmekteyiz. Ertesi gün kontrolünüz ve pansumanınız yapılarak hastaneden taburcu edilerek otelinize transfer edileceksiniz. Ekim sonrası 3. Gün otelinizden alınarak hastaneye getirileceksiniz ve hastanede ilk saç yıkamanız yapılacak ve nelere dikkat edeceğiniz anlatılacak.  2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konakladıktan sonra, yine ekibimiz tarafından havalimanına transfer edileceksiniz.

  saç dökülmesi tedavisi

  Fiyat Neleri İçeriyor ?

  • Havalimanından hastaneye transfer
  • Ekim öncesi yapılan kan tahlilleri
  • Saç ekimiyle ilgili tüm tıbbi giderler
  • Ekim günü hastanede öğle ve akşam yemeği, ertesi gün kahvaltı
  • Ekimden sonraki gün pansuman
  • Saç ekimi sonrasında kullanılacak ilaç, şampuan ve losyon
  • Ekimden sonraki 3. Gün ilk yıkama için otel – hastane – otel transferleri
  • 2 gece 4 -5 yıldızlı otelde oda & kahvaltı konaklama
  • Otelden havalimanına transfer

  Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zamanla dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani ensedeki bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi , ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye ekilmesidir. Ekilen bu saçlar testesterona duyarlı olmadığından ekimden sonra dökülme olmaz.

  Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü bulunabilir.

  Saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

  FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır.

  FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

  Saç ekiminin ardından ilk 12 saat iyileşme süreci açısından kritik önem taşımaktadır. Kaş Tıp Merkezi saç ekimi hastalarını 1 gece kurumda konaklatan Türkiye’deki tek kurumdur. Bu sayede iyileşme süreci hastanede kontrol altında başlamaktadır. Oksijen tedavisi gibi destekleyici tedavilerle dokunun beslenmesi ve iyileşmenin hızlanması sağlanmaktadır.

  Greftlerin alınacağı ense bölgesi mutlaka traş edilmelidir. Ancak ekim yapılacak alan küçükse ve ekimi engellemeyecekse bu bölge traş edilmeden de ekim yapılabilir.

  DHI, kalem yöntemi veya Choi İmplant denilen başka bir yöntem daha vardır. DHI (Direct Hair Implant) tekniğini FUE tekniğinden ayıran en belirgin özellik saç köklerine kanal açma işlemi yapılmadan özel uçlu kalem (Choi implanter) yardımıyla deriye ekilmesidir. DHI kalem tekniği olarak da adlandırılır.

  Operasyon işlemleri kanal açılmaması dışında FUE tekniğiyle aynıdır. Saç kökleri özel uçlu bir cihaz ile ekim yapılacak bölgeye eklenir. “Implanter” ince ve sivri uçlu yapılı fakat yapısı gereği içine kolaylıkla saç kökü yerleştirilebilen bir uca sahiptir.

  Ekim işlemi FUE tekniğine göre daha uzun, zahmetli ve maliyetlidir. Alınan sonuçlarda ise iki yöntem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Sonucun iyi olması için tecrübeli ellerde yapılması şarttır. Hastanemizde tüm yöntemlerle ekim yapılabilmektedir.

  Öncelikle kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı tespit edilir. Kan tahlilleri yapılarak saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır.

  Sonrasında hastanın saçı traş edilir. Hastaya steril önlük giydirilir ve saç ekim salonuna alınır.

  Ekim sırasında ihtiyaç halinde ilaç verilebilmesi için damar yolu açılır.

  Ekimin doğal görünmesi için gereken en önemli nokta alın ön çizgisinin doğru planlanmasıdır. Uzmanlarımızın tecrübesi sayesinde bu planlama başarıyla gerçekleştirilmektedir.

  Hasta yüzükoyun yatırılarak saç derisine lokal anestezi uygulanır. Bu sayede hasta işlem esnasında bir ağrı duymaz.

  Donör bölge dediğimiz ense bölgesinden greftler toplanmaya başlanır. Bu işlem alınan greftlerin sayısına göre 2 -3 saat sürmektedir. Toplanan bu greftler özel bir solüsyonda petri kutularına alınır.

  Daha sonra ekim yapılacak alanda saçların çıkma yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Bu işlem 1 – 1.5 saat arası sürer.

  Son aşama olarak da açılmış bu kanallara ense bölgesinde alınmış saç kökleri yerleştirilir. Bu işlem de 2 ila 3.5 saat arası sürmektedir.

  Tüm bu süreçler toplanan ve ekilen greft sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Saç ekimi sonrasında greft alınan veya ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izi kalmamaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel olmayan ellerde yapılan ekimlerde, alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalmasına neden olunabilir.

  Bu işlem sırasında lokal anestezi kullanılarak saç derisi uyuşturulur. Dolayısıyla greft alımı ve ekimi sırasında hasta hiçbir sızı hissetmemektedir. Ekim esnasında hasta isterse akıllı telefonuyla zaman geçirebilir, TV seyredebilir, müzik dinleyebilir, kitap veya dergi okuyabilir.

  Bu kişinin ense bölgesindeki saçların kapasitesiyle doğru orantılıdır. Ensedeki saç yoğunluğuna göre bir gün içerisinde 6000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebilir.

  Saç ekimi operasyonunda, ekim sonrası dönem de ekim kadar önem arz eder. Operasyon sonrasında ekim yapılan bölge bandajlanmadan açıkta bırakılmalı ve hava alması sağlanmalıdır. Böylece bölge hava alarak kolayca kabuklanacak ve kendi içerisindeki saç köklerini beslemeye devam edecektir. Ekim yapılan alan 1 hafta boyunca hiçbir yere sürtülmemelidir. Ayrıca bölge travmaya neden olabilecek darbelerden de korunmalıdır. Kan dolaşımını arttıracak aktif spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Saç ekilen bölgenin sürtünmeden korunması için hastaya ilk 2 gün oturur pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Ekimden sonraki gün hastaya kontrol ve pansuman yapılır. Ardından ikinci gün ilk yıkaması yapılarak, hastanın sonraki süreçlerde saçlarını yıkarken dikkat etmesi gereken noktalar hastaya anlatılır. Yıkama yapılırken en kritik nokta tırnak kullanılmaması, kabukların soyulmaya çalışılmamasıdır. Ekimden bir süre sonra saçlar dökülme sürecine girer. ‘Şok dökülme’ olarak adlandırılan bu dönem 1-3 ay arası sürebilir. Bu dönemin ardından saçlar kalıcı olarak çıkmaya başlar.

  10-12 ay içinde ekim yapılmış saçın son halini görebiliriz.

  Saç ekimi yaptıran kişiler işlemden 15 gün kadar sonra denize veya havuza girebilir.

  Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, 2 ay sonra da her zaman yaptığınız sporları yapabilirsiniz.

  Tıbbi olarak operasyondan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ense bölgesindeki verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma bir hafta içinde kaybolur. Bazı kişiler kabukların dökülmesi için gereken bu süreden sonra işe dönmeyi tercih ederler. Bu tamamen kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

  Saç ekimi erkek hastalarda olduğu gibi kadın hastalarda da başarıyla uygulanarak yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

  Evet, yapılabilir. Merkezimizde kaş ve sakal ekimi de başarıyla yapılmaktadır.

  Sakal ekimi saç ekimi gibi değerlendirilmemelidir. Çünkü sakal yoğunluğu kişiden kişiye değişim göstermektedir ve her hasta birbirinden farklı bir görünüm isteyebilir. Eğer hastada belirli bir bölgede sakal kaybı varsa o bölgenin büyüklüğüne ve sakalın genel sıklığına göre planlama yapılmaktadır. Hiç sakalı olmayan bir hastada ise istenen sakal yoğunluğuna göre 1000-3000 kök ile başarılı bir ekim gerçekleştirilebilir. Sakal ekimi için ense bölgesinin hemen üzerindeki saç kökleri kullanılır. Ayrıca bu ekim için ensenin alt kısmındaki istenmeyen kıl kökleri de sakalı sıklaştırmak için kullanılarak o bölgede kalıcı bir epilasyon sağlanabilir.

  Öncelikle yüze uygun, doğal görünecek kaş şekli belirlenir ve çizilir. Daha sonra kafanın arka kısmındaki donör alandan greftler alınır. Ardından ekilecek bölgede kaşın yönüne uygun şekilde kanallar açılır. Kaşın doğal yapısına uygun tek kıl içeren greftler, kaşın çıkma yönüne uygun şekilde bu kanallara ekilir. Aynı saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 3-4 hafta içinde dökülme olur. Ancak altı ay sonra kaşlar yoğun ve güzel bir şekilde görülmeye başlar. Ancak burada önemli olan nokta, ekilen saçlar zamanla uzayacağından ortalama 2 haftada bir kaş boyuna uygun şekilde kısaltmak gerekmektedir.

  Ameliyattan 10 gün öncesinden başlayarak ASPİRİN ya da kan sulandırıcı herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. 1 hafta öncesinden alınmaması gereken diğer ilaçlar ise şunlardır :

  • Omega-3 ve balık yağı kapsülleri
  • Antiinflamatuvar İlaçlar
  • Bitkisel çaylar
  • Ameliyattan 3 gün öncesine kadar alkol alınmaması gerekmektedir.

  DİKKAT ! : Herhangi bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz !

  Donör bölgede yeterli saç bulunmayanlara, malign veya iyi huylu tümörleri olanlara, özellikle pıhtılaşma faktörlerini yetersizleştiren kan hastalıkları olanlara, akut veya kronik enfeksiyona sahip olanlara, Alopesi Areata hastalığı olanlara ve 18 yaşının altında olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

  EKİBİMİZ

  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Uzm. Dr. Sibel L. KaşMedikal Estetik Uzmanı
  Dr. Aziz Kaş
  Dr. Aziz KaşMedikal Koordinatör
  Evin Akbal
  Evin AkbalBaşhemşire

  MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR