Polisomnografi nedir? Polisomnografi fiyatları ne kadar?

Uykuda yüksek sesle horlama ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Gece yaşanan şiddetli horlamalar uyku apnesi sorununa neden olabilmekte ve solunumun durması olarak adlandırılmaktadır. Solunumun yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen uyku apnesi gece boyu kişide nüksedebilir. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler gece boyu uyudukları halde sabahları kendilerini uykusuz ve yorgun hissederler, gün boyu uyku hali içinde olurlar. Gece boyu şiddetli horlama, solunum problemleri ile uyanma ve sabah yorgun uyanma şikâyetleri oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu yazımızda uyku problemlerinin tespiti için uygulanmakta olan polisomnografi testi hakkında bilgiler vereceğiz. Polisomnografi testi hakkındaki bu yazımızda polisomnografi nedir, polisomnografi hangi durumlarda yapılır, polisomnografi nerede yapılır, polisomnografi nasıl yapılır, polisomnografi testinde nelere bakılır sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Polisomnografi nedir?

Polisomnografi adı verilen uyku testi, uyku apnesi ve horlama yaşayan kişilerde uyku bozukluğunun kesin tanısı için kullanılan bir yöntemdir. Polisomnografi; gece boyu hastanın uyutularak beyin ve bedendeki değişikliklerin kaydedilmesidir. Hastaya belirli problar bağlanır ve gece boyu uyku takibi yapılmaktadır. Polisomnografi; uyku bozuklukları, gece uykusunda bozulmalar, gündüz aşırı uyku hali sorunu olan hastaların tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp dalıdır. Hastanın uyku bozukluğu yaşayıp yaşamadığı hastanede bir gece boyunca uyku testi yapılarak anlaşılır. Polisomnografi ile uyuyamama( insomni), çok uyuma(hipersomni), parasomni ve uykuda solunum bozuklukları araştırılır.

Plisomnografi hangi durumlarda yapılır?

Polisomnografi horlama, nefes tıkanması ile uyanma, solunum durması, gündüz uyku hali ve sabahları oluşan baş ağrıları durumunda uygulanan bir işlemdir.

Polisomnografi kimlere yapılır?

Uyku Testi - PolisomnografiPolisomnografi bir diğer adı ile uyku testi; kişinin uyku esnasında uyku bozukluğunun sebebini araştırılması üzerine yapılan cihaz yardımı ile kaydedilerek uygulanan bir işlemdir. Yaşam süreci için olmazsa olmaz durumlardan biri olan uyku yeterli olmadığı taktirde beraberinde birçok hastalığı getirebilir ve kişinin yaşamını oldukça etkilemektedir. Kişilerde uyku esnasında horlama, uykuda nefes durması, uykuda yeme bozukluğu, uykuda epilepsi nöbetleri, uykuda diş sıkma gibi durumlar gözlendiği de polisomnografi devreye girmektedir. Polisomnografi ile kişide görülen bu durumların sebebi araştırılarak uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Polisomnografi ile kişinin; göz hareketleri, beyin dalgaları, kan oksijen düzeyi, vücut pozisyonu, kalp krizi riski, kasların elektriksel aktivitesi ve uykuda solunum durması varsa oranı durumları ölçülmektedir. Polisomnografi işlemi olacak kişiler işleme tabii tutulmadan önce korkuları ve endişeleri olabilmektedir. Polisomnografi işlemi uyku laboratuvarı denilen özel alanlarda uygulanmaktadır ve işlem öncesi hastanın hedef bölgeleri belirlenmektedir. Kişi bir gece bu ayrılan özel alanda hedef bölgelere yerleştirilen elektrotlar ile uyumaktadır ve uyku esnasında cihaz kişinin tüm verilerini kaydetmektedir. Polisomnografi işlemi; horlama ve uyku apnesi, kronik uykusuzluk, uykuda periyodik huzursuz bacak sendromu, uyurgezerlik, epilepsi, REM uyku davranış bozukluğu yaşayan tüm kişilere uygulanmaktadır.

Polisomnografi ne kadar sürer?

Polisomnografi işlemi uygulanacak kişiler işlemin ne kadar süreceğini merak etmektedir. Polisomnografi için belirli bir süre yoktur tamamen hastanın uyku süresine bağlıdır. Hastanın uyku esnasında cihaz yardımı ile tüm verileri kaydedilir ve uyandığında verilerin kaydedilmesi durdurulur ve hastalığın ne olduğu ortaya çıktığında uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Polisomnografi Testi Yapan Hastaneler

Polisomnografi işlemi özel ayrılan uyku laboratuvarına sahip hastanelerde uygulanmaktadır. İstanbul Bağcılar’da ki hastanemizde kişilere özel uyku laboratuvarlarında polisomnografi testi yapılmaktadır. Polisomnografi işlemi için hastanemiz nöroloji servisinden bilgi alabilirsiniz.

Polisomnografi hazırlığı nasıl yapılmaktadır?

Polisomnografi hazırlığı; işlem öncesi, testin yapılacağı gün, işlem sırası ve sonrası olarak basamaklara ayrılmaktadır. İşlem öncesi her hastalıkta olduğu gibi öncelikle doktor ile görüşülür ve kişi doktor tarafından muayene edilerek şüpheli görünen bir durum varsa laboratuvar tetkikleri istenilmektedir. Hastanın işleme hazırlanması için onan formu adı verilen kağıtta yazılanların hasta tarafından doldurulması gereklidir. Testin yapılacağı gün hasta işleme hazır olarak gelmeli, tetkik esnasında olası bir durumun ortaya çıkmaması adına hasta uyku merkezine gelmeden önce tıraş olmalı, banyo yapmalı ve oje gibi maddeler sürmemelidir. Hasta tetkik için uyku merkezinde bir gece boyu kalacağından ihtiyacı olacak eşyalarını yanında getirmelidir. İşlem gecesi ve sonrasında; hastaya işlem sırasında yapılacak olan tetkiklerin herhangi bir sorun yaratacağına yönelik bir hastalık taşıyıp taşımadığı sorulur. İşlem gecesi hastanın uyku esnasında kaydedilen değerleri ertesi gün uzman bir hekim tarafından değerlendirilir ve sonuca uygun tedavi belirlenmektedir.

Polisomnografi nerede ve nasıl yapılır?

Polisomnografi için hasta uyku testi için özel hazırlanmış olan odaya alınarak işlemleri orada yapılmaktadır. Bir teknisyen yardımı ile hastanın belirli bölgelerine küçük teller halinde problar bağlanır. Bağlanan teller makineye yansıtılır ve hastadan gece boyu normal uyuması istenir, herhangi bir ilaç verilmez. Gece boyunca uyku halinde olan hastanın kan oksijen düzeyi, göz hareketi, beyin dalgaları(EEG), solunum durması oranı ve kalp elektrosu izlenir ve kayıt altına alınır. Ertesi gün hastanın raporları çıkar ve uzman hekim tarafından kontrol edilerek tedavi uygulanmaktadır. Polisomnografi uygulaması hastane ortamında hastaya özel hazırlanan odalarda yapılmakta ve bu odalara uyku laboratuvarı, uyku merkezi adı verilmektedir. Hasta izlem yapılacağı saatten bir saat önce uyku merkezinde bulunmalıdır. Hastaya bir gece boyunca gerekli elektrotlar bağlanır ve normal uykusuna dalması sonrası makine yardımı ile bilgileri kaydedilir.

Polisomnografide nelere bakılır?

Polisomnografi incelemesinde amaç uyku bozukluğunun nedeni ve  oluşmasında etken olan maddeleri araştırmaktır. İnceleme yaparken uyuyamama(insomni), çok uyuma(hipersomni), parasomni, gece terörü ve uykuda hareket bozuklukları gibi problemlerin varlığına bakılmaktadır.

Polisomnografi fiyatları ne kadar?

İstanbul Bağcılar’daki hastanemiz uyku laboratuvarında hijyenik hastane koşullarında uyku testi imkanı sunmaktayız. Polisomnografi ve polisomnografi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz nöroloji servisinde bulabilirsiniz. Uyku testi, uyku laboratuvarı ve uyku testi fiyatları hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

UYKU TESTİ
(POLİSOMNOGRAFİ)

uyku apnesi

Uyku testi (Polisomnografi) nedir?

Polisomnografi olarak da adlandırılan uyku testi, horlama ve uyku apne sendromu gibi uyku bozukluklarının kesin tanısı için kullanılan yöntemdir. Bu test, hastanın gece boyunca uyurken vücudunun muhtelif yerlerine yerleştirilen sensörler ile izlenmesi ile yapılmaktadır. Kullanılan sensörlerin hassasiyeti ve sensör sayısı ne kadar fazla olursa, hastalığın boyutları hakkında o kadar fazla bilgi edinilebilmektedir.

Uyku laboratuvarında yapılan bu test sonucunda, uyku sırasında yaşanan solunum durmalarının sayısı ve süresi, bununla birlikte ortaya çıkan oksijen azalmasının düzeyi, kalp atışında yaşanan düzensizlikler tespit edilerek, uykunun bu problemlerden ne derece etkilendiği ortaya konulur. Bu test sırasında elde edilen kapsamlı bulgular sayesinde, hastalığın şiddetinin belirlenmesi ve tedavi planlanması oldukça kolaylaşmaktadır.

Polisomnografi: Uyku Testi

Hastalara “bir gece hastanede yatmanız, uykunuzu izlememiz gerekiyor” dendiğinde %90’ı “ben uyuyamam” cevabını vermektedir. Ancak binlerce hastaya her gece yapılan uyku testi sırasında hastalar evlerinde uyuduklarına benzer bir uyku uyurlar. Hatta bazıları evlerinden bile daha rahat uyuduklarını söylerler. Test öncesinde yaşanan bu uyuyamama endişesi hastaların hekime başvurmalarını ve tedavilerini geciktirmektedir.

EEG (Elektroensefalografi) & EMG (Elektromiyografi)

EEG (Elektroensefalografi) : EEG (elektroensefalografi) beyindeki sinir hücrelerinin elektriksel faaliyetlerinin hastanın saçlı derisine yapıştırılan alıcılar (elektrotlar) aracılığı ile algılanması ve bilgisayarlar aracılığı ile voltajının yükseltilerek dalgasal titreşimler tarzında kaydedilmesi ve görünür hale getirilmesidir. Sakin uyanıklık durumunda, gevşek bir halde, gözler kapalı ve yarı oturur şekilde çekilen rutin EEG hastaya hiç bir rahatsızlık vermeyen basit bir yöntemdir ve genellikle 10-15 dakika sürer. EEG merkezi sinir sisteminin ilerleyici olan yada olmayan diğer hastalıklarında da oldukça güvenli ve bilgi verici bir araştırma yöntemidir.

EMG (Elektromiyografi) : Her ne kadar bu tetkikin adı EMG, yani elektromiyografi ise de aslında iki bölümden oluşmaktadır: 1. Elektronörografi (ENG), 2. Elektromiyografi (EMG). Bu nedenle her iki aşamayı da kapsayabilmesi amacı ile söz konusu laboratuvar yöntemine (ENMG) (elektronöromiyografi ) demek daha doğru olacaktır. Amaç belli sinirlerin belli noktalardan geçmesi esas alınarak, özel bölgelere düşük voltajlı elektriksel uyaran verilerek, sinir lifinin türüne göre motor yâda duyusal elektriksel yanıtlar elde etmek ve bunları kayıtlamak esasına dayanır. İkinci bölümde amaçlanan ise belli çizgili kaslara özel elektrotlar uygulanarak, hem o kasın hem de o kasa gelen sinirin ve bu sinirle söz konusu kas lifleri arasındaki bileşke bölgelerinin işleyişi ve bu işleyişin normalde sapmaları hakkında bilgi sahibi olmaktır.  Yöntem hastaların özelliklerine göre 20 ile 30 dakika arasında bir süre alır.

Uyku apne sendromunun bulguları şunlardır;
– Geceleri yan odalardan duyulacak kadar şiddetli horlamak
– Horlamanın soluk durmaları ile kesilmesi
– Geceleri göğüs, baş veya boyun bölgesinde terleme
– Geceleri sık sık tuvalet ihtiyacı
– Sabah yorgun olarak kalkmak
– Gündüz uykulu ve halsiz hissetmek
– Akşamları sosyal hayattan uzaklaşmak
– Sabahları ağız kuruluğu
– Kilo verememek
– Tansiyon yükselmesi,
– Unutkan ve sinirli ruh hali

Solunum düzensizliklerinin olmadığı kesintisiz ve düzenli horlamanın, uykuyu bölmüyorsa hastaya zarar vermediği düşünülmektedir. Bu tür horlama özellikle hastayla aynı odayı ve evi paylaşanları rahatsız etmektedir. Bazen horlama düzensiz, yer yer solunum bozuklukları ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Hasta bu durumda soluk alıp vermek için oldukça fazla efor harcar. Solunum düzensizlikleri hastanın yer yer uyanmasına da sebep olarak uyku kalitesini büyük oranda bozar. Hasta bazen solunum güçlüğü çektiği için uyandığını fark edemeyerek, geceleri sık sık uykusunun bölündüğü şikayetiyle hekime başvurmaktadır. Bazı durumlarda ise bu uyanıklıklar 5-10 saniye sürmekte ve hasta tarafından farkedilmemektedir. Bu kez de hasta yorgunluk ve gündüz uykululuk şikayetiyle hekime başvurmaktadır.

Horlamanın en çok üzerinde durulması gereken ve en tehlikeli hali, sessizlik dönemleriyle, yani solunum durmalarıyla kesintiye uğrayan şiddetli horlamalardır. Solunum durmaları veya azalmaları ( apne veya hipoapne ) uyku sırasında yüzlerce defa tekrarlayabilmektedir. Bunların çok azı hasta veya yakınları tarafından farkedilmektedir. Solunum durmalarıyla birlikte seyreden horlamanın olduğu klinik duruma obstrüktif uyku-apne sendromu denir. Hasta her solunum durmasından sonra uyanmakta, solunum durmasını ancak uyanarak sonlandırabilmektedir. Bu kısa süreli ve sık uyanmalar sonucunda uykunun dinlendirici evresine erişilememekte ve öylece hasta farkında olmadan kalitesiz, yüzeysel ve kısa süreli uyanıklıklarla bölünen bir uyku uyumaktadır. Bu solunum durmalarının sayısı ve süresi hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Solunum durmaları 10 saniyeden 1-2 dakikaya kadar sürebilmektedir. Sayıları ise gecede 15-20’den 400-500’e kadar değişmektedir. Saatte 60-70 defa tekrarlayan ve 15-20 saniyeye kadar solunumun durduğu durumlarda hastalığın ciddi olarak ilerlediği düşünülmelidir.

Solunum durması sebebiyle %95 olan oksijen oranı %50’ye kadar düşebilir. Bozulan solunum düzeni kalp ritmine de yansır ve kalp atımında düzensizlikler izlenmeye başlar. İlerleyen yaşlarda bu durum oldukça tehlikeli bir sonuç olan ani kalp durmalarına yol açabilir. Uykuda ani ölümler görülebilir. Hastalar genelde gece boyunca sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Gece boyunca soluk alıp vermek için efor harcayan hasta aşırı terler ve yorulur, bu nedenle kalktığında kendini yorgun ve uykulu hisseder. Bu hastaların çoğu gündüz fırsat buldukça uyumak ister. Gün boyu devam eden uykululuk hali verimliliğin düşmesine, gergin ve sıkıntılı bir ruh haline bürünmelerine yol açar. Uykululuk durumunun yaygın olarak trafik kazalarına neden olduğu da yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Uzun dönemde obstrüktif uyku-apne sendromu, yüksek tansiyon, kalp krizi ve beyin damar tıkanıklıkları sonucu felçler gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uyku apne sendromu belirtileri gösterenler mutlaka bir hekime başvurarak bir gece uyku laboratuvarında incelenmelidir. Uyku laboratuvarında yapılacak inceleme sonucu elde edilen veriler doğrultusunda yapılan tedaviler çok daha yüz güldürücü olacaktır.

Obstrüktif uyku-apne sendromunda komplikasyonları iki grupta toplamak mümkündür.

Gündüz uykululuğa bağlı komplikasyonlar :

Uyku apnesi hastalarının bir kısmı gündüz uykulu olduklarını kabul etmese de yapılan araştırmalar, bu hastalığa sahip kişilerin belli düzeylerde uykululuk hali yaşadığını ortaya koymaktadır. Gündüz yaşanan uykululuk durumu, hastaların verimlerinin azalmasına, sosyal yaşantılarından ve aile hayatından uzaklaşarak sürekli uyuma isteği oluşmasına, işlerinde aksamalara ve iş kazalarına sebep olmaktadır.

Uyku apneli hastaların trafik kazası yapma oranları konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bütün araştırmalar trafik kazalarının ortalama olarak üçte birinin uyku apnesi olan hastalar tarafından yapıldığını ortaya koymuştur. Hastalar araba kullanırken uykularının gelmediğini söylese de, EEG kayıtları yapılarak ve göz kırpma sayılarına bakılarak, hastaların araba kullanırken 5-10 saniyelik göz dalmaları yaşadığı ve bu durumun hasta tarafından farkedilmediği görülmüştür. Uykululuk halinin dışında yaşanan bu dikkat dağınıklığı dahi trafik kazaları için yeterli olmaktadır.

Oksijen eksikliğine bağlı komplikasyonlar :
Uyku bozukluğu olan hastaların gece boyunca 400-500 defaya varan solunum durmaları yaşadığı görülmektedir. Gece boyunca yaşanan bu oksijen yetersizliği, kişinin kalp ve damar sistemine aşırı yük binmesine sebep olmakta, bu durum hastaların yarıya yakınında kalp büyümesini ve hipertansiyonu tetiklemektedir. Hipertansiyon hastalığı bu hastalarda %50’ye varan oranlarda görülebilmektedir. Akciğer damarlarında da aşırı yüklenme yaşandığı için akciğer problemleri de bu hastaların %20’sinde görülebilmektedir.

Kalp ritmi incelenen hastalarda uyku sırasında oluşan bradikardiyi uyanıklık sırasında da taşikardi izlemektedir. Bradi-taşi-aritmi adı verilen ritim bozukluğuna bazen başka hastalıklar da eklenebilmektedir. Kalp ritmindeki bu bozulmalar bazen hastanın uykuda hayatını kaybetmesine dahi sebep olabilmektedir.

Uyku apnesi tedavisi yapılırken hastalığın sebepleri, şiddeti, belirtileri, hastanın fiziksel ve ruhsal durumu göz önüne alınmalıdır. Tedavi seçeneklerinden hiç biri uygulaması kolay yöntemler olarak görülmese de hastalar zamanlar en azından seçeneklerden birine uyum sağlamaktadır.
Uykuda solunum bozukluklarının şimdiye kadar uygulanan en etkili tedavisi hastalığın belirtilerine karşı %100 etki eden burun yolu ile devamlı pozitif basınçlı hava vermeye yarayan bir alettir. CPAP (Continious Positive Air Pressure) adı verilen bu cihaz 1990’lı yıllardan itibaren uyku apnesi tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri de bazı hastalarda başarılı olmakla birlikte, hastalığın tekrarlama riski ve komplikasyonların devam etmesi göz önüne alındığında çok tercih edilmemektedir.

Hastalar uyku merkezine gelirken otele gider gibi hazırlanır. Normal uyku saatlerinden birkaç saat önce, tuvalet malzemelerini de alarak uyku merkezine gelirler. Hastanın ortama alışması ve parametreleri kayıt altına alacak olan elektrodların yapıştırılması için bu süre gereklidir. Hastaların özellikle yalnız olması ve yakınlarının ona eşlik etmemesi istenir. Hasta böylece teknisyenle başbaşa kalıp teste hazırlanır. Daha sonra uyumak istediğinde, çok erken bir saatte olmamak üzere, yatağına yatırılır ve uyuyabileceği söylenir. Bu sürede ortama alışan hasta kolaylıkla uyur. Teknisyenler, başka bir odadan hastayı izlemeye devam ederler. Hastanın ihtiyacı olduğunda kalkması ve problemlerinin giderilmesi için hastaya yardımcı olurlar.
Gece boyunca izlendiğini bildiği için ve vücuduna takılı kablolar nedeniyle hastalar nispeten sık sık uyanabilmektedirler. Ancak en olumsuz tablolarda dahi hastanın uyku verimliliği hakkında yeterli bilgi toplanmış olur. Hastalara sabah kayıtlar izletildiğinde kendileri de nasıl bu kadar uzun süre uyuduklarına şaşırırlar.
Polisomnografinin deneyimli bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve raporlanması yaklaşık olarak 1-2 saat sürmektedir. Daha sonrasında hekim belirtilerden emin olarak tedavi yolunu rahatlıkla çizebilir.
Sonuç olarak polisomnografi, başta çekinerek kabul edilen bir test olsa da, sonuçlarıyla hastayı şaşırtan ve hekime oldukça fazla veri sağlayan, yaptıran için basit değerlendiren için zahmetli bir testtir.

MERKEZİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

UYKU LABORATUVARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN, BİZ SİZİ ARAYALIM !

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
    iletişim