Matrisektomi nedir?

Tırnak batması; çoğunlukla ayak başparmağında kendini belli eden tırnağın tırnak yatağına doğru uzanması ile karakterize olan bir sağlık problemidir. Tırnak batması durumu ortaya çıktığı andan itibaren kişiye ciddi derecede acı verebilmekte ve tedavisi uygulanmadığında enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Tırnak batması tedavisinin ihmal edilmesi halinde ağrı ile başlayan durum parmakta şişlik, akıntı ve ısı artışı ile sonuçlanabilir. Tırnak batması; tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağının genişliği arasındaki orantısızlık sonucu meydana gelmektedir. Kişinin tırnaklarını yanlış şekilde kesmesi, uygun ayakkabıları tercih etmemesi tırnak batması sorununa davetiye çıkarmaktadır. Tırnak batması meydana geldiği anda tırnak yatağında hassasiyet, tırnak çevresinde şişme, tırnak etrafında kızarıklık ve ısı artışı gibi belirtileri göstermektedir. Yetişkin insanlarda meydana geldiği gibi bebeklerde de bu duruma rastlanılabilir. Bebeklerin tırnakları yetişkin insanların tırnaklarına nazaran daha hızlı uzamakta ve tırnak batması sorunu da gelişebilmektedir. Bebeklerde tırnak batması sorunun önlenmesi için tırnak bakımının özenli yapılması gerekmektedir. Tırnak batması sorunu ile karşılaşan kişiler tırnak batması nasıl iyileşir, nasıl bir tedavi gerekmektedir gibi soruları sıkça araştırmaktadır. Cerrahi tedavilerden çok bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmakta ve sorunun ortadan kalkması için her yolu denemektedirler. Sabunlu sıcak su banyosu, rahat ayakkabı ve rahat çoraplar, batık tırnak koruyucusu gibi yöntemler cerrahi tedavi dışında kalan yöntemler olup sorunun ilk zamanlarında etkili olan yöntemlerdir. Tırnak batması probleminin cerrahi tedavisi olan matrisektomi; tırnak matrisinin yani tırnak yapan kökün yerinden çıkarılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Tırnak matrisinin gelişen duruma göre tamamı ya da bir kısmı alınmakta olup problemin ortadan kalkmasını amaçlamaktadır. Matrisektomi tırnak batması durumunun ilerlemesi halinde uygulanmaktadır. Matrisektomi işlemi sırasında sodyum hidroksit veya fenol gibi kimyasal maddeler kullanılabilir fakat tırnağın eski halini alması iki hafta gibi bir sürede gerçekleşir.

Bu yazımızda matrisektomi nedir, matrisektomi neden yapılır, matrisektomi nasıl yapılır, matrisektomi avantajları nelerdir, matrisektomi iyileşme süreci ne kadar sürer ve matrisektomi fiyatları ne kadar gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Matrisektomi neden yapılır?

Matrisektomi yöntemi; tırnak batması probleminin cerrahi tedavisidir. Tırnak yapan tırnak matrisi denilen yapının kısmi ya da tamamının çıkarılması ile yapılmaktadır. Matrisektomi ile tırnak batması sorunu ortadan kalkmakta ve hastalar şikâyetlerinden kurtulmaktadır.

Matrisektomi nasıl yapılır?

Matrisektomi işlemi sırasında sodyum hidroksit veya fenol gibi kimyasal maddeler kullanılabilir. Tırnak batması tedavisi parsiyel matrisektomi ve total matrisektomi olarak ikiye ayrılmaktadır. Total matrisektomi, tekrar eden tırnak batmalarında uygulanmakta olup en sık kullanılan zedik yöntemidir. Parsiyel matrisektomi ise tırnağın tamamının değil batan kısmının lokal anestezi altında kesilmesi ile yapılmaktadır. Parsiyel matrisektomi işleminde tırnağın bir kısmı çıkarıldığı için hastanın iyileşme süresi daha kısadır.

Matrisektomi avantajları nelerdir?

Matrisektomi işlem sonrası hastalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Matrisektomi avantajları şu şekildedir:

 • İşlem sonrası hastalar eski tırnak yapısına kavuşmaktadır.
 • Matrisektomi işlemi uzman doktorlar ve steril şartlar altında uygulandığı için son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Matrisektomi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Matrisektomi iyileşme süreci tedavi sonrası önerilen programlara uyulması halinde hızlanabilir. Matrisektomi iyileşme süreci bir haftadır. Matrisektomi sonrası ilk 24 saat içinde ayakların dinlendirilmesi, zorlayıcı hareketlerden kaçınılması ve işlem bölgesinin hijyenik tutulması iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Matrisektomi fiyatları ne kadar?

Matrisektomi fiyatları hastanın tıbbi durumuna ve yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Matrisektomi, matrisektomi fiyatları, tırnak batması, tırnak batması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz ortopedi servisi ile iletişime geçebilir, daha fazla bilgi için whatsapp bilgi hattından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Tırnak Batması

  Ortopedi, vücudumuzun hareket sistemini oluşturan kemik, eklem, kas ve tendonların , el, kol ,ayak ve bacaklarımızda ve de  omurgamızda  oluşan her türlü sorunu ile ilgilenen tıp branşıdır.

  Bu sorunlar doğumsal olabildiği gibi, sonradan travma veya aşırı kullanıma bağlı olabilir.

  Tıp merkezimizde her türlü ortopedik rahatsızlığın teşhisi  detaylı bir muayene ve  ileri tetkik imkanları kullanılarak yapılmaktadır. (Röntgen, MR, tomografi, kemik ölçüm cihazı, Doppler ultrasonografi , laboratuar vs. )

  Merkezimizden Fotoğraflar