Tırnak batması nedir? Belirtileri nelerdir?

Tırnak batması, çoğunlukla ergenlik çağındaki kişilerde daha çok görülen, tırnağın tırnak yatağına doğru uzanması ile karakterize olan bir problemdir. Tırnak kenarının yumuşak dokuya baskı yapması ile kişiye acı veren bir sorun olup tedavisinin kişiler tarafından yapılması mümkündür. Genellikle ayak başparmağında kendini gösterir ve erken tedavi edilmez ise iltihap oluşma riski oldukça yüksektir. Tırnak batmasının altında yatan sebebi tırnakların büyüklüğü ve tırnak yatağının arasındaki mesafenin orantısız olmasıdır. Tırnak ile tırnak yatağı arasındaki mesafenin fazla olması tırnak batması için oldukça elverişli bir ortam olabilmektedir. Tırnak batması sebepleri sadece bununla kalmakla birlikte dar ayakkabı ve çoraplar giymek, tırnakları çok kısa kesmek, tırnak kesimini yanlış yapmak, uygun yapılmayan manikür- pedikür uygulamaları ve kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak da tırnak batması sebepleri arasındadır. Tırnak batması sorunu yaşayan kişiler tırnak batmasına ne iyi gelir, tırnak batması ne kadar sürede geçer gibi konuları sıkça araştırmaktadır. Tırnak batması; sabunlu sıcak su banyosu, batık tırnak koruyucu kullanmak elma sirkesi gibi doğal tedavi yöntemleri ile geçirilmeye çalışılır. Antibiyotik tedavisi ve bir takım kremlerle tırnak batması ilk evrelerde ise iyileşmektedir. Fakat tırnak şişmiş ve iltihap durumu mevcutsa cerrahi tedavi uygulanabilir.

Bu yazımızda tırnak batması nedir, tırnak batması belirtileri nelerdir, tırnak batması için hangi bölüme gidilir, tırnak batması tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Tırnak batması nedir?

Tırnak batması; tırnağın çeşitli sebepler sonucunda yumuşak tırnak yatağına doğru yönelmesi ile meydana gelen bir problemdir. Genellikle ayak başparmağında oluşur ve tırnak kenarı cilde gömülür. Ağrı, kızarıklık, şişlik ve enfeksiyon gibi semptomlara sebebiyet vermektedir.

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

Tırnak batmasında en sık şikâyet edilen belirti şiddetli ağrıdır. Tırnak batmasının gösterdiği diğer belirtiler şu şekildedir:

 • Tırnak etrafında kızarıklık
 • Tırnak yatağında hassasiyet
 • Tırnak çevresinde şişme
 • Parmakta rahatsızlık hissi
 • Tırnak dokusunda ısı artışı
 • Tırnak yatağında irin ve yayılma eğilimi gösteren kızarıklık

Tırnak batması için hangi bölüme gidilir?

Tırnak batması için öncelikle ortopedi bölümüne gidilir fakat ortopedi bölümü yoksa genel cerrahi servisine de başvurulabilir.

Tırnak batması tedavisi nasıl yapılır?

Tırnak batması ilk evrelerde ise kişinin evde kendi kendine uygulayacağı doğal tedavilerle geçmesi mümkün olacaktır. Fakat sorun ilerlemiş ve tırnak iltihap kapmış, irin akıyorsa cerrahi tedavi uygulanarak tırnak yerinden çıkarılmaktadır.

Tırnak batmasının kısa sürede iyileşmesi adına birtakım işlemler yapılabilir. Uygulanacak işlemler şu şekildedir:

 • Ayak tırnağının altına pamuk ve mumlu diş ipi koymak iyileşme yolunda etkili bir yöntemdir.
 • Ayaklar gün boyu kuru ve temiz tutulmalıdır.
 • Tırnak batması sorunu geçene kadar tırnaklar kesilmemelidir.
 • Rahat ayakkabı ve çoraplar tercih edilmektedir.
 • Ağrı ve acıyı hafifletmek adına ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Tırnağa krem sürülmesi sonrası mutlaka bandajla kapatılmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Tırnak Batması

  Ortopedi, vücudumuzun hareket sistemini oluşturan kemik, eklem, kas ve tendonların , el, kol ,ayak ve bacaklarımızda ve de  omurgamızda  oluşan her türlü sorunu ile ilgilenen tıp branşıdır.

  Bu sorunlar doğumsal olabildiği gibi, sonradan travma veya aşırı kullanıma bağlı olabilir.

  Tıp merkezimizde her türlü ortopedik rahatsızlığın teşhisi  detaylı bir muayene ve  ileri tetkik imkanları kullanılarak yapılmaktadır. (Röntgen, MR, tomografi, kemik ölçüm cihazı, Doppler ultrasonografi , laboratuar vs. )

  Merkezimizden Fotoğraflar