Tırnak batması, genel olarak ayak tırnaklarında gelişen bir rahatsızlıktır. Tırnağın sivri olan köşe kısımlarının deriye doğru büyüyerek, kişilerin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda tırnak batması sorunu ile karşı karşıya olan kişiler rahat hareket edemez ve yürürken batma olan ayağına basmakta zorlanabilir.

Tedavi kısmı genel olarak evde yapılabilmektedir. Ancak bazı kronik sorunlar ya da evde yapılamayacak kadar derin batmalar hastanede steril koşullar altında yapılmaktadır. Batıklar hem kadın hem de erkeklerde gözlemlenebilir. Bilimsel araştırma raporları tırnak batmasının temel nedenini ayak terlemesine bağlamaktadır. Ayağı fazla terleyen kişilerde tırnak batması daha çok görülmektedir. Bunun yanı sıra mantar ya da yaşlılık gibi sebeplerde tırnakları kalınlaşan bireylerin de tırnaklarında batık meydana gelebilir.

Tırnak batması doğru tedavi ile kısa sürede ortadan kalkabilir. Ancak bazı durumlarda kronikleşen ve sürekli olarak tekrar eden bir durum da seyredilebilir.

Kronik tırnak batması nedir?

Tırnak batması konusunda kişisel bakım ve doktor kontrolü çok önemlidir. Bu açıdan batığın kronikleşerek, sürekli tekrar etmesine engel olacak yollar tüketilmelidir. Kronik tırnak batmasında kişiler sürekli olarak bu rahatsızlığı çeker ve batan tırnağı çektirmek isterler. Bunun da tedavisi yalnızca cerrahi yollarla mümkündür. Doktorlar tarafından 6 aydan uzun süren tırnak batmalarına kronik batık adı verilmektedir.

Sürekli tırnak batması neden olur?

Sürekli tırnak batmasının tekrarladığı kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda genetik faktörler öne çıkmıştır. Bu bağlamda kronik tırnak batmasının nedenleri arasında ilk sırada bu madde yer almaktadır. Bu kişilerin aynı anda birden çok tırnağında batık oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra yaşam koşulları da sürekli tırnak batmasının ana nedenleri arasında yer alır. Kişiler batığa neden olacak faktörleri tekrarlamaya devam ediyorsa bu da sebepleri arasında sayılır. Uzman doktor tarafından muayene edilen kişiler mutlaka hekim tavsiyesine uymalıdır.

Kronik tırnak batması tedavisi nasıl yapılır?

Kronik tırnak batmasında tedavi yöntemi genellikle cerrahidir. Kişi bazen yaşam tarzını değiştirse de geçmeyebilir. Burada genetik faktörler devreye girer. Cerrahlar özellikle matrisektomi tedavisi ile soruna çözüm ararlar. Matrisektomi, tırnak matriksi adı verilen kök kısmının çıkartılması işlemidir. Tırnak batmasına çözüm olmayan tüm cerrahi yollar tüketildiğinde kişiye matrisektomi uygulanır.

Tırnak batmasına ne iyi gelir?

Tırnak batmasına birçok şey iyi gelebilir. Uzmanlar en çok sabunlu sıcak suyu önermektedirler. Ayağın bu suyun içerisinde dinlendirilmesi şişliği ciddi ölçüde azaltmaktadır. Bunun yanı sıra elma sirkesi de batık tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalara göre elma sirkesi antiseptik, antienflamatuar ve ağrıyı hafifletme özelliklerine sahiptir.

Ayakkabı ve çorap seçimi de tırnak batmasını hafifleten yollar arasında yer alır. Rahat ayakkabı ve çorap sayesinde kişiler tırnaklarına baskı uygulamazlar. Böylece batık ilerlemez ve rahatlayabilirler. Batık ve tırnak koruyucular da rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Tırnak Batması

    Ortopedi, vücudumuzun hareket sistemini oluşturan kemik, eklem, kas ve tendonların , el, kol ,ayak ve bacaklarımızda ve de  omurgamızda  oluşan her türlü sorunu ile ilgilenen tıp branşıdır.

    Bu sorunlar doğumsal olabildiği gibi, sonradan travma veya aşırı kullanıma bağlı olabilir.

    Tıp merkezimizde her türlü ortopedik rahatsızlığın teşhisi  detaylı bir muayene ve  ileri tetkik imkanları kullanılarak yapılmaktadır. (Röntgen, MR, tomografi, kemik ölçüm cihazı, Doppler ultrasonografi , laboratuar vs. )

    Merkezimizden Fotoğraflar