Kemerli burun nedir?

Burun estetiği yaptırmak için bir neden olan kemerli burun sorunu; adından da anlaşıldığı üzere burun kemiği üzerinde kemer şeklinde bir yapının bulunması ile karakterize olan bir problemdir. Kemerli burun estetiği ameliyatında amaç; burun üzerinde bulunan fazla kemerli yapının alınmasıdır. Bu tip burun yapısına sahip olan kişiler, burunlarının görünümünden oldukça rahatsız olurlar ve psikolojik olarak da etkilenmelerine sebebiyet vermektedir. Kemerli burun, estetik açıdan rahatsızlık verdiği gibi sağlık açısından da rahatsızlık uyandırabilir. Kemerli burun, doğuştan gelebildiği gibi sonradan da yani darbe ve kazalar sonucu da meydana gelebilmektedir. Kemerli burun estetiği günümüzde sıkça uygulanan bir yöntemdir ve çoğu kişi tarafından başarılı bir operasyon olması yönünden rağbet görmektedir. Kemerli burun estetiği günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki şekilde de uygulanmaktadır.

Bu yazımızda kemerli burun nedir, kemerli burun neden olur, kemerli burun ameliyatsız düzelir mi, kemerli burun estetiği zararlı mı, kemerli burun estetiği nasıl yapılır ve kemerli burun ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Kemerli burun neden olur?

Kemerli burun; doğuştan gelebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Çeşitli travma ve darbeler sonucu burunda hasarlar meydana geldiğinde kemerli burun denilen bir görüntü oluşabilmektedir.

Kemerli burun ameliyatsız düzelir mi?

Kemerli burun estetiği, günümüz tıp teknolojisi ile hem ameliyatlı hem de ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Kemerli burun yapısına bağlı olarak detaylı bir muayenenin ardından operasyon türüne uzman bir hekim tarafından karar verilmektedir. Kemerli burun ameliyatsız olarak hyalüronik asit uygulaması ile geçici dolgu; kök hücre tedavisi ile kalıcı dolgu olarak uygulanmaktadır. Uygulanacak olan her iki işlem de ağrısız ve acısız olarak yapılmaktadır.

Kemerli burun estetiği zararlı mı?

Kemerli burun yapısına sahip olan kişiler burun görünümlerinden pek hoşnut olmadıkları için psikolojik yönden etkilenmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca sağlık açısından da bir tehdit oluşturabilecek güce sahiptir ve kişinin nefes alıp vermesini zorlaştırmaktadır. Kemerli burun estetiği kişiler için zararlı bir operasyon değildir aksine estetik görüntü oluşturmak adına yararlı olmaktadır. Her cerrahi operasyonda anesteziye bağlı olarak ortaya çıkan bazı komplikasyonlar olabildiği gibi kemerli burun estetiği ameliyatında da bazı ufak çaplı komplike olaylar ortaya çıkabilmektedir.

Kemerli burun estetiği nasıl yapılır?

Kemerli burun estetiği öncesi operasyon sırasında konumlandırılacak olan burun yapısı uygun bir şekilde uzman hekim tarafından planlanmalıdır. Operasyon sırasında ilk olarak burnun uç kısmından küçük çaplı bir kesi açılmaktadır. Açılan kesiden burnun üst kısmındaki deri yukarı doğru kaldırılarak işlem yapılacak alan açık hale getirilmektedir. Ardından törpüleme ve özel cerrahi aletlerle kemerli kısmın kırılma işlemi yapılmaktadır. Kemerli burun estetiği ameliyatına ek olarak yapılacak olan başka cerrahi işlemler yapılacaksa son olarak o işlemler de uygulanmaktadır. Son olarak kapatma aşamasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır ve bu sayede kişinin burnunda herhangi bir iz kalması önlenmektedir.

Kemerli burun ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kemerli burun estetiği ameliyatı sonrası kişiler iyileşme sürecine girmektedir ve bu süreç içerisinde kendilerine çok dikkat etmelidirler. Kemerli burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci 6-12 ay arası olarak bilinmektedir. Bu dönem içinde kişiler burnunu olası darbe ve travmalardan korumaları gerekmektedir. Günlük yaşamda yapılan bazı aktivitelere kısa süreliğine ara verilmeli ve zorlayıcı işlerden uzak durulmalıdır.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ