Septum deviasyonu (septoplasti) nedir?

Yüz bölgesi en çok göze çarpan bir vücut bölgesi olduğu için kişilerin bu bölgede bir sorun yaşaması onların sosyal yaşamını ve psikolojik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Rinoplasti adını alan burun estetiği; burun bölgesinde meydana gelen anormal durumların giderilmesini ve sağlık açısından da sorunların yok edilmesini amaçlamaktadır. Burun estetiği, burundaki yapı ve dokularda değişiklikler yaparak estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Burun estetiği az önce de bahsettiğimiz gibi hem estetik hem de sağlık amaçlı uygulanan bir işlemdir ve burun bölgesinde doğuştan gelen ya da sonradan meydana gelen şekil bozukluklarını gidermeyi hedeflemektedir. Burun estetiği operasyonları hangi amaçla yapılırsa yapılsın öncelikle hastanın nefes alıp verme pozisyonunu etkilemeyecek şekilde uygulanması gerekir. Estetik operasyonlar, kişilerin bir nebze de olsa tereddüt ve korku yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir. Aslında duydukları tereddüt ve şüpheler uygulamaya girdikten sonra tamamen yok olmaktadır ve şüphelerin boşuna olduklarını anlamaktadırlar. Günümüzde burun estetiği sadece kişilerin tercihleri doğrultusunda olmadığı ve sağlık sorunları nedeniyle de yapıldığından herkes tarafından rağbet görmektedir. Burun estetiği esnasında burun bölgesi üzerinde birçok değişiklikler yapılmaktadır ve bunlar şöyledir:

 • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi
 • Burun büyüklüğünün değiştirilmesi
 • Burun açısının değiştirilmesi
 • Burun deliklerinin düzenlenmesi
 • Burun köprüsünün düzleştirilmesi

Burunda meydana gelen sorunlara göre burun estetiği anında değişik yöntemler kullanılmaktadır. Burun estetiği hem erkeklerde hem de kadınlarda rahatlıkla uygulanabilen bir estetik operasyondur. Burun bölgesi bozuklukları kişinin nefes alıp vermesine engel bir durum olabilmektedir ve burun orta hattının yamuk olması ve bir tarafa kayması septum deviasyonu olarak adlandırılmaktadır. Septum deviasyonu, kişinin sağlıklı nefes alıp vermesine engel olduğu gibi bu durum sadece burun bölgesini değil tüm vücudu da etkileyebilmektedir ve burunda kemik, kıkırdak dokunun doğru yerleşememesi halinde nefes alışverişini zorlaştıran bir hastalık çeşididir.

Bu yazımızda septum deviasyonu nedir, septum deviasyonu neden yapılır, septum deviasyonu kimler için uygundur, septum deviasyonu nasıl yapılır, septum deviasyonu iyileşme süreci ne kadar, septum deviasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve septum deviasyonu riskleri nelerdir sprularını detaylıca cevaplandıracağız.

Septum deviasyonu neden yapılır?

Septum deviasyonu burun kıkırdak dokunun olması gerektiği gibi yerleşememesi ya da çeşitli sebeplerden dolayı kayması sonucu kişinin nefes alışverişini engellemesi durumudur. Septum deviasyonu ortaya çıkan bu nefes alışveriş zorluğunu gidermek amacı ile yapılmaktadır.

Septum deviasyonu kimler için uygundur?

Septum deviasyonu, burun eğriliği yaşayan ve bu sebepten dolayı nefes alıp vermekte zorluk çeken herkes için uygundur.

Septum deviasyonu nasıl yapılır?

Septum deviasyonu, cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir, burun orta hattındaki kıkırdak dokular ve kemik dokular düzeltilip şekillendirilmektedir ve bu cerrahi işlem septoplasti olarak adlandırılmaktadır. Septoplasti, genel anestezi altında, yaklaşık olarak 45 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilmektedir. İşlem kendinden eriyen ve kaybolan dikişlerle yapıldığı için sonrasında iz kalma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Septum deviasyonu iyileşme süreci ne kadar?

Septoplasti sonrası kişiler kendilerine dikkat etmeli ve operasyon geçiren bölgeyi olası travmalardan korumalıdır. Septoplasti sonrasındaki gün kişiler günlük yaşamlarına dönebilmekte ve ilk 1-2 hafta içerisinde kişiler hafif burun akıntıları yaşayabilmektedir. Septoplasti sonrası hastaların iyileşme süreci 1 ayı bulmaktadır.

Septum deviasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Septoplasti sonrası kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Operasyon sonrasında burnun travmalara karşı korunması, verilen ilaç ve önerilere uyulması ve belirli bir süre ağır sporlardan kaçınılması gereklidir.

Septum deviasyonu riskleri nelerdir?

Septoplasti cerrahi bir işlem olduğu için her cerrahi işlemde olduğu gibi birkaç komplikasyon gelişebilmektedir. Septoplasti; kanama, şekil bozukluğu, akıntı ve burun bölgesinde delik oluşumu gibi komplikasyonları meydana getirebilmektedir. Burun ameliyatı riskleri hakkında ayrıntılı bilgi için burun estetiği riskleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ