Burun estetiği, tıp dünyasında rinoplasti olarak bilinen, düzeltme ameliyatının adıdır. Estetik açıdan doğru formda olmayan burun için cerrahi müdahale yapılarak yapısal düzeltme yapılır. Böylece kişi daha hoş hatları olan bir buruna sahip olur.

Burun estetiği kişinin sosyal yaşamda daha rahat olmasını sağlayan etmenlerden birisidir. Ayrıca kişi zaman zaman burun kemiğinin eğri olması sebebi ile rahat nefes alamayabilir. Bu tip durumlarda da burun estetiği düşünülebilmektedir.

Burun eğriliğinin düzeltilmesi için uygulanan yöntemlerin başında septorinoplasti gelmektedir. Bu noktada kişinin hem burun kemiği düzeltilir hem de rahat nefes alması sağlanır.

Burun eğriliği düzeltilmesi (septorinoplasti) nedir?

Genellikle burun kemiği eğriliği olan ve aynı zamanda nefes alma problemleri bulunan kişilerin tercih ettiği ameliyat türüdür. Genel anestezi altında uygulanır. Septorinoplasti uygulamasında kemik eğriliğinin dışında burunun iç kısmında da gerekli düzeltmeler yapılır. Kısacası burun yapısının hem iç hem de dış kısmında gerekli noktalara müdahale edilir. Böylece estetik görünümün haricinde nefes alma sorunları da ortadan kaldırılmış olur.

Burun eğriliği neden olur?

Burun eğriliğinin birden çok sebebi vardır. Doğuştan olabileceği gibi sonradan gelişen travmalar ile de ortaya çıkabilir. Özellikle doğum esnasında kanaldan geçerken ya da çocukluk dönemlerinde düşme ve kırılmaya bağlı olarak burun eğriliği gelişebilir.

Burunun büyümesi ve gelişmesi 20’li yaşlara kadar gerçekleşebilir. Dolayısıyla çocukluk döneminde oluşabilecek eğrilikler zamanla kendiliğinde düzelebilir. Ancak 20’li yaşlardan sonra eğrilik devam ediyorsa mutlaka doktora gereklidir. Eğriliğin düzeltilmesi için profesyonel destek almak gerekebilir.

Burun eğriliği nasıl tedavi edilir?

Burun eğriliği için cerrahi yöntemler tek seçenektir. Bunun dışında ilaçlı tedavi mümkün değildir. Eğrilik düzeltilirken kapalı ameliyat yöntemleri uygulanır. Septoplasti eğriliği düzelten ameliyatın adıdır. Yaklaşık olarak 30 ila 35 dakika arasındadır. Kesilerin tamamı burun içerisindeki kanallar üzerinden yapılmaktadır ve dış kısımdan herhangi bir kesi açılmamaktadır. Burun eğriliği düzeltildikten sonra iç kısımda bulunan kıkırdak da düzeltilerek tüm operasyon sona erdirilir.

Hastanın iyileşme süreci biraz uzun sürebilmektedir. Burun yapısı itibari ile ıslak olduğu için yaraların iyileşmesi normal alanlara göre uzun vadede gerçekleşmektedir.

Burun eğriliği düzeltilmesi operasyonu kimler için uygundur?

Burun eğriliği için yapılacak operasyonlar genellikle 20’li yaşlardan sonrası için uygundur. Bunun temel sebebi yapının tam manası ile gelişmesinin durması bu döneme denk gelmektedir. Çocukluk dönemlerinde oluşan eğrilikler zamanla düzelme eğilimi gösterebileceği için acil durumlar dışında 18 yaşından küçüklere bu ameliyat önerilmemektedir.

Septorinoplasti fiyatları ne kadar?

Septorinoplasti ameliyatı çok fazla bozukluğun düzeltildiği ameliyattır. Bu nedenle hem kullanılan malzeme hem de ameliyatı yapacak olan uzman ekibin kalitesi bu fiyata direkt etki eder. Bir de sağlık kuruluşunun fiyat politikası da ameliyat fiyatı için önemlidir. Doktorunuz ile görüştükten sonra alacağınız fiyat bilgisi en doğru olandır. Burun estetiği fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için kulak burun boğaz servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ