Burun estetiği, yüzümüzün en önemli organlarından olan burnun şeklinin değiştirilmesi işlemidir. Yüz güzelliği konusunda estetik ölçüleri yakalamak isteyen kişiler bu işlemi yaptırmaktadırlar.

Nefes alma organımız olan burnun kemik ve kıkırdak yapısı birçok faktöre bağlı olarak anormal gelişim gösterebilir. Bu noktada estetik bir yüzü hedefleyen kişiler burun estetiği yaptırmayı tercih etmektedirler. İşlemler genellikle burun yapısının üst kısmı olan kemikte, alt kısmı ise kıkırdakta gerçekleşir.

Kapalı rinoplasti nedir?

Kapalı rinoplasti, burnun görünümünü değiştiren cerrahi bir işlemdir. Bu noktada tüm işlemlerin burun içerisinde gerçekleşen işlemler olduğu da söylenebilir. Dolayısıyla hasta herhangi bir kesi yapılmadan burun içerisinden yapılan düzeltmeler ile estetik bir buruna sahip olabilir. Nazal kıkırdak, kemik ve septumda yapılan düzeltmeler, gizli burun kesileriyle tamamlanır.

Kapalı RinoplastiKapalı rinoplasti nasıl yapılır?

Kapalı rinoplastide tüm işlemler yukarıda da bahsettiğimiz üzere burun içerisinde gerçekleşir. İşlemi gerçekleştiren cerrah tüm kesileri burun içerisinde açar. Burada açık ameliyat olmadığı için cerrahın görüş açısı dardır. Ancak yine de açık ameliyat gibi bir performans verebilir. Bu nedenle, yetenekli bir cerrah seçmek ve daha önce bu alanda yaptığı işleri incelemek oldukça önemlidir. Kapalı rinoplasti çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Kapalı rinoplasti avantajları nelerdir?

Kapalı rinoplasti, açık ameliyata göre birçok avantajı barındırır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kapalı rinoplasti yöntemi aynı zamanda iyileşme sürelerinin azalması avantajına da sahiptir.
 • Kapalı rinoplasti herhangi bir iz bırakmaz ve böylece estetik görünümü tamamlar.
 • İz bırakmamasına ek olarak, kapalı rinoplastinin iyileşme süreci de şaşırtıcı derecede hızlıdır. Bu esnada fazla şişme olmaması da bir başka avantajıdır.
 • Tümsekleri, burun sırtını düzeltmek veya burun köprüsünü, şişliğini veya ucunu yeniden şekillendirmek için kullanılan en rahat yöntemdir.
 • Burun içerisindeki sinirsel ağ daha az zarar görür, böylece bu da iyileşmeye doğrudan etki eder.

Kapalı rinoplasti kimler için uygundur?

Kapalı rinoplasti hemen herkese yapılmamaktadır. Doktorunuz ameliyat öncesinde size bazı sorular yönelterek bu durumu açıklayabilir. Uygunluk durumu:

 • Daha önce burun ameliyatı olmayan kişiler tercih edilmektedir.
 • Kişi 18 yaşından büyükse rinoplasti uygun olmaktadır.
 • Burun ucu düşük, kemikte çökme olan kişilere de kapalı rinoplasti önerilmektedir.
 • Çok işlem yapılacak kişiler de kapalı rinoplasti ameliyatı olabilir.

Açık ve kapalı rinoplasti farkları nelerdir?

Açık rinoplasti yaraların geç iyileşmesine ve ödem toplamasına neden olabilir. Ancak kapalıda bu durum daha az yaşanır bazı durumlarda hiç yaşanmaz. Açık rinoplasti daha kompleks sorunları çözebilmek için yapılır. Örneğin nefes alma sorunları vb. Yapılacak operasyona ve hastanın tıbbi durumuna göre açık rinoplasti operasyonu da avantajları dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Kapalı rinoplasti fiyatları ne kadar?

Kapalı rinoplasti fiyatları kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Özel hastaneler kendi uzman kadrosunu barındırmakta ve ameliyatlar için bu cerrahlara yönlendirmektedir. Ayrıca operasyon sırasında kullanılan malzeme de fiyata doğrudan etki etmektedir.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ