Tıpta rinoplasti olarak bilinen burun estetiği, burun şeklini değiştirmek adına uygulanan bir estetik operasyondur. Burun yapısından rahatsız olan kişiler rinoplasti operasyonuna başvurarak yepyeni bir fiziksel görünüme sahip olmak isterler. Rinoplasti operasyonu hem fiziksel görünümü hem de solunum güçlüklerini gidermeyi amaçlamaktadır. Günümüzde burun estetiği talepleri çokça bulunmakta ve operasyon sonrası son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Burun estetiği ile burun ucunun şekli değiştirilebilir, burun delikleri küçültülüp büyütülebilir ve burun ucu ile dudak arasındaki mesafe değiştirilebilmektedir. Burun estetiği; burunla ilgili sorunları olan ve burnun fiziksel görünümünü değiştirmek isteyip sağlığı yerinde olan tüm kişilere uygulanmaktadır.

Bu yazımızda burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer, burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve ameliyat sonrası burun ne zaman eski haline döner sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplasti; açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Açık rinoplasti ameliyatı burun deliklerinin alt kısmından küçük bir kesi yapılarak uygulanmaktadır ve burun yapısını her bölgeden milimetrik görmek mümkündür. Kapalı rinoplasti operasyonu açık rinoplasti operasyonuna göre daha avantajlıdır. Çünkü açık rinoplasti kapalı rinoplastiye göre daha uzun sürmektedir. Burun estetiği ameliyatları sonrası hastada şiddetli ağrılar gözlenmez ve operasyon sonrası burunun herhangi bir travma almaması istenir. Kapalı rinoplasti ameliyatı burnun iç kısmından kesi yapılarak uygulanmaktadır ve kısa sürede işlem tamamlanmaktadır. Hastanın bu yöntemle iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Genel olarak burun estetiği ameliyatları sonrası hastanın iyileşme süreci yani toparlanma süresi 6 ayla bir yıl arasında değişmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında iyileşme süreçleri her hastada aynı olmamakla beraber ince derili kişilerde iyileşme daha hızlı olmaktadır. Hastanın iyileşme süreci zarfında ödemleri, şişlikleri, uyuşuklukları, yaşadığı hassasiyetleri ortadan kalkmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaya düşen ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Burun estetiği sonrası hasta, doktor tarafından önerilen programlara ve önerilere harfiyen uymalı ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Hasta burnunu herhangi bir yere çarpmaktan kaçınmalıdır.
 • Olası enfeksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Operasyon yerinin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır.
 • İyileşme süreci içerisinde hasta aşırı aktivitelerden kaçınmalıdır.
 • Yüze buz uygulaması doktor tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.
 • Hasta operasyondan sonra havuz, deniz gibi yerlere gitmemelidir.
 • Operasyondan sonra ilk 3 ay gözlük ve benzeri aksesuarlar takılmamalıdır.
 • Hasta yüz kaslarını çok çalıştıracak mimikleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Ameliyat sonrası burun ne zaman eski haline döner?

Burun estetiği operasyonu sonrası ilk atel alınımında hastada şişlikler mevcut olabilir. Ameliyattan bir ay sonra oluşan şişliklerin çoğu inmekte ve burun tamamen şeklini bir yıl sonunda almaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası burnun eski halini alma süresi kalın ve ince derili olan hastalarda tamamen fark yaratmaktadır.

Kulak Estetiği

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  Bİzimle İletişime Geçin

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ