Tıpta rinoplasti olarak bilinen burun estetiği, burun şeklini değiştirmek adına uygulanan bir estetik operasyondur. Burun yapısından rahatsız olan kişiler rinoplasti operasyonuna başvurarak yepyeni bir fiziksel görünüme sahip olmak isterler. Rinoplasti operasyonu hem fiziksel görünümü hem de solunum güçlüklerini gidermeyi amaçlamaktadır. Günümüzde burun estetiği talepleri çokça bulunmakta ve operasyon sonrası son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Burun estetiği ile burun ucunun şekli değiştirilebilir, burun delikleri küçültülüp büyütülebilir ve burun ucu ile dudak arasındaki mesafe değiştirilebilmektedir. Burun estetiği; burunla ilgili sorunları olan ve burnun fiziksel görünümünü değiştirmek isteyip sağlığı yerinde olan tüm kişilere uygulanmaktadır.

Bu yazımızda burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer, burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve ameliyat sonrası burun ne zaman eski haline döner sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplasti; açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Açık rinoplasti ameliyatı burun deliklerinin alt kısmından küçük bir kesi yapılarak uygulanmaktadır ve burun yapısını her bölgeden milimetrik görmek mümkündür. Kapalı rinoplasti operasyonu açık rinoplasti operasyonuna göre daha avantajlıdır. Çünkü açık rinoplasti kapalı rinoplastiye göre daha uzun sürmektedir. Burun estetiği ameliyatları sonrası hastada şiddetli ağrılar gözlenmez ve operasyon sonrası burunun herhangi bir travma almaması istenir. Kapalı rinoplasti ameliyatı burnun iç kısmından kesi yapılarak uygulanmaktadır ve kısa sürede işlem tamamlanmaktadır. Hastanın bu yöntemle iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Genel olarak burun estetiği ameliyatları sonrası hastanın iyileşme süreci yani toparlanma süresi 6 ayla bir yıl arasında değişmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında iyileşme süreçleri her hastada aynı olmamakla beraber ince derili kişilerde iyileşme daha hızlı olmaktadır. Hastanın iyileşme süreci zarfında ödemleri, şişlikleri, uyuşuklukları, yaşadığı hassasiyetleri ortadan kalkmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaya düşen ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Burun estetiği sonrası hasta, doktor tarafından önerilen programlara ve önerilere harfiyen uymalı ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Hasta burnunu herhangi bir yere çarpmaktan kaçınmalıdır.
 • Olası enfeksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Operasyon yerinin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır.
 • İyileşme süreci içerisinde hasta aşırı aktivitelerden kaçınmalıdır.
 • Yüze buz uygulaması doktor tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.
 • Hasta operasyondan sonra havuz, deniz gibi yerlere gitmemelidir.
 • Operasyondan sonra ilk 3 ay gözlük ve benzeri aksesuarlar takılmamalıdır.
 • Hasta yüz kaslarını çok çalıştıracak mimikleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Ameliyat sonrası burun ne zaman eski haline döner?

Burun estetiği operasyonu sonrası ilk atel alınımında hastada şişlikler mevcut olabilir. Ameliyattan bir ay sonra oluşan şişliklerin çoğu inmekte ve burun tamamen şeklini bir yıl sonunda almaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası burnun eski halini alma süresi kalın ve ince derili olan hastalarda tamamen fark yaratmaktadır.

Burun estetiği, tıp literatüründe rinoplasti olarak bilinen bir ameliyattır. Bu operasyon burunun yapısını değiştirmek amacıyla yapılır. Burunda bulunan kemik ve kıkırdak dokunun yeniden şekillendirilmesi sonucunda gerçekleşir. Burun yüz bölgesinde en çok dikkat çeken noktalarından birisidir. Bu anlamda rinoplasti ameliyatına son yıllarda fazla ilgi var. Kişilerin hem estetik ihtiyaçları karşılanıyor hem de psikolojik anlamda kendilerini rahat hissetmeleri sağlanıyor. Bunun yanı sıra burundaki bozukluklara bağlı olarak gelişen sağlık sorunları da bu operasyon sonrasında giderilmiş oluyor. Geçmiş yıllarda zor ve ağır geçen ameliyatlar günümüzde gelişen teknoloji ve teknik ile birlikte son derece rahat bir şekilde sonuca ulaştırılıyor. Bu bağlamda burun ameliyatları konusunda kişiler kendilerini rahat hissedebilirler.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı genel olarak açık ve kapalı olmak üzere iki teknik ile yapılmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağına uzman doktorumuzun yaptığı muayene sonucunda karar verilir. Bu anlamda doğru uzman ile çalışmak oldukça önemlidir.

Açık burun ameliyatı, bölgede ileri derecede sorunları olan hastalara uygulanmaktadır. Burun ucu ve kemik yapısında fazlaca uğraş gerektirecek ameliyatlar bu sınıf içerisinde değerlendirilir. Açık teknikte doktorumuz tüm burun sistemine rahatlıkla ulaşabilir ve dilediği gibi çalışabilir. Operasyon sırasında burun üzerindeki deri kaldırılarak kıkırdak doku ve kemiğe ulaşılır. Açık ameliyatta kişilerin en büyük sorusu “İz kalacak mı?” oluyor. Bu tamamen doktorunuzun uzmanlığına bağlı bir durumdur. Ancak genel olarak iz bırakmadan sonuca ulaştırılmaktadır.

Burun estetiğinde ikinci yöntem ise kapalı tekniktir. Son yıllarda teknoloji geliştiği için kameralarla çok küçük alanda çalışılabilmektedir. Bu tür ameliyatlar izsiz olarak da geçer. Burun sorunları daha az olan kişilere tavsiye edilmektedir. Burunun küçültülmesi ve üst kısımdaki fazlalıkların giderilmesi bu teknik ile yapılabilir. Çok küçük kesilere girilerek yapılan ameliyat genel anestezi kullanılarak yapılır. Açık teknikte oluşan şişliklerin büyük çoğunluğu bu operasyon sonrasında görülmez. Dolayısıyla kişiler eğer mümkünse daha çok kapalı tekniği tercih etmektedirler.

İstanbul Burun Estetiği

İstanbul’da burun estetiği konusunda çalışan birçok uzman bulunmaktadır. Bu uzmanlar bir kurumda ya da bireysel olarak faaliyet göstermektedirler. Bu konuda birçok uzman ile görüşebilir en iyi olduğuna kanaat getirdiğiniz doktordan gerekli desteği alabilirsiniz. Dolayısıyla İstanbul burun estetiği için oldukça ideal bir şehirdir. Burun estetiği yapan hastaneler arasında seçim yaparken doktorun ve hastanenin bu alandaki geçmişi incelenerek karar vermeniz tedaviniz için gerekli adımları atabilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ameliyatın tekniği bunların başında gelmektedir. Açık ya da kapalı olması da doktorumuzun vereceği kararla ortaya çıkmaktadır. Burun estetiği fiyatları konusunda bir diğer değişken de seçeceğini uzman ve hastanedir. Her işletme kullanacağı malzemeleri de kendisine uygun seçer. Bu da direkt olarak fiyata yansır. Ayrıca ameliyata giren ekip ve uzmanlığının büyüklüğü de size fiyat konusunda fikir verebilir. Çünkü doktorun deneyimi ve sektör içerisinde tanınırlığı doğrudan etkiler.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ