Yüzümüzün önemli bir bölümünü kaplayan kulaklarımız bazı durumlardan dolayı şekilsiz veya kepçe olabilmektedir. Bu durumlara müdahale etmek ve sağlıklı, estetik bir görünüm kazandırmak için kulak estetiği operasyonu yapılmaktadır.

Tıp dünyasında otoplasti olarak geçen kulak estetiği çok farklı sebeplerden yaptırılmaktadır. En fazla kepçe kulak için yaptırılan bu estetik türü, farklı şekil bozuklukları için de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Mikrotia adı verilen küçük kulak eksikliği sorununu da çözüme kavuşturan operasyon, oluşan yetersizliği ortadan kaldırmaktadır.

Kulak Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kulak estetiği konusunda birçok şey merak ediliyor. En fazla sorulan konu ise otoplastinin avantajları oluyor. Bu ameliyatın avantajları arasında kişiye estetik bir değer kazandırılıyor. Bu da ister istemez kişinin özgüvenini kazanmasına yardımcı oluyor. Özellikle çocukluk çağlarında uygulandığında hem sosyal hem de psikolojik anlamda önemli bir gelişime kapı aralıyor.

Kulak estetiği için uygun olan kişiler ise, kulağında şekil bozukluğu olan ve bu bozukluğun hem duymayı hem de estetiği etkilediğini düşünen herkese yapılmaktadır. Öncelikle doktor kontrolü ile sorun tespit ediliyor. Ardından bu problemi ortadan kaldıracak ameliyat için gerekli adımlar atılıyor.

Ameliyatın süresi de en fazla merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Ameliyat elbette kulağın şekil bozukluğuna göre değişmektedir. Kepçe kulak sorunu kısa süre içerisinde çözüme kavuşurken, Mikrotia uzun bir süreç sonucunda ortadan kaldırılmaktadır. Bu konuda en sağlıklı cevap hekiminizden gelecektir.

Kulak estetiği zor mu?

Kulak estetiği günümüz teknolojisi ile birlikte düşünüldüğünde çok zor olmayan ameliyat ile çözülmektedir. Özellikle kepçe kulak ameliyatı kısa bir operasyonun sonunda tarihe karışmaktadır. Öyle ki hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ancak iyileşme sürecine dikkat edilmezse sorun yeniden tekrarlayabilir. Bu bağlamda mutlaka 1 ila 2 haftalık iyileşme sürecini göz önünde bulundurarak hareket edilmeli ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Kulak estetiği riskli bir ameliyat mı?

Otoplasti yani kulak estetiği düşük risk grubu olarak nitelendirilen ameliyatlardan birisidir. Kişiler aynı gün içerisinde taburcu edilerek, evlerine gönderilebilmektedir. Yalnızca çok düşük bir oranda bir gece hastanede müşade altında tutulmaktadır. Ameliyat sonrasında kan toplanması ve enfeksiyon en sık görülen sorundur. Kan toplanması için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi sonrasında sorun ortadan kalkmaktadır. Enfeksiyonda ise antibiyotik tedavisi uygulanarak sorun çözüme kavuşturulmaktadır.

Kulak estetiği ne zaman yapılır?

Kulak estetiği çocukluk çağlarında yapılabilmektedir. Bunun birçok artısı olmaktadır. Özellikle akran zorbalığına maruz kalan çocuklar içine kapanabilmekte ve sosyal anlamda geriye gitmektedir. Kulak estetiği sayesinde kepçe kulak sorunundan kurtulan çocuklar hem psikolojik hem de sosyal anlamda değer kazanmaktadır. Bu nedenle doktorlar genellikle bu sorunu yaşayan çocukların 5 yaşında ameliyat olabileceğine dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra daha ileri yaşlarda da bu problem ortadan kaldırılabiliyor.

Kulak estetiği, yapısı bozuk olan kulağın yapılan operasyon ile düzeltilmesi işlemine verilen addır. Daha çok kepçe kulaklar için yapılan ameliyat, zaman zaman kulağın farklı şekillerde deforme olmasında da gündeme gelmektedir.

Kulak estetiği için yapılan ameliyata otoplasti ismi veriliyor. Yapılacak ameliyat sayesinde kişinin kulakları fazla dikkat çekmeden, yüz hatlarına oturmuş bir şekilde yeniden tasarlanıyor. Kıkırdaklar küçük kesilerle birlikte bambaşka görünüme kavuşuyor. Kulak estetiği sanılanın aksine çok kısa süre içerisinde sonuçlanıyor. Hem gün içerisinde tamamlanıyor hem de aynı gün taburcu ediliyor.

Kulak estetiği sonrasında birçok kişinin aklında sorular oluşuyor. Yapılacak en ufak yanlışın tüm işlemi yeni baştan düzenlenmesi anlamına geldiğini düşünen hastalar, bu soruları uzmana yönelterek kendilerini rahatlatabilirler.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası yan yatılır mı?

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulaklara kesinlikle baskı uygulanmamalıdır. Dolayısıyla yan yatılmaması cerrahi operasyonun sağlıklı bir şekilde tutması için oldukça önemlidir. Uzman doktorlar yaklaşık olarak bir hafta boyunca kulak estetikli bölgelere baskı gelmemesi için sırt üstü yatmayı tavsiye ediyorlar.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde uykuda saç bandı veya kulak bantları da kullanılırsa operasyon sonrasının daha iyi bir şekilde geçmesi söz konusu olur. İkinci hafta ile birlikte yumuşak yastıkla birlikte yan yatma süreci başlayabilir. Bu noktada doktor kontrolleri sırasında uzmanınızın vereceği direktifleri uygulamak da oldukça önemlidir.

Kulak estetiği işitmeye etki eder mi?

Kulak estetiği işitme ile ilgili herhangi bir sorun çıkartmaz. Kulağın esas olarak duyma görevi içeride yer alan zarda gerçekleşir. Bu da işitmenin dış kulakta gerçekleşmediği düşünülürse kulak estetiğinin duyma ile ilgili problem oluşturması söz konusu olamaz. Dış kulakta da kıkırdak şekillenebilen bir parça olduğu için iç kulak ile ilgili herhangi bir işlem gerçekleşmeden tüm süreç profesyonel olarak sonuçlanır.

Kulak estetiği ameliyatı yapıldığı belli olur mu?

Kulak estetiği ameliyatı öncesi sonrası şeklinde belli olmaz. Kişinin bu operasyonu geçirerek, kulaklarına şekil verdiği birçok kişi tarafından fark edilmediği için gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği ameliyatlarında genellikle iz kalmaz ya da çok küçük miktarda olur bunlar da kulak arkasında olduğu için dikkat çekmez. Bu ameliyatlarda eğer iz kalırsa bu izler genellikle geride olur. Dolayısıyla iz kalmadan ameliyat süreci sona erer. Buna rağmen kulak estetiğinde farklı yöntemler de yok değildir. Kesiler kulak arkasından açıldığı için kıkırdak dokuya hızlı bir şekilde ulaşılır. Özellikle kadınlarda bu kesi yerleri çoğunlukla saç bölgesine yakın olduğu için ufak da olsa iz kalsa da bu görünmez hale gelir. Erkeklerde de durum hemen hemen aynıdır. Tüm bunlara ek olarak otoplasti ameliyatlarında estetik dikiş yöntemleri de kullanılıyor. Böylece daha az iz riski taşınmış oluyor.

Kulak estetiği veya medikal terimiyle otoplasti, kulakların şeklinin veya konumunun düzeltilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Bu estetik ameliyat, kulakların daha estetik ve dengeli bir görünüme kavuşturulmasını sağlar. Kulak estetiği, genellikle kulakların fazla büyük, dışa dönük, asimetrik veya diğer şekil bozukluklarına sahip olduğu durumlarda tercih edilir.

Kimler Kulak Estetiği Yaptırabilir?

Kulak estetiğini çocuklardan başlayarak her yaştan insan yaptırabilir. Kulağından rahatsız olan ve şeklini beğenmeyen birçok kişi operasyonu rahatlıkla yaptırabilir.

Kulak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak estetiği sonrasında talimatları dikkatle takip etmek oldukça önemlidir. Bu hem kulak sağlığınız için hem de estetik operasyonun başarısı için gereklidir. Ameliyat sonrası başınızda bir bandaj bulunabilir. Bandajın belirtilen süre boyunca yerinde kalması gerekiyor. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız

Kulak Estetiği Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Kulak estetiği ameliyatı, kişiden kişiye değişen bir ağrı görülebilir. Oluşan ağrı da genel olarak hafif ya da orta şiddette gerçekleşir. Ameliyat sırasında kullanılan lokal anestezi veya genel anestezi sayesinde, ameliyatın kendisi ağrısızdır ve hasta uyanıktır.

Kulak Estetiği Sonuçları Kalıcı mıdır?

Kulak estetiği sonuçları, genellikle kalıcıdır. Ameliyatla düzeltilen kulak şekli veya konumu genellikle uzun yıllar boyunca aynı kalır. Ancak bazı durumlarda sonuçlar zamanla değişebilir veya ameliyat sonrası iyileşme süreci sırasında bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durumda kalıcılık söz konusu olmayabilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Kulak estetiği ameliyatı öncesinde sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bazı ilaçlar ameliyat öncesinde kesilmesi gerekebilir, bu nedenle doktorunuzun önerilerine uyun.

Kulak Estetiği Sonrası Spor Yapılabilir mi?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, kişinin genel sağlık durumu, ameliyatın karmaşıklığı ve cerrahi tekniklere bağlı olarak spor yapabilmesi söz konusu olabilir. Ancak mutlaka doktor gözetiminde sporun gerçekleşmesi gerekiyor. Zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak gerekiyor. Hafif tempo yürüyüş ile spora başlanabilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı için En İyi Yaş Nedir?

Kulak estetiği ameliyatı için “en iyi” yaş kesin bir sınırlama içermez, çünkü bu tür bir ameliyat her yaşta uygulanabilir. Dolayısıyla çocukluk yaşlarından başlayarak orta yaşa kadar hemen her dönemde kulak estetiği yaptırabilirsiniz.

Kulak Estetiği Sonrası Bandaj veya Destek Gerekir mi?

Kulak estetiği ameliyatından sonra bandaj veya destek kullanılması yaygın bir uygulamadır. Bu bandajlar veya destekler ameliyat sonrası dönemde kulakların yeni pozisyonunu korumaya yardımcı olur ve iyileşmeyi destekler.

Kulak Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kulak estetiği ameliyatının süresi, ameliyatın karmaşıklığına, yapılacak işleme ve cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilir. Genellikle kulak estetiği ameliyatı yaklaşık 1 ila 2 saat arasında sürer.

Kulak Estetiği Sonrası Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Kulak estetiği (otoplasti) ameliyatı sonrası nadir görülse de potansiyel komplikasyonlar olabilir. Kanama, yara izi, enfeksiyon, asimetri bunlardan bazılarıdır.

.

Kulak estetiği ne zaman yapılır?

Kulak estetiği çocukluk çağlarında yapılabilmektedir. Bunun birçok artısı olmaktadır. Özellikle akran zorbalığına maruz kalan çocuklar içine kapanabilmekte ve sosyal anlamda geriye gitmektedir. Kulak estetiği sayesinde kepçe kulak sorunundan kurtulan çocuklar hem psikolojik hem de sosyal anlamda değer kazanmaktadır.

Kulak estetiği işitmeye etki eder mi?

Kulak estetiği işitme ile ilgili herhangi bir sorun çıkartmaz. Kulağın esas olarak duyma görevi içeride yer alan zarda gerçekleşir. Bu da işitmenin dış kulakta gerçekleşmediği düşünülürse kulak estetiğinin duyma ile ilgili problem oluşturması söz konusu olamaz.

Kulak estetiği sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiği ameliyatlarında genellikle iz kalmaz ya da çok küçük miktarda olur bunlar da kulak arkasında olduğu için dikkat çekmez. Bu ameliyatlarda eğer iz kalırsa bu izler genellikle geride olur. Dolayısıyla iz kalmadan ameliyat süreci sona erer.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Enver Avseren
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 10.10.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.